Spis treści
Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO

Zabytkowa świątynia pw. Wszystkich Świętych w Bliznem.
Wikipedia.org / Henryk Bielamowicz / CC BY-SA 4.0
UNESCO [tłum. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury] zajmuje się wspieraniem międzynarodowej współpracy w zakresie oświaty, kultury i nauki. Z inicjatywy organizacji stworzono listę miejsc o wyjątkowej wartości kulturalnej dla ludzkości z całego świata. Umieszczenie jakiegokolwiek obiektu na tej liście to nie lada wyróżnienie – Międzyrządowy Komitet Ochrony Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego, na podstawie ściśle określonych kryteriów, decyduje o tym, które zabytki i obiekty naturalne znajdą się w spisie.
Polskie obiekty znajdujące się na liście UNESCO
Polskich obiektów UNESCO jest aż 17. Są to m.in.:
- Stare Miasto w Krakowie
- Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni
- Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady
- Puszcza Białowieska
- Stare Miasto w Warszawie
- Stare Miasto w Zamościu
Zabytki podkarpacia. Co warto zobaczyć?
Na terenie woj. podkarpackiego znajdują się dwa kościoły wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Co sprawia, że są tak wyjątkowe?
Gotycki drewniany kościół pw. Wniebowzięcia NMP i św. Michała Archanioła w Haczowie

Świątynia w Haczowie to największy drewniany kościół w całej Europie – jego powierzchnia to ponad 380 metrów kwadratowych. Wzniesiono go w XV wieku, a jego wnętrze zdobi monumentalna polichromia figuralna (prawdopodobnie najstarsza w Europie). Chociaż w 1624 uległ zniszczeniu w wyniku najazdu Tatarów, odnowiono go i rozbudowano, wzbogacając m.in. o wieżę, koliste otwory okienne oraz ziemny wał obronny.
W 1944 roku w Haczowie wybudowano nową świątynię – gotycki kościół został opuszczony i administrowany przez państwo aż do 1980 roku. Tego samego roku znów stał się własnością parafii, na której zlecenie przeprowadzono gruntowną renowację i prace konserwatorskie. Na terenie kościoła znajdowała się kiedyś figura Matki Boskiej Bolesnej (oryginał umieszczono w nowej świątyni). Według lokalnych podań figura ta miała w czasie powodzi zostać porwana przez wody rzeki Wisłok i zatrzymała się pod haczowskim kościołem.
Zwiedzanie
Miejsce to udostępniono turystom do zwiedzania (z wyłączeniem nabożeństw) w codziennie w godzinach od 8:00 do 16:00 (wstęp bezpłatny)
Kościół Wszystkich Świętych w Bliznem

Zabytkowa świątynia pw. Wszystkich Świętych w Bliznem.
Wikipedia.org / Henryk Bielamowicz / CC BY-SA 4.0
Zbudowany z jodłowych bali kościół w Bliznem to drugi zabytek, którego historia pozwoliła na wpisanie go na Listę Światowego Dziedzictwa. Wzniesiono go ok. 1470 roku na zalesionym pagórku. Podobnie, jak w przypadku pierwszej świątyni, ściany kościoła w Bliznem zdobi piękna polichromia, uzupełniana o kolejne malunki na przestrzeni lat. W XVII wieku do drewnianej budowli przyłączono wieżę. W 1811 roku na terenie obiektu przeprowadzono gruntowny remont, co powtórzono w latach 1964–1974. Obok budynku zlokalizowany jest także kompleks drewnianych zabudowań – w jednym z nich znajduje się muzeum parafialne.
Zwiedzanie
Kościół można zwiedzać od maja do października w godzinach:
- poniedziałek-piątek - 10:00-17:00
- sobota - 10:00-16:00
Bilety wstępu
- Dorośli - 7 zł
- Dzieci - 3 zł
Należy pamiętać, że to miejsce kultu. Turyści proszeni są o nieodwiedzanie świątyni w czasie trwania nabożeństw.
Zobaczcie, jak prezentują się te piękne kościoły:
Świątynie Podkarpacia na liście UNESCO. Niezwykłe obiekty za...
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?