Sukces w Budapeszcie! Polka z medalem mistrzostw Europy!

Łukasz Konstanty
Alicja Klasik (z lewej) miała już okazje uczestniczyć w seniorskim Pucharze Świata Fot. PAP/Zbigniew Meissner
Znakomite informacje napłynęły z Budapesztu. Alicja Klasik zdobyła brązowy medal młodzieżowych mistrzostw Europy w szermierce, w rywalizacji szpadzistek. To kolejny sukces młodych polskich sportowców w 2023 roku.

Alicja Klasik brązową medalistką młodzieżowych mistrzostw Europy

Polka świetnie radziła sobie podczas zmagań o miano najlepszej szpadzistki Starego Kontynentu w kategorii wiekowej do lat 23. Dziewiętnastoletnia zawodniczka z kompletem zwycięstw zakończyła grupowe eliminacje (pozwoliło to jej awansować od razu do II rundy), a potem poradziła sobie z trzema kolejnymi rywalkami. W drodze po medal wyeliminowała Austriaczkę Leonore Praxmarer (15:5), Włoszkę Emilię Rosatti (15:13) i Węgierkę Tamarę Gnam (15:9). W półfinale minimalnie uległa późniejszej triumfatorce - Ukraince Emili Conrad (10:11).

Złota medalistka wcześniej, bo w 1/8 finału, mierzyła się z inną Polką, Barbarą Brych, z którą również wygrała różnicą zaledwie jednego punktu (14:13). Nasza zawodniczka ostatecznie zawody zakończyła na 13 pozycji.

Blisko uzyskania medalu byli także floreciści - Jan Jurkiewicz i Maciej Bem. Obydwaj Biało-Czerwoni dotarli do ćwierćfinału, w walce o strefę medalową okazali się jednak zdecydowanie słabsi od rywali z Włoch, odpowiednio Tommaso Martiniego (9:15) i Giulio Lombardiego (5:15). Drugi z wymienionych zdobył ostatecznie złoty medal młodzieżowych mistrzostw Europy.

Wcześniej o miano najlepszych w kategorii wiekowej do lat 23 w Europie rywalizowały florecistki i szabliści. Wśród pań najwyżej z naszych zawodniczek uplasowała się Magdalena Ławska (18. lokata), z kolei wśród panów na jedenastej pozycji sklasyfikowany został Piotr Szczepanik

Szpada polską specjalnością?

Brązowy medal MME w Budapeszcie wywalczony przez Klasik to nie jedyny tegoroczny sukces polskich szpadzistek. Pod koniec lutego podczas mistrzostw Europy juniorów w Tallinnie złoty krążek zdobyła Gloria Klughardt, a brąz trafił w ręce Kingi Zgryźniak. Polki stanęły na najwyższym stopniu podium także w rywalizacji drużynowej.

W marcu z kolei świetnie w zawodach seniorskiego Pucharu Świata zaprezentowała się Renata Knapik-Miazga, która zajęła pierwsze miejsce podczas zawodów w... Budapeszcie.