Święta według amiszów spod Janowa Lubelskiego. Bez choinki i prezentów

  • Kurier Lubelski

Gabriela Bogaczyk

Rodzina amiszów, która 25 lat temu przyjechała do Polski przyznaje, że nie obchodzi Świąt Bożego Narodzenia. Nie przepadają za świąteczną gorączką, spędzą te dni na spokojnie w domu, a w Sylwestra zamierzają po prostu pójść spać. Sprawdzamy, jak mija im zima na wsi pod Janowem Lubelskim. Więcej o amiszach można przeczytać w papierowym piątkowym wydaniu Kuriera Lubelskiego.

- Nie obchodzimy świąt, ale w pewnym sensie musimy się trochę przygotować, bo wszystko jest zamknięte - wyjaśnia Jakub Martin. - Zakupy to nie problem, bo wszystko mamy. Co więcej jest potrzebne? - dodaje jego żona Anita.

Większy problem jest w tym, że niczego nie można załatwić. - Zamawialiśmy olej do drewna na meble i będzie dopiero po nowym roku, bo sklep ma remanent - mówi ojciec rodziny.

Nie mają nic przeciwko świętowaniu narodzin Jezusa. Pytanie tylko, jak będziemy je obchodzić.

- Większość piosenek świątecznych jest o choinkach, światełkach, Świętym Mikołaju i śniegu, zamiast o Bogu. Tu nie ma chrześcijaństwa. To tylko jakaś atrapa - zwraca uwagę Jakub.

W zimę amisze nie mają za dużo roboty. Jakub spędza dnie w swoim warsztacie stolarskim, bo robi meble do kuchni. Synowie pomagają mu w codziennym obrządku zwierząt. Najmłodszy syn właśnie się uczy przy stole angielskiej gramatyki i matematyki.

Z kolei córki pomagają Anicie w gotowaniu, rozpalają ogień w piecu, szyją na maszynie. W kuchni czekają już dynie na słynne pumpkin pie czyli placek dyniowy.

CZYTAJ DALEJ: Skromnie i bez prezentów. Święta u amiszów

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Kurier Lubelski

Wideo

polecane: MiauCzat: Wiktoria Gąsiewska o miłości do Adama! Kiedy ślub?

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

02.01.2019, 08:33

czy pani Ewa jest juz wolna?

01.01.2019, 18:12

Mimo że kalendarz prowadzony według wierzeń w mamonę :) ale czy to przeszkadza być dobrym dla siebie nawzajem, jak Ci wszyscy, których życzenia i komentarze noworoczne są jakby wycięte z najczarniejszych komedii o ludziach, szczególnie o naszym narodzie, który bez powodu przy szczególnych okazjach atakuje się wzajemnie obrzygując najgorszymi życzeniami :) ???
Więc mimo to:
Dosiego Roku !!!
...i dali Bohu zdrowia !!!

31.12.2018, 11:47

Szacunek dla Tych Ludzi.

28.12.2018, 13:15

Jak można Polakom taki kit "sprzedawać". My w przeciwieństwie do tego pana znamy nasze kolędy. Może w Stanach śpiewają o śniegu, bo u nas nie.

24.12.2018, 09:13

podobnie jak u ciebie i reszty spoełeczeństwa

24.12.2018, 09:01

lepsi tacy niż ludzie twojego pokroju co to nienawidzą innych o odmiennych poglądach

23.12.2018, 20:22

...zapewne nie mają radia ani TV, do kościoła nie chodzą, stąd i twierdzenia typu: "Większość piosenek świątecznych jest o choinkach, światełkach, Świętym Mikołaju i śniegu, zamiast o Bogu." Znaczy to, że żyjąc w Polsce mają pojęcie o "piosenkach świątecznych" z Ameryki, ale o polskich tradycyjnych kolędach - ani w ząb!

22.12.2018, 16:20

Niech sobie robią, co im się żywnie podoba. A od nas wara. Der Kurierek już nie wie, jak nam dokopać w dniach dla nas Polaków tak ważnych. Trochę taktu przydałoby się

22.12.2018, 15:44

Oni pasują do tych stron. Tam ludzie na wsi się ubierają jak w średniowieczu. Odrazu widać że to baba ze wsi! Zresztą po twarzach miejscowych również. Ci ludzie tam są inni.

22.12.2018, 15:42

TY PAJACU NIE JESTES POLAKIEM!! PRAWDZIWY POLAK JEST TOLERANCYJNY I OTAWARTY NA INNYCH. A TY JESTES ZWYKŁA RASISTOWSKA GNIDA.

22.12.2018, 10:30

Ci zydziszcza w twoim kościele czekają na ciebie w swieta. I nie módl się , bo antysemitow nie wysłuchają!

22.12.2018, 10:24

Adolf, jak twój znany z historii imiennik, dobrze, że każesz tylko emigrować a nie eksterminować. A największe przykazanie z twojej religii KK pamietasz? Kochaj bliźniego swego. Kazdego!!!!!!!

22.12.2018, 07:24

Jeżeli się nie mogą dopasować do Polskiej kultury, zwyczai i obyczai to może powinni wyemigrować gdzieś do Afryki lub do dżungli!!!

21.12.2018, 20:41

ja nie chciałabym żyć w tej normalnej rodzinie, współczuję dzieciom, bo rodzice żyją tak jak sami sobie życie wybrali

21.12.2018, 20:40

no oni tak jak chrześcijanie mają się rozmnażać

21.12.2018, 20:39

a 500+ i rodzinne to na pewno biorą, także nie pieprz, że nie biorą. Do tego jako dziecko miałabym w d**** takich rodziców co mi fundują średniowiecze

21.12.2018, 17:52

Żyją własnym życiem nie mieszając się w życie innych . Nie dają ale i nie biorą , mają swoje zasady ale nikomu ich nie narzucają , nie mącą , odmawiają zabijania . Zupełnie odmienni niż inna diaspora która tu się rozpanoszyła i destabilizuje nam od wieków kraj

21.12.2018, 17:26

Ty z kolei masz pusty łeb jak nadmuchany balon . Tedy zreflektuj i zamilknij to zyskasz na przychylności postronnych

21.12.2018, 17:22

Słyszałem że też jest podobnie jak barszcz Sosnowskiego bardzo inwazyjna i wysoce plenna.

21.12.2018, 13:59

Normalni ludzie. Życzę spokojnej zimy i zdrowia.

21.12.2018, 12:59

Od obłudnych niby katoli

21.12.2018, 12:09

tzw przesilenie zimowe katole nie kumają

21.12.2018, 11:23

Życzę Wam wszystkiego najlepszego ☺

21.12.2018, 09:20

Wyrazy szacunku dla całej rodziny.