Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Superbabcia: „Dziadkowie powinni być strażnikami wartości moralnych w życiu wnuków”

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
- Cały czas doskonalimy się, aby nadążać za wnukami - mówi Teresa Godula, kierowniczka Lubelskiej Szkoły SuperBabci i SuperDziadka.

Jacy są współcześni dziadkowie?
Starają się być otwarci na nowości. Niektórym przychodzi to z oporem, bo pewne bariery trzeba pokonać, co nie jest łatwe w tym wieku. Z pewnością żyjemy dłużej i jesteśmy zdrowsi niż kiedyś. Seniorzy są też bardziej mobilni, lubią się przemieszczać, zwiedzać. Gdy organizujemy wycieczki po Lubelszczyźnie, to zawsze mamy pełen autokar. Dziadkowie z racji wieku zainteresowani są również ćwiczeniami pamięci, bo zaczyna ona już szwankować. Dziadkowie starają się mieć otwarty umysł, aby nadążać nad wnukami.

Jaką rolę w życiu wnuków pełnią teraz dziadkowie?
Sytuacja i rola dziadków na przestrzeni lat bardzo się zmieniła. Coraz rzadziej oczekuje się od nas opieki na dzieckiem. Zdarza się sporadycznie, aby dać chwile wytchnienia rodzicom. O ile małe dzieci łatwo zająć zabawą, to z nastolatkami inaczej spędza się czas. Przede wszystkim należy dać im szansę powiedzieć o swoich problemach, zainteresowaniach. Ważne, aby porzucić manierę pouczania i krytykowania. Dziadkowie powinni wychowywać, ale w mądry sposób. Drogą to zrozumienia problemów wnuków jest na przykład czytanie literatury młodzieżowej czy oglądanie filmów, które interesują wnuków. Dziadkowie powinni dawać również poparcie, bo często nastolatkowie czują się zagubieni i niezrozumiani, wtedy robią różne głupstwa. Rolą babci i dziadka jest wsparcie i asystowanie, ale jednocześnie nie można rezygnować ze stawiania wymagań. Obecnie młodzież ma w swoim otoczeniu mało wzorców moralnych. Dlatego dziadkowie powinni być strażnikami wartości moralnych w życiu wnuków.

A co wnuki wnoszą w życie dziadków?
Bardzo dużo radości i miłości. Życzę wszystkim babciom i dziadkom, żeby tego zaznali. Wnukowie nie muszą nic specjalnego robić, bo każdy najmniejszy gest jest doceniony. Wiem, jakim nieszczęściem jest dla niektórych dziadków, gdy mają wnuki daleko, np. za granicą. Na to też jest sposób, bo można się obecnie kontaktować przez interenet i przy okazji przekazywać historię rodzinną wnukom, aby znały swoje korzenie. Rodzice często o tym zapominają, a dziadkowie mają czas.

Jak wyglądają teraz zajęcia w ramach Lubelskiej Szkoły SuperBabci i SuperDziadka?.
Z powodu epidemii nasza szkoła działa w tej chwili online. Spotykamy się co tydzień w poniedziałek przez internet. Mamy zajęcia, wykłady, warsztaty. Cały czas doskonalimy się, aby nadążać za wnukami. Wrzesień poświeciliśmy na naukę korzystania z platform komunikacyjnych. Jak przyszedł jesienny lockdown, to byliśmy już przygotowani. Efektem jest to, że już 3/4 grupy spotyka się online i - co najważniejsze - mamy ze sobą kontakt. Wiemy, jak się czujemy, czy ktoś w rodzinie ma koronawirusa, czy trzeba jakoś pomóc, ostrzegamy się wzajemnie i dzielimy doświadczeniami. Teraz zastanawialiśmy się jak spędzić Dzień Babci i Dzień Dziadka z wnukami podczas pandemii. Część babć upiecze ciasto, inne przygotują fotografie swoich rodziców i dziadków, aby zaprezentować historię rodziny.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski