Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sukces lubelskich neurologów. Otrzymali rekordowy grant na badania kliniczne

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Prof. Konrad Rejdak, kierownik kliniki neurologii SPSK4, pomysłodawca nowej metody leczenia miastenii
Prof. Konrad Rejdak, kierownik kliniki neurologii SPSK4, pomysłodawca nowej metody leczenia miastenii Fot. nadesłane
Chodzi o 26 mln zł z Agencji Badań Medycznych. Przyznane pieniądze dają szansę na wprowadzenie skutecznej metody leczenia miastenii. To niezwykle ciężka choroba, która objawia się „męczliwością" mięśni. W badaniach klinicznych weźmie udział około 200 chorych.

Agencji Badań Medycznych przyznała klinice neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie grant w wysokości 26 mln zł na przeprowadzenie badania klinicznego u pacjentów z miastenią gravis. To jedyny projekt z Lubelszczyzny, który otrzymał w tym rozdaniu grant z ABM, jednocześnie pierwszy w historii w tak dużej kwocie dla naszego regionu.

Na czym będzie polegać badanie kliniczne?

- Chodzi o weryfikację efektów leczenia nową metodą z użyciem kladrybiny. Szacujemy, że w badaniu weźmie udział około 200 uczestników czyli osób chorych z miastenią. Kuracja opiera się na krótkich cyklach leczenia, ale daje długoterminową poprawę stanu zdrowia. Badanie ma pomóc w ujednoliceniu metody podawania leku, aby był on jak najbardziej bezpieczny i skuteczny - wyjaśnia prof. Konrad Rejdak, kierownik kliniki neurologii SPSK4, pomysłodawca nowej metody i projektu.

- To wszystko przybliża nas do wprowadzenia i rejestracji leku, który przyczyni się do skutecznego leczenia tej trudnej choroby, która wiąże się z dużym ryzykiem śmiertelności - dodaje profesor.

Nad tym projektem pracowali także dr n. med. Sebastian Szklener i lek. Dariusz Baranowski. Do współpracy z lubelskim ośrodkiem zgłosiły się prestiżowe ośrodki zagraniczne jak Londyn Royal Hospital, Instytut Neurologii z University College London oraz University of Virginia.

Miastenia ciężka jest chorobą o charakterze autoimmunologicznym. Głównym objawem jest „męczliwość" mięśni. Chodzi o osłabianie siły mięśniowej w związku z wykonywaniem powtarzalnych czynności ruchowych jak np. ruchy powiekami, mięśniami twarzy i kończynami. Uciążliwe może być również samo oddychanie.

- W Polsce jest ponad 10 tys. osób z tą chorobą, a w woj. lubelskim około tysiąca. Do tej pory leczeni byli głownie za pomocą sterydów przyjmowanych przewlekle, które powodują działania niepożądane: nadciśnienie, cukrzyca, otyłość. Choroba cały czas wracała lub nie uzyskiwano pełnej poprawy - wyjaśnia prof. Rejdak.

Natomiast, kladrybina stosowana jest w medycynie od około 30 lat, głównie w leczeniu białaczki oraz stwardnienia rozsianego. Podawana jest w formie dożylnej lub tabletek. Prof. Konrad Rejdak, który znając działanie kladrybiny oraz mechanizm choroby układu odpornościowego, zdecydował się sprawdzić, czy będzie skuteczna w leczeniu miastenii.

- I jest sukces, na przestrzeni kilku lat podaliśmy ten lek kilkunastu chorym. Okazało się, że kladrybina ma szansę wytłumić aktywność autoreaktywnych limfocytów, doprowadzając do ich eliminacji i dać szansę na odbudowę już w nowej formie. Dzięki temu powstające komórki już nie będą miały szkodliwych właściwości. To wszystko powoduje długotrwałe cofnięcie się objawów - wyjaśnia autor pomysłu.

ZOBACZ TEŻ:

Selfie z placu boju. Poruszające zdjęcia medyków walczących ...

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski