Świętujmy razem 4 czerwca! Rocznica, z której Lublin może...

  Świętujmy razem 4 czerwca! Rocznica, z której Lublin może być dumny

  Małgorzata Szlachetka

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Konferencja prasowa w Teatrze NN, poświęcona obchodom 25. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 roku. Jadwiga Koc obok kultowego, lubelskiego, plakatu wyborczego
  1/8
  przejdź do galerii

  Konferencja prasowa w Teatrze NN, poświęcona obchodom 25. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 roku. Jadwiga Koc obok kultowego, lubelskiego, plakatu wyborczego z 1989 roku. ©Anna Kurkiewicz

  4 czerwca, w rocznicę wyborów, zróbmy sobie wszyscy pamiątkowe zdjęcia na placu Litewskim. Przynieśmy też kwiaty pod tablicę Komitetu Obywatelskiego "S" przy Krakowskim Przedmieściu 62.
  - 4 czerwca 1989 roku w Polsce zdarzył się cud. Jestem dumna, że w tamtym czasie mogłam uczestniczyć w pracach Komitetu Obywatelskiego "Solidarności" - mówiła w trakcie czwartkowej konferencji prasowej w Teatrze NN Jadwiga Koc. Jednocześnie dodała: -Dzięki temu, co wtedy się stało, żyjemy w niepodległym kraju, dlatego świętujmy razem 4 czerwca.

  Organizatorzy lubelskich obchodów 25. rocznicy wyborów z 1989 roku mają nadzieję, że udział w nich wezmą wszyscy mieszkańcy miasta. Ponad podziałami. Gośćmi wczorajszej konferencji byli także przedstawiciele lokalnych władz: wojewoda, marszałek oraz prezydent Lublina.

  Uroczystości rozpoczną się o godz. 9, od mszy w intencji Ojczyzny, odprawionej przez arcybiskupa Stanisława Budzika w archikatedrze lubelskiej. Potem wszyscy przejdą na Zamek, gdzie wykład wygłosi historyk prof. Jerzy Kłoczowski, w 1989 r. przewodniczący Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" Województwa Lubelskiego. Do Lublina przyjedzie 4 czerwca także Zbigniew Bujak, znany działacz opozycji demokratycznej z czasów PRL.

  W południe byli członkowie Komitetu Obywatelskiego spotkają się z mieszkańcami Lublina przy Krakowskim Przedmieściu 62 (pałac Morskich), gdzie komitet miał swoją siedzibę.

  - Prosimy, aby lublinianie przynieśli tam kwiaty, które potem będą rozdawane przechodniom przez osoby urodzone w 1989 roku. To będzie prosty gest, ale bardzo znaczący - podkreśla Jadwiga Koc.

  Kulminacyjnym punktem obchodów będzie wspólne zdjęcie, które o godz. 12.30 zrobią sobie na placu Litewskim mieszkańcy Lublina. Plac będzie wyglądał inaczej niż zwykle. Wokół "baobabu" - tak jak pięć lat temu - stanie symboliczna instalacja Teatru NN "Urny Wolności".

  - Nasz pomysł tak spodobał się przedstawicielom Kancelarii prezydenta Komorowskiego, że takie urny będzie można zobaczyć tym razem w 30 miastach Polski. To jest nasz wkład w rocznicę wyborów 1989 roku - mówił wczoraj Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN.

  O rocznicy słynnych wyborów pamięta wiele instytucji, np. Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie i Urząd Miasta zapraszają od 1 do 4 czerwca na Dni Wolności, które będą odbywać się na placu przed Centrum Kultury przy ul. Peowiaków 12.

  Czekamy na zdjęcia z wyborów 4 czerwca 1989 roku


  Jaka atmosfera towarzyszyła słynnym wyborom sprzed 25 lat? Przynoście zdjęcia z czerwca 1989 i dzielcie się wspomnieniami. To wspólna akcja Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN i Kuriera.

  W 25. rocznicę historycznych wydarzenia przynoście do redakcji Kuriera przy Krakowskim Przedmieściu 10 fotografie z czerwcowych wyborów. Zdjęcia zostaną opublikowane na łamach Kuriera Lubelskiego. Chętne osoby złożą swoje relacje do bazy historii mówionej Teatru NN.

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (34)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To symbol zmian

  Wkurzony (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Symbolem czczonej dziś sytuacji jest fakt, że uroczystą akademię ku czci , na Zamku, otwiera wykład pana, o którym można przeczytać, iż figuruje w aktach SB jako TW Historyk. Myślę, że ze względu...rozwiń całość

  Symbolem czczonej dziś sytuacji jest fakt, że uroczystą akademię ku czci , na Zamku, otwiera wykład pana, o którym można przeczytać, iż figuruje w aktach SB jako TW Historyk. Myślę, że ze względu na wcześniejsze, piękne karty z życiorysu, mógłby sobie darować...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pani Jadziu Koc!

  be (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  A może obyło by się chociaż JEDEN JEDYNY RAZ bez mszy świętej?Czy każdy musi być na siłę katolikiem bo"tak wypada"?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PROŚMY o WSPARCIE

  Jozef (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  "Prosimy aby lublinianie przynieśli kwiaty,które potem beda rozdawane przechodniom" bo organizatorzy nie maja pieniędzy??????

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Samoobsługi

  Jozef (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  "Prosimy aby lublinianie przynieśli tam kwiaty, które potem beda rozdawane przechodniom" nie ma na nic pieniędzy ze ludzie musza sami sobie fundować kwiaty-doczekaliśmy sie czasów ?????

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zdrada

  kio (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 5

  I co z tego jak rządzi POstkomuna?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ten Łysoń z Ratusza w tamtych czasach był chyba w PZPR.

  kaliniak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 5

  POrzucił matkę? Jak śpiewał stary Góral:" I matkę POrzucić trzeba. Dla chleba Panie dla chleba".Ten chleb to z margaryną czy masłem?.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Znacznie gorzej

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

  Społecznie i gospodarczo znacznie gorzej, bo był członkiem KLD. Tak, tego samego Kongresu Liberalno-Demokratycznego, którego byłym władzom P. Piskorki zarzucił finansowanie z pieniędzy niemieckiej...rozwiń całość

  Społecznie i gospodarczo znacznie gorzej, bo był członkiem KLD. Tak, tego samego Kongresu Liberalno-Demokratycznego, którego byłym władzom P. Piskorki zarzucił finansowanie z pieniędzy niemieckiej CDU.

  To tamtej formacji bardziej niż PZPR "zawdzięczamy" likwidację polskiego przemysłu, relatywizm społeczny i gospodarczy i największą migrację zarobkową w dziejach Polski i nowoczesnej Europy.

  Znamienne w tej informacji jest, że wśród organizatorów tej rocznicy brak jest NSZZ "S" oraz jej byłych, a prześladowanych przez komunistów działaczy - wychodzi więc na to, że demokrację w Polsce przywracali: Teatr NN, Komitet Obywatelski "Solidarność" Województwa Lubelskiego oraz Wojewoda Lubelski, Marszałek Województwa Lubelskiego i Prezydent Miasta Lublin.

  Mamy oto nową świecką tradycję, w której głównymi aktorami są... statyści.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ten Łysoń z Ratusza w tamtych czasach był chyba w PZPR.

  kaliniak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

  POrzucił matkę? Jak śpiewał stary Góral:" I matkę POrzucić trzeba. Dla chleba Panie dla chleba".Ten chleb tozmargaryną czy masłem?.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Konie... samorządowe

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 2

  Biorąc poprawkę na fatalne wyniki wyborcze PO i PSL w regionie dobrze, że to te formacje nadal słuchają spin doktorów, a nie głosu wyborców.

  Za dalsze przywłaszczanie sobie wyłączności do...rozwiń całość

  Biorąc poprawkę na fatalne wyniki wyborcze PO i PSL w regionie dobrze, że to te formacje nadal słuchają spin doktorów, a nie głosu wyborców.

  Za dalsze przywłaszczanie sobie wyłączności do wszystkiego włącznie z sadzeniem "dębów wolności" po listopadowych wyborach zostaną im już tylko torby... "listonoszy".zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  co za czasy w wyborach wystarczył fotomontaż

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  z bolkiem


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Teraz w realu widzisz tych, ktorzy stali się beneficjentami

  Zgłoś naruszenie treści / 8

  Na zdjęciu nie ma ani jednej osoby z tych, którzy tę niepodległość nieśli, bo zostali pożarci przez beneficjentów demokracji... totalitarnej.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wróżba

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  "Kary nie będzie dla przeciętnych drani,
  I lud ofiary złoży nadaremnie.
  Morderców będą grzebać z honorami
  Na bruku ulic nędza się wylęgnie.

  Pomimo wszystko świat trwać będzie nadal -
  W Słońce...rozwiń całość

  "Kary nie będzie dla przeciętnych drani,
  I lud ofiary złoży nadaremnie.
  Morderców będą grzebać z honorami
  Na bruku ulic nędza się wylęgnie.

  Pomimo wszystko świat trwać będzie nadal -
  W Słońce i Kłamstwo wierzą ludzie prości.
  Niedostrzegalna szerzy się zagłada,
  A wszystkie ręce aż lśnią od czystości.

  Handel, jakich nie było, z chciwością się zmaga,
  Na gorycz popytu, na zdradę cen nie ma.
  Uczynków złych i dobrych kołysze się waga
  Z pełnymi krwi szalami obiema.

  Nieistniejące w milczeniu narasta,
  Aż prezydenci i gwiazd korce bledną,
  Coś się na pewno wydarzy - to jasne,
  Ale nam wtedy będzie wszystko jedno "

  Jacek Kaczmarski - "Wróżba"

  Jeszcze nad ołtarze wynieście tego, którego imieniem nazwaliście jedną z ulic i to wiedząc doskonale, że jako parlamentarzysta brał udział w fałszowaniu wyborów w NSZZ "S".zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo