MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Uchodźcy. Fakty o Ukraińcach, którzy są w Polsce

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Do Polski z Ukrainy przybyły setki tysięcy kobiet z małymi dziećmi. Co czwarty uchodźca pozostał w Polsce
Do Polski z Ukrainy przybyły setki tysięcy kobiet z małymi dziećmi. Co czwarty uchodźca pozostał w Polsce Gazeta Wroclawska Piotr Krzyzanowski/Polska Pres Grupa
Ponad 4,1 mln obywateli Ukrainy przybyło do Polski, z czego - według danych UNHCR - w naszym kraju przebywa ponad 1,1 mln uchodźców. To oznacza, że co czwarty przybysz został w naszym kraju, wciąż obawiając się powrotu do ojczyzny ogarniętej wojną. Dziś, 20 czerwca, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Uchodźcy.

Każdego roku w dniu 20 czerwca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Uchodźcy. Zgodnie z Konwencją ONZ dotyczącą uchodźców z 1951 r. uchodźca to osoba, która uciekła z kraju ojczystego z powodu „uzasadnionej obawy przed prześladowaniem z powodu swojej religii, rasy, narodowości, przynależności do określonej społeczności lub poglądów politycznych". Światowy Dzień Uchodźcy ma na celu budowanie więzi i zrozumienia dla ich problemów oraz pomoc w odbudowie życia.

Tegorocznym mottem Światowego Dnia Uchodźcy są słowa: „Ktokolwiek, cokolwiek, kiedykolwiek. Każdy ma prawo szukać bezpieczeństwa”. To oznacza, że każdy uchodźca powinien być przyjmowany i traktowany z godnością bez względu na miejsce urodzenia, pochodzenie, rasę czy religię. Święto to upamiętnia siłę i odwagę ludzi, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swojego kraju, aby uniknąć konfliktu, terroru czy prześladowań. Co wiemy na temat ukraińskich uchodźców mieszkających w Polsce?

Według danych UNHCR, Polska gości ponad 1,1 miliona uchodźców z Ukrainy. W tej chwili w samej Warszawie mieszka około 200 tys. obywateli Ukrainy, choć jeszcze w kwietniu liczba ta sięgała 300 tys. Oznacza to, że coraz więcej przesiedleńców wraca na Ukrainę, a ci, którzy zostali to najczęściej kobiety, przeważnie z dziećmi, które mają w Polsce bliskich znajomych lub rodzinę.

Dziś w Warszawie mieszka około 60 tys. ukraińskich dzieci, ale ze szkół czy przedszkoli korzysta jedynie jedna trzecia z nich, dlatego kwestia zadbania o naukę i opiekę dla nich to jedno z najważniejszych wyzwań na najbliższy czas – bowiem strefy, w których dzieci mogą bawić się i uczyć są też potrzebne, by ich rodzice mogli w tym czasie poświęcić się pracy.

Wśród trzech krajów, poza granice których uciekła największa liczba ludzi, znajduje się Wenezuela, w której zapaść ekonomiczna kraju jest główną przyczyną migracji. W przypadku pozostałych dwóch - Syrii i Ukrainy - głównym motywem wyjazdu są toczące się tam konflikty zbrojne.

Pamiętajmy, że trzymając nasze drzwi i serca otwarte dla uchodźców, możemy dać im szansę na wykorzystanie ich energii i talentów w znaczący sposób, który ostatecznie przyniesie korzyści nam wszystkim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komentarze piłkarzy po meczu Polska-Holandia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Światowy Dzień Uchodźcy. Fakty o Ukraińcach, którzy są w Polsce - Portal i.pl

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski