Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studentki lepiej od studentów oceniają swoje umiejętności, jednocześnie oczekują niższego wynagrodzenia

AIP
Kobiety z mniejszych miejscowości potrzebują porady, żeby rozwijać się w życiu zawodowym- mówią eksperci.
Kobiety z mniejszych miejscowości potrzebują porady, żeby rozwijać się w życiu zawodowym- mówią eksperci. 123RF
Studentki lepiej niż studenci oceniają swoje umiejętności. Mają jednak mniej odwagi jeśli chodzi o wymagania płacowe. - Z naszych badań wynika, że taka sama liczna grupa studentek wybiera wartości tradycyjne- mówi ekspert.

- Polska nie dzieje się tylko w Warszawie, a wręcz dzieje się głównie wszędzie indziej- tłumaczy w rozmowie z AIP Agnieszka Kłos, Przewodnicząca Platformy Pracodawców RP „Kierunek- Kobieta Biznesu”.- Studentki w małych miejscowościach, w tych mniejszych ośrodkach akademickich nie mają skąd czerpać wzorców. Widzimy, że większość programów organizacji skupiających się na studentkach odbywa się w dużych ośrodkach akademickich. Studentki z małych miejscowości nie mają gdzie zobaczyć tak naprawdę jak budować swoją karierę. Dlatego właśnie na tej grupie się skupiamy. W ramach naszej platformy „Kierunek- Kobieta Biznesu” chcemy prowadzić programy mentoringowe i wykłady, właśnie po to aby pomóc się rozwijać tym studentkom. Pokazać im przez przykład przedsiębiorczych kobiet jak można budować swoją karierę- dodaje.

Platforma Pracodawców RP „Kierunek Kobieta biznesu” ma stanowić odpowiedź na sytuację, w której kobiety nie wykorzystują posiadanej wiedzy i umiejętności gwarantujących karierę w biznesie. Jak wynika z badań przeprowadzonych na potrzeby Platformy Pracodawców RP „Kierunek Kobieta Biznesu”, mężczyźni dwukrotnie częściej odbywają płatne staże niż kobiety. Mało tego, studentki częściej niż studenci wybierają staże bezpłatne, a także angażują się w wolontariat. Studentki mają niższe oczekiwania wobec wynagrodzenia w przyszłości. Mężczyźni podają kwotę oczekiwanej pensji wyższą o średnio 23 proc. Co piąta studentka nie brała udziału w żadnych dodatkowych szkoleniach czy kursach. W porównaniu do mężczyzn kobiety rzadziej oczekują natychmiastowego sukcesu zawodowego. Bardzo cenią sobie szkolenia i dokształcanie, ale często mają do nich ograniczony dostęp.

- Patrząc stereotypowo, przez pryzmat osób, które są bardzo energiczne, bardzo dynamiczne, że kobiety i mężczyźni wreszcie są postrzegani równo i tak samo chcą dbać o swoją karierę i swoje zarobki. Okazuje się jednak, że tak nie jest. Kobiety nadal niżej oceniają swoje możliwości i nadal żądają niższego wynagrodzenia. Kobieta aplikująca na to samo stanowisko, co mężczyzna poprosi o wynagrodzenie o 23 proc. niższe niż mężczyzna- mówi Kłos.

Zaledwie 16 proc. studentek myśli o założeniu własnej działalności gospodarczej. Dodatkowo co ósma (12 proc.) z mniejszych ośrodków akademickich planuje emigrację. Połowa z nich chce wyjechać do krajów Unii Europejskiej, natomiast większość z pozostałych do USA.

Przeczytaj także:

Z naszych badań wynika, że taka sama liczna grupa studentek wybiera wartości tradycyjne. Chce zająć się rodzinom, dziećmi, przy tym są bardzo opiekuńcze. Mniej więcej bardzo podobna grupa studentek chce postawić na swoje pasje, chce się rozwijać i chce budować swoją przyszłość zawodową wokół tego, co dla nich jest najważniejsze, czyli pasje, zainteresowania i możliwość dalszego rozwoju- mówi ekspert.

Według dr Leszka Juchniewicza, głównego ekonomisty Pracodawców RP, raport oraz wnioski z dyskusji pokazują, że kobiety często niepotrzebnie niedoszacowują swoich kompetencji.

Platforma powinna pokazać studentkom z małych ośrodków pozytywne wzorce rozwoju w biznesie – a badania pokazują, że są zainteresowane rozwijaniem swoich umiejętności – stwierdził.

Zdaniem Odety Moro kobiety z mniejszych miejscowości potrzebują porady, żeby rozwijać się w życiu zawodowym, zwłaszcza jeśli starają się łączyć je z życiem rodzinnym.

– Czasem kobiety w mniejszych miastach chcą po prostu usłyszeć od liderek biznesu, że to, co robią, robią dobrze – mówi Moro.

- Przed badaniem wydawało nam się, że wszystkie studentki będą takie bardzo dynamiczne, skupione na karierze, na rozwoju, a tak wcale nie jest i właśnie to nas zaskoczyło. Jednak bardzo duża grupa studentek nadal chce prowadzić tradycyjny model życiowy- podsumowuje Agnieszka Kłos.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Studentki lepiej od studentów oceniają swoje umiejętności, jednocześnie oczekują niższego wynagrodzenia - Strefa Biznesu

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski