Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Style Zdrowia na Lubelszczyźnie

Materiał Partnera Zewnętrznego
Kim jest Rodzinny Ambasador Zdrowia? Dlaczego co trzeci Polak w sprawach zdrowotnych zwraca się do mamy, żony lub partnerki, a tylko co 7 Polka do bliskiego jej mężczyzny? Najnowszy raport „USP Zdrowie – Style Zdrowia Polek i Polaków” nie tylko pokazuje jak bardzo różnimy się w podejściu do zdrowia, lecz także jakie role w zakresie dbania o zdrowie całej rodziny pełnią kobiety i mężczyźni.

Po wprowadzeniu w 2013 r. nowej definicji – tzw. stylów zdrowia, rozumianych jako strategie dbania o własne samopoczucie, obejmujące wszystkie wymiary zdrowia określone przez WHO (fizyczny, psychiczny i społeczny), najnowsze badanie USP Zdrowie stanowi kolejny krok w poznaniu i rozumieniu podejścia Polaków do zdrowia. Opublikowany właśnie raport nie tylko uwzględnia różnice w postawach zdrowotnych kobiet i mężczyzn, lecz także wyłania specyficzną rolę społeczną – tzw. Rodzinnego Ambasadora Zdrowia.Niezależnieod województwa, funkcję tę przyjmują najczęściej kobiety – dla 74% Polek i Polaków to właśnie one są osobą, do której zwracają się w razie choroby lub po porady zdrowotne.

Według wyników przeprowadzonego badania, Rodzinny Ambasador Zdrowia to osoba, do której w razie problemów zdrowotnych zwraca się jej najbliższe otoczenie. Ponadto cechuje ją duże zainteresowanie zagadnieniami związanymi ze zdrowiem.

_„Przedstawione w raporcie USP Zdrowie – Style Zdrowia Polek i Polaków dane dotyczące Rodzinnego Ambasadora Zdrowia są bardzo interesujące. W codziennej praktyce często spotykamy się z osobami, które wykazują duże zainteresowanie problemami zdrowia i zdrowego stylu życia. Takie osoby rzeczywiście częściej i w bardziej pozytywny sposób współpracują z zespołem lekarskim. Jak wskazują wyniki badania, spośród Rodzinnych Ambasadorów Zdrowia aż 91% kobiet i 89% mężczyzn przestrzega zaleceń lekarza, a 59% kobiet i 43% mężczyzn regularnie wykonuje badania” _– komentuje dr n. med. Piotr Gryglas.

Według raportu 50% mieszkańców Lubelszczyzny deklaruje, że regularnie wykonuje badania diagnostyczne. Z kolei aż 63% respondentów potwierdza, że chodzi do dentysty raz w roku – niezależnie od tego czy posiada problem stomatologiczny, czy też nie.

Wyniki badania pozwoliły także ponownie sprawdzić jakie style zdrowia reprezentują mieszkańcy Lubelszczyzny. Okazuje się, że dominującym stylem zdrowia jest Poprawny Optymista (27%), którego cechuje częste poszukiwanie informacji zdrowotnych. Z kolei najmniej popularnymsegmentem są Towarzyscy Hedoniści (5% mieszkańców woj. lubelskiego), których charakteryzuje chęć pozyskania akceptacji ze strony grupy i otoczenia.

Jak wskazują dane to rodzina i przyjaciele mobilizują Nas do dbania o siebie, a w optymistycznym postrzeganiu rzeczywistościpomagają relacje z najbliższym otoczeniem. Satysfakcja w tej sferze życia pomaga nam dbać o swoje zdrowie, a także troszczyć się o bliskich.

„Rodzinni Ambasadorzy Zdrowia wydają się najlepiej rozumieć, iż profilaktyka jest najlepszym sposobem dbania o zdrowie (w zdecydowanej większości regularnie wykonują badania, stosują się do zaleceń lekarzy i aktywnie poszukują informacji o zdrowiu), dlatego sami są godnymi zaufania doradcami. Ich wsparcie może być dla nas nie tylko źródłem wiedzy, lecz także energii, którą możemy poświęcić zdrowiu swojemu i swoich bliskich.”mówi psycholog, Maria Rotkiel.

Sprawdź styl swój zdrowia na www.stylezdrowia.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski