Światowy Dzień Ziemi pod hasłem "Przywróć naszą planetę Ziemię". Lublin włącza się w obchody

Klaudia Olender
Klaudia Olender
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne pixabay.com
Udostępnij:
Dziś bardzo ważna data: 22 kwietnia – Światowy Dzień Ziemi. Z tej okazji, jak co roku, odbywa się szereg akcji, organizowanych przez różne instytucje, których wspólnym celem jest promowanie postaw ekologicznych i dbanie o środowisko, bo mimo panującej pandemii nie zapominamy jak ważna jest nasza Planeta Ziemia.

Międzynarodowy Dzień Ziemi jest największym świętem ekologicznym obchodzonym od ok. 50 lat w 192 krajach na całym świecie. W Polsce obchody tego dnia zostały zapoczątkowane w 1990 r.

Jego celem jest promocja proekologicznych postaw i aktywności w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę Ziemię.

Data – 22 kwietnia, kiedy to dzień trwa tyle samo, co noc, symbolizuje równość na świecie w każdym wymiarze i przypomina, że bez względu na odmienny kolor skóry, narodowość, płeć, orientację czy religię, wszyscy dzielimy tę samą planetę i powinniśmy o nią wspólnie zadbać.

Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło: „Przywróć naszą Ziemię”. Ze względu na panującą pandemię Covid-19 i ograniczenia reżimowe obchody tego święta przebiegają trochę inaczej niż dotychczas. Popularne, masowe akcje zbierania śmieci czy sadzenia roślin i drzew odbędą się na mniejszą skalę i w małych grupkach, po to by zachować odpowiednie bezpieczeństwo.

Lublin, jak co roku i teraz włącza się obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi. Już w najbliższą sobotę w naszym mieście odbędzie się akcja „Posprzątajmy Lublin na wiosnę”, adresowana tym razem nie tylko do szkół, a do wszystkich mieszkańców, którzy chcą zadbać o swoje otoczenie. Do środy poszczególne rady dzielnic mogły zgłosić wytypowane tereny do sprzątania oraz liczbę chętnych wolontariuszy.

Miejski Wydział Ochrony i Środowiska zapowiedział zapewnienie rękawic i worków, a partnerzy akcji KOM-EKO S.A. oraz KOMA Usługi Komunalne, nieodpłatny odbiór zebranych odpadów komunalnych. W ramach akcji możemy wziąć udział m.in. we wspólnym sprzątaniu dzielnicy Sławinek na terenie między ul. Grabową a ul. Dzieci Zamojszczyzny, aż do terenu przy działkach na ul. Klonowej.

– Zbierzemy, będąc w bezpiecznym od siebie odstępie, śmieci w worki i przeniesiemy duże rzeczy w jedno miejsce, do późniejszego odbioru przez służby oczyszczania miasta – zachęcają organizatorzy do udziału. Chętni wolontariusze spotkają się w sobotę o g. 12 na skwerku dzielnicowym przy skrzyżowaniu ulic Bohaterów Monte Cassino, Czeremchowej i Dzieci Zamojszczyzny.

Dzień Ziemi obchodzony jest również w wielu lubelskich szkołach - organizowane są m.in. tematyczne konkursy plastyczne, związane z zagadnieniami ekologii, webinary, warsztaty, a na stronach internetowych pojawiły się prezentacje i "ściągawki" z proekologicznych działań.

Dziś rozpoczyna się także XIII edycja Dnia Ziemi pod hasłem „W rytmie cyklów żywiołów natury”, organizowana na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS. W ramach wydarzenia aż do października br. będą odbywać się prelekcje, warsztaty, wystawy, konkursy, a nawet wyjazdy terenowe do parków narodowych, krajobrazowych czy zakładów, przyjaznych środowisku.

Akcję zainauguruje dziś o g. 17:15 prof. Przemysł Mroczek z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS, który przedstawi wykład online pt. „Plastik w środowisku – wczoraj, dziś i jutro”. Każdy miesiąc będzie miał swój przewodni motyw, w maju będzie nim woda, w czerwcu – ochrona przyrody i krajobrazu, we wrześniu zasoby ziemi, a w październiku klimat i energia odnawialna.

Co jeszcze?

Lubelskie PCK zapowiedziało publikację serii grafik poświęconych zagadnieniom związanym ze zmianami klimatu i ekologią. Z kolei Centrum Spotkania Kultur zaprasza dziś o g. 19 na wykład Tomasza Kolankiewicza pt. „Zegar tyka... Katastrofa klimatyczna w kinie” o postapokaliptycznych filmach, obrazujących możliwe scenariusze ostatecznej zagłady ludzkości.

„Czy kino snując mroczne wizje działa jako sygnał ostrzegawczy czy może przeciwnie – ułatwia oswojenie sytuacji i działa usypiająco?” – pytają organizatorzy wydarzenia i być może na te i wiele innych pytań otrzymamy dziś odpowiedź.

Udział w webinarze jest bezpłatny, wystarczy tylko zapisać się za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego, dostępnego na stronie internetowej CSK.

Do świętowania Dnia Ziemi przyłącza się również Skende Shopping Center, które przygotowało dla mieszkańców Lubelszczyzny kilka ciekawych inicjatyw – małych aktywności, pokazujących, jak w prosty sposób można pomóc naszej planecie. W programie obchodów m.in. otwarcie w jednej ze stref rekreacyjnych, zlokalizowanej przy aptece, Sąsiedzkiego Regału – miejsca dla przedmiotów, które mogą zyskać drugie życie czy EKOspacery z psem, organizowane we współpracy z Aquael Zoo.

Od czwartku do niedzieli w strefie wypoczynkowej znajdą się także „do wzięcia” specjalnie przygotowane torby na zakupy wielokrotnego użytku, uszyte z niepotrzebnych banerów reklamowych.

– Każda z nich jest wyjątkowa i niepowtarzalna, bo nie znajdziecie dwóch takich samych wzorów. Weźcie ją ze sobą do domu i nie zapominajcie zabierać na kolejne zakupy. W ten sposób ograniczamy liczbę plastiku, jaka zanieczyszcza środowisko – zachęcają organizatorzy.

Z kolei na terenach zielonych wokół centrum handlowego, zostanie wprowadzony system nawadniania z wykorzystaniem wody deszczowej do podlewania roślin. – Dzięki temu będzie można odzyskać wodę z opadów i wykorzystać ją ponownie, a tym samym zmniejszyć zużycie z sieci wodociągowej – informuje Skende.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Pamiątki po rotmistrzu Pileckim

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie