Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Superksiężyc nad Lublinem. "To będzie spektakularne zjawisko" (ZDJĘCIA)

EP
- Dmuchajmy na chmury, żeby się rozproszyły. To może być bardzo spektakularne zjawisko - tak o Superksiężycu mówi prof. Krzysztof Murawski z Zakładu Astrofizyki i Teorii Grawitacji z UMCS. Srebrny glob znajduje się w pełni i jest wyjątkowo blisko Ziemi. Kulminacja zjawiska w poniedziałek.

- Samo określenie Superksiężyc jest bardzo adekwatne - przyznaje prof. Krzysztof Murawski z Zakładu Astrofizyki i Teorii Grawitacji Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie. Wspomnianym terminem określa się Księżyc w pełni, który znajduje się wyjątkowo blisko Ziemi. Naukowcy podkreślają, że z tak spektakularnym zjawiskiem mieliśmy do czynienia po raz ostatni w 1948 r. Niezwykły spektakl można obserwować przez trzy doby (od niedzieli do wtorku). Apogeum ma nastąpić w poniedziałek.

- Księżyc znajduje się blisko Ziemi i dlatego wydaje nam się o 14 procent większy i o 30 procent jaśniejszy niż zwykle - tłumaczy naukowiec z UMCS.

Jak obserwować Superksiężyc?
- Tak naprawdę wystarczy spojrzeć na wschód. Zjawisko możemy obserwować gołym okiem. Jedyne, co może nam popsuć widowisko to zachmurzenie - tłumaczy prof. Murawski. - Dlatego dmuchajmy w chmury, żeby się rozproszyły - dodaje.

Zamierzasz obserwować Superksiężyc? Chcesz podzielić się swoimi zdjęciami lub nagraniami? Czekamy: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski