Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świdnickie Spacery: 17 lutego znowu wyjdziemy na ulicę

Agnieszka Kasperska
ZOMO w akcji. Inscenizacja Świdnickich Spacerów z 2011 r.
ZOMO w akcji. Inscenizacja Świdnickich Spacerów z 2011 r. Marcin Jaszak
- 17 lutego obchodzimy trzydziestą rocznicę Świdnickich Spacerów. Długo zastanawialiśmy się, w jaki sposób upamiętnić to wydarzenie - mówi Paulina Niezbecka z Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku. - Najłatwiej było oczywiście przygotować wystawę i okolicznościowe występy. Chcieliśmy jednak, żeby to upamiętnienie było żywe i przemówiło do młodego pokolenia.

Przypomnienie jest niezbędne, bo wielu zwłaszcza młodych świdniczan o spacerach nic nie wie. - Nie, nie wiem - przyznaje Jakub Szyc, rocznik 1986. - W domu nikt o niczym takim nie mówił. W szkole też nie.

- Przeprowadziliśmy się do Świdnika niecały rok temu - dodaje Róża Groniewska. - Mąż dostał pracę w szpitalu. O spacerach niczego jeszcze nie słyszałam.

Przypominamy. 30 lat temu Świdnickie Spacery były formą protestu mieszkańców miasta przeciwko ówczesnej władzy. W porze nadawania Dziennika Telewizyjnego, w oknach mieszkań pojawiły się włączone telewizory. Nikt jednak nie zostawał w domu, by śledzić wiadomości. Świdniczanie wychodzili z mie-szkań i spacerowali główną ulicą miasta.

Żeby godnie upamiętnić wydarzenia z 1982 roku, 17 lutego w Świdniku zorganizowany zostanie happening. Uroczyste obchody rozpoczną się o godz. 9.00 złożeniem kwiatów przed pomnikiem upamiętniającym Świdnickie Spacery przy Al. Niepodległości.

Około godz. 9.20 na placu Konstytucji 3 Maja otwarta zostanie wystawa IPN "Wasza solidarność - nasza wolność. Reakcje emigracji polskiej i świata na wprowadzenie stanu wojennego." Rozpocznie się też happening, który będzie odwzorowaniem wydarzeń sprzed 30 lat. - Nie zabraknie więc interwencji zomowców. Funkcjonariusze będą wyłapywać przypadkowe osoby i przewozić je do Urzędu Miasta. W tle słychać będzie autentyczne audycje radia Solidarność - dodaje Niezbecka.

Później uroczystości rocznicowe przeniosą się do sali konferencyjnej Urzędu Miasta. W programie wspomnienia uczestników tamtych wydarzeń i projekcja filmu "Let Poland be Poland". Uroczystości rocznicowe organizują Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku i IPN.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski