Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świąteczne iluminacje w Lublinie i innych miastach: Ma być tanio czy ładnie? (ZDJĘCIA)

Małgorzata Szlachetka
Iluminacje świąteczne w Rzeszowie
Iluminacje świąteczne w Rzeszowie Urząd Miasta Rzeszów
W sprawie świątecznych iluminacji Lublina w tym roku nie obyło się bez kontrowersji i krytyki ich walorów estetycznych. W środę, na wniosek wojewódzkiego konserwatora zabytków z Bramy Krakowskiej, której gospodarzem jest Muzeum Lubelskie, została zdjęta iluminacja i baner reklamowy Herbapolu.

Z kolei, jak pisaliśmy wcześniej, do sponsorowanej przez Perłę iluminacji na deptaku, zastrzeżenia miał miejski konserwator zabytków. Ratusz przyznaje, że w sprawie świątecznego wystroju deptaka doszło do kompromisu ze sponsorem co do liczby elementów zawierających jego logo. - Tylko w przypadku samego deptaka koszt iluminacji wyceniliśmy na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ozdoby świąteczne od lat finansują sponsorzy, aby nie obciążać budżetu miasta. Dlatego przedłużyliśmy umowę z Perłą, iluminacje po trzech latach zostaną odświeżone - mówi Krzysztof Komorski, z-ca dyrektora Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów UM Lublin.

Jak jest w innych polskich miastach?

Rzeszów ogłosił przetarg na świąteczną iluminację i sam za nią zapłacił 700 tysięcy złotych. Żeby nie było później niespodzianek, firmy startujące w przetargu dostały szczegółowe wytyczne, co do wyglądu iluminacji. - Jeszcze dwa lata temu mieliśmy choinkę podarowaną przez sponsora, jego logo było na małej tabliczce pod drzewkiem - opowiada Katarzyna Pawlak z zespołu prasowego Urzędu Miasta w Rzeszowie. W tym roku świąteczne drzewko podarowała miastu jedna z rzeszowskich szkół, choinka i tak była przeznaczona do wycinki. - Nie wynika to z braku sponsorów, ale świadomej decyzji. Zależy nam, aby świąteczny wystrój był elegancki. Mieliśmy propozycje od firm, ale nie skorzystaliśmy, bo żaden z zaproponowanych projektów nie spodobał się nam - dodaje Katarzyna Pawlak.

Lublin, żeby zaoszczędzić na świątecznej iluminacji, poszedł na kompromis ze sponsorem światełek
Inne samorządy wolą zapłacić same, żeby mieć większy wpływ na to, jak będzie wyglądało miasto

Także w Białymstoku firma odpowiadająca za iluminacje została wyłoniona w przetargu. Koszt instalacji, która będzie wisieć w mieście przez dwa miesiące, to ponad 29 tys. zł plus po około 5 tys. zł za miesiąc przechowywania lampek już po ich demontażu.

- Powierzenie przygotowania iluminacji świątecznych firmie zewnętrznej na zasadzie sponsoringu nie było brane pod uwagę. Miasto Białystok nie współpracowało wcześniej z firmami na zasadach sponsoringu przy przygotowywaniu iluminacji - informuje Urszula Boublej z Biura Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Również Bydgoszcz sama płaci za bożonarodzeniowy wystrój ulic. Zapytaliśmy w lubelskim ratuszu, czy nie rozważa się wprowadzenia bardziej restrykcyjnych wymogów dla sponsorów w sprawie świątecznych iluminacji. Po to, aby w przyszłości uniknąć krytyki dotyczącej wątpliwej elegancji ozdób. - Oczywiście, warto się nad tym zastanowić, jednak pamiętajmy, że kwestia oceny i estetyki jest indywidualna i subiektywna. Musimy sobie zdawać sprawę, że zdania na ten temat zawsze mogą być podzielone - odpowiada Krzysztof Komorski. Decyzja o obecnej formie iluminacji deptaka zapadła na poziomie Kancelarii Prezydenta, Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów i miejskiego konserwatora zabytków.

Codziennie rano najświeższe informacje z Lubelszczyzny prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski