Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Pocałunku. Wszyscy będziemy się dzisiaj całować

Ewelina Oleksy
Piotr Manasterski
Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Pocałunku , więc nie marnujmy czasu i okażmy bliskim uczucia. Warto przejść do dzieła, bo całowanie jest także dobre dla zdrowia.

Filematologia. Brzmi groźnie? Może i tak, ale dotyczy zjawiska, przynajmniej z założenia, przyjemnego. To bowiem "nauka" zajmująca się... całowaniem, a że w czwartek, 6 czerwca, przypada Światowy Dzień Pocałunku, każdy może zostać jej badaczem.

Święto tych, którzy lubią całować, i tych obcałowywanych oficjalnie na początku lat 90. ustanowiła ONZ. Historia całuśnych ekscesów sięga jednak znacznie dalej, bo czasów Imperium Rzymskiego. Wtedy to ludzkość z radością odkryła, że połączenie ust dwóch osób to nie tylko wymiana śliny, ale i ekscytujące doznanie.

W historii bardziej współczesnej znane są przypadki pocałunków, które wręcz wstrząsnęły światem, a nawet zmieniły jej bieg. Do takich z pewnością zaliczyć należy nad wyraz namiętne połączenie ust przez Leonida Breżniewa i Ericha Honeckera. Żadna inna para komunistycznych przywódców, choć nie stronili od powitalnych czułości, nie wpijała się sobie tak namiętnie w usta jak wyżej wymienieni.

Niemałym skandalem, który jednocześnie przełamał pewne tabu, był gorący pocałunek królowej i księżniczki muzyki pop. W 2003 r. gwiazdy estrady - Madonna i Britney Spears pocałowały się, stojąc na scenie gali MTV Video Music Awards. Mowa tu bynajmniej nie o cmoknięciu w policzek... Obie sytuacje nie bez powodu znajdują się na liście 30 najsłynniejszych pocałunków świata.

Może gwiazdy zrobiły to po prostu dla zdrowia? Niewykluczone. Naukowo udowodniono bowiem, że całowanie rozładowuje stres, zwalcza ból głowy, zbawiennie wpływa na układ krążenia oraz przyczynia się do obniżenia cholesterolu. Dodatkowo jest też świetnym sposobem na spalanie kalorii! W zależności od intensywności pocałunku w ciągu minuty tracimy ich od 30 do nawet 90!

Nie bez powodu regularnie pobijane są rekordy w długości pocałunku. Ten obecny należy do pary, która nie oderwała od siebie ust przez blisko 46,5 godziny!

Ale żeby nie było zbyt słodko, warto uważać, by - świętując w czwartek Dzień Pocałunku w miejscach publicznych - nie przesadzić.

- Artykuł 140 kodeksu wykroczeń mówi o "nieobyczajnym wybryku". Nieobyczajne zachowanie oznacza czyn naruszający zasady współżycia społecznego w zakresie dobrych obyczajów. Innymi słowy jest to zachowanie, które może wywołać zgorszenie - wskazuje mł. insp. Marcin Fedoruk ze Straży Miejskiej w Gdańsku.

Warto też wspomnieć, że gdyby nie pocałunki, ludzkość prawdopodobnie albo nie myłaby zębów, albo robiłaby to znacznie rzadziej niż obecnie. Dowód?

Chociażby ostatnie badania Centrum Promowania Zrównoważonego Stylu Życia Uniwersytetu Łódzkiego, które wykazały, że studentów do wzięcia prysznica czy umycia zębów najbardziej motywuje właśnie randka z szansą na namiętny pocałunek lub seks.

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Światowy Dzień Pocałunku. Wszyscy będziemy się dzisiaj całować - Dziennik Bałtycki

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski