Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

System utrwalania biedy

Dr Mariusz Świetlicki
Dwadzieścia lat transformacji gospodarczej to, jak się okazuje, wciąż za mało, aby zreformować sektor rolniczy w Polsce. Nikt dotychczas nie odważył się na podjęcie tego trudnego, ale koniecznego zadania. Wszystkie kolejne rządy, od czasów Tadeusza Mazowieckiego, traktowały wieś jak przechowalnię siły roboczej, która pozwoliła uniknąć gwałtownego wzrostu wskaźników bezrobocia i silnych niepokojów społecznych.

W Polsce w sektorze rolniczym pracuje wciąż ponad 15 proc. wszystkich pracujących, a sektor ten przyczynia się jedynie do wytworzenia 4,3 proc. produktu krajowego brutto. Jeszcze gorzej ta struktura wygląda w województwie lubelskim, gdzie w sektorze rolniczym jest zatrudnionych aż 36 proc. pracujących, a wytwarzają jedynie 7,9 proc. PKB naszego regionu.

Powyższa struktura nie ulega zmianom od lat. Oznacza to utrwalenie bardzo niskiej wydajności pracy w rolnictwie w odniesieniu do innych sektorów gospodarki, a co za tym idzie utrwalenie niskiej dochodowości.

Rządzący w Polsce, zamiast wspomóc procesy migracyjne mieszkańców wsi do miast, albo wspomóc silniejszy rozwój innych sektorów gospodarki na wsi, wybrali model utrwalania status quo. Służy temu utrzymywanie dotowanego przez pozostałych mieszkańców kraju systemu rolniczych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych (KRUS), brak podatku dochodowego od większej części działalności rolniczej czy wreszcie, w ostatnich latach, system dopłat rolnych z Unii Europejskiej.

Jeżeli chcemy, aby nasze społeczeństwo było zdrowe i miało szansę na dalszy dynamiczny rozwój, nie możemy dłużej pozwalać na utrzymywanie takiego stanu rzeczy. Nie możemy traktować tak dużej grupy ludności jak beneficjentów pomocy społecznej. Musimy zacząć odchodzić od systemu dopłacania do niskich dochodów na wsi, tworząc jednocześnie warunki dla rozwoju przemysłu i usług na tych terenach oraz ułatwiać przenoszenie się mieszkańców wsi do miast.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski