Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sylwester w Lublinie, Zamościu i Chełmie. Jakie czekają na nas atrakcje?

PAF
Sztukmistrze będą jedną z gwiazd imprezy w Lublinie
Sztukmistrze będą jedną z gwiazd imprezy w Lublinie Fundacja Sztukmistrzów
Po raz ostatni Lublin świętował oficjalnie nadejście nowego roku w tradycyjny sposób w 2012 roku. Przez „tradycyjny” rozumiemy sylwestra miejskiego jako jedną dużą imprezę pod gołym niebem z udziałem gwiazd znanych i lubianych. Czyli coś, do czego mieszkańców polskich miast włodarze przyzwyczajali od lat. W 2012 roku zagrały Budka Suflera i Teksasy, prezydent złożył życzenia, wszystko zamknął pokaz fajerwerków. Tamta formuła jednak się wyczerpała. Teraz miasta prześcigają się w nowościach.

- Odeszliśmy od formuły: koncert - wystąpienie prezydenta Lublina - pokaz sztucznych ogni. Główną gwiazdą nie będzie zespół czy artysta, ale ogień, dźwięk, światło - mówił Aleksander Szpecht, dyrektor Centrum Kultury w Lublinie. - Formułą nawiązujemy do jednego z najważniejszych wydarzeń miejskich, którym jest Carnaval Sztuk-Mistrzów. Na placu Litewskim będą występy kuglarzy, grup cyrkowych, artystów związanych ze sztukami wizualnymi - dodawał Krzysztof Komorski, zastępca prezydenta Lublina.

Sylwester na pl. Litewskim. Odbyła się ogniowa próba (ZDJĘCIA, WIDEO)

„Ogniowa część” wydarzenia rozpocznie się o godz. 23 i potrwa dwie godziny. Wystąpi około 100 najlepszych tancerzy ognia i artystów światła z całej Polski - wyliczał Jakub Szwed z Fundacji Sztukmistrzów. Wśród nich są m.in. MultiVisual (finaliści 5. edycji programu „Mam talent!”), Spin Me (poznańska grupa łącząca fireshow z technologią LED). Miejski sylwester na pl. Litewskim zakończy się o godz. 1 w nocy. O scenografię placu zadba Jarosław Koziara.

Życzenia sylwestrowe i na Nowy Rok. SMS-y, śmieszne wierszyki, rymowanki

Pomyślano też o dzieciach. BawiMiSie w Centrum Kultury to propozycja dla całych rodzin, które „w ten szczególny wieczór chciałyby wraz ze swoimi dziećmi (2-12 lat) spędzić czas na atrakcyjnej i bezpiecznej zabawie sylwestrowej pod okiem wykwalifikowanych animatorów”, jak piszą organizatorzy. W programie znajdą się warsztaty kostiumowe pod okiem El Bruzdy - projektantki kostiumów teatralnych i scenografki; pokaz sztucznych ogni, karaoke dla dzieci o słodkiej nazwie NuciMiSie, MarzyMiSie - plastyczna ściana marzeń na 2016 rok i maraton filmów krótkometrażowych. Miejsca już są zajęte, ale CK zachęca do zapisów na listę rezerwową, na której decyduje kolejność zgłoszeń.

Sylwester w Zamościu

Zamość poszedł bardziej tradycyjną drogą. W programie tamtejszej fety znalazły się m.in.: pokaz Teatru Ognia Utopia, koncerty zespołów Exaited (godz. 21.30) i Big Cyc (godz. 23 i 00.10), konkursy dla publiczności, a także, organizowany w Zamościu po raz pierwszy, pokaz laserów. Ale nowością jest to, że władze miasta wpadły na pomysł, jak zachęcić do pozostawiania po sobie porządku. Każdy, kto odda szklaną butelkę w specjalnym namiocie, dostanie w zamian słodki upominek z logo „Zamość - Twierdza otwarta”.

Nic nie przebije jednak Chełma
Dobór gwiazd: mało zaskakujący. Zagają Model MT, Modelinka oraz Yaroo. Za to termin jest ciekawy. - Większość chełmian korzysta z sylwestrowych ofert w domach weselnych, restauracjach czy po prostu spędza ten wieczór na „domówkach” z rodziną. W tym roku wpadliśmy na pomysł, by zorganizować imprezę noworoczną, gdy mieszkańcy wyśpią się i odpoczną po nocy sylwestrowej. Tym sposobem chełmianie będą mogli kontynuować wspólną zabawę - tłumaczy Roland Kurczewicz, pełnomocnik prezydent Agaty Fisz decyzję, by Chełm przesunął imprezę miejską na 1 stycznia.

Aha: nie wolno jej nazywać „sylwestrową”, wedle życzenia władz miasta.

Sylwester 2015 w Lublinie. Kto wystąpi w Lublinie? Sprawdź na następnej stronie ->>

Flagrantis - jeden z najbardziej oryginalnych składów ogniowych w Polsce. Zwycięzca wielu konkursów i przeglądów grup ogniowych. Ich znakiem charakterystycznym są nietuzinkowe kostiumy i liczne elementy choreografii tanecznych.

Antares - jedna z najdłużej działających w Polsce grup tańca z ogniem. Wykonują pokazy z użyciem elementów ekwilibrystyki, żonglerki i choreografii tańca. Wykorzystują płonące rekwizyty charakterystyczne dla fireshow, czyli: POI, kije, liny, wachlarze, ale także te nietypowe: parasolki, płonące konstrukcje, lalki.

Jerzy „Solo” Kozłowski - jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich żonglerów. Specjalizuje się w solowych pokazach fireshow z wykorzystaniem różnego rodzaju kijów oraz unikatowych rekwizytów żonglerskich.

Synergy Art - tancerze ognia, którzy wykorzystują w swoich pokazach oryginalne elementy pirotechniki scenicznej.

Fundacja Sztukmistrze - została powołana, by reprezentować lubelską grupę żonglerską Sztukmistrze oraz wspierać rozwój sztuki nowego cyrku. Fundacja jest organizatorem lubelskiego Carnavalu Sztuk-Mistrzów, a w 2012 r. koordynowała 35. Europejską Konwencję Żonglerską, będącą największym na świecie i najbardziej prestiżowym wydarzeniem środowiska żonglerów amatorów-hobbystów, artystów nowego cyrku i artystów ulicy.

Papa Zura - muzyk, DJ i kolekcjoner płyt winylowych z Lublina. Gra głównie klasykę czarnej muzyki: funk, soul, disco, acid jazz, wczesny rap, reggae (w tym wiele rzadkich, mało znanych, nagrań), ale też najciekawsze nowe produkcje (np. broken beatowe), muzykę z Brazylii, Afryki, a także perełki z archiwum polskiej muzyki.

Sambasim - zespół perkusyjny z Lublina. W repertuarze grupy znaleźć można zarówno tradycyjne rytmy afrobrazylijskie wywodzące się z północy kraju (afoxé, congo, côco), sambę uliczną (batucada), postrzeganą jako wizytówka Brazylii, jak i współczesne rytmy (drum&bass, charme czy samba-funk). Sambasim to potężny przekaźnik siły płynącej z rytmu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski