Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szambelańska w Lublinie nie będzie już straszyć! Ulica ma się stać atrakcją turystyczną

Wizualizacja ulicy Szambelańskiej
Wizualizacja ulicy Szambelańskiej materiały prasowe
Bar szybkiej obsługi i cotygodniowy weekendowy targ, na którym będzie można kupić regionalne produkty spożywcze oraz wytwory lokalnych rzemieślników – taki plan na przyciągnięcie turystów na ul. Szambelańską mają menadżer Śródmieścia i Rada Dzielnicy Stare Miasto. Pierwsze stragany pojawią się niedaleko Bramy Krakowskiej już w najbliższy weekend!

Ulica Szambelańska to kręta, wąska uliczka znajdująca się na lubelskim Starym Mieście, tuż za Bramą Krakowską, po lewej stronie (patrząc w stronę Bramy Grodzkiej). Jej szlak prowadzi od ul. Bramowej do ul. Olejnej. Mimo swego uroku, trakt ten od dłuższego czasu wydaje się być zapomniany turystycznie. Często można spotkać tu nietrzeźwych mężczyzn traktujących tę ulicę jak publiczną toaletę. Staromiejska Rada Dzielnicy wraz z menadżerem Śródmieścia postanowili to zmienić. Stąd pomysł na turystyczne uatrakcyjnienie tego miejsca.

- Chcemy żeby ta ulica zaczęła żyć i żeby turyści idący głównym traktem zaczęli zaglądać również w te boczne uliczki – mówi Michał Makowski, przewodniczący Rady Dzielnicy Stare Miasto.

Wszystko wskazuje na to, że ul. Szambelańska już wkrótce zacznie tętnić życiem.

- W najbliższym czasie wraz z dwoma lubelskimi przedsiębiorcami planujemy kilka działań mających na celu zmianę na lepsze tej urokliwej ulicy na Starym Mieście w Lublinie – mówi Marek Poznański, menadżer Śródmieścia. I dodaje: - Powstanie tam bistro-bar, a co tydzień w weekendy odbywać się będzie targ, na którym będzie można kupić wytwory lokalnych rzemieślników i produkty ekologiczne.

Pierwsze stragany z rękodziełem i produktami regionalnymi pojawią się na ul. Szambelańskiej w najbliższy weekend, a już za kilkanaście dni będzie można spotkać się w barze szybkiej obsługi, zlokalizowanym na otwartej przestrzeni, tuż przy Bramie Krakowskiej. Nieco w głębi pojawią się z kolei stoliki kawiarni Anabilis, która funkcjonuje przy ul. Lubartowskiej. Wszystkie działania prowadzone są przy współpracy z inwestorami, miejskim konserwatorem zabytków, menadżerem Śródmieścia i Radą Dzielnicy Stare Miasto. To nie jedyna inicjatywa, jaka jest w planach.

Żniwowanie w Muzeum Wsi Lubelskiej. Kosy i sierpy poszły w r...

- W przyszłym roku ze środków z rezerwy celowej Rady Dzielnicy Stare Miasto planujemy zakup i umiejscowienie na całej ulicy Szambelańskiej pergoli i puszczenie nad nią roślinności pnącej - zapowiada Michał Makowski.

Historia ul. Szambelańskiej sięga początków XIX w., kiedy to została wytyczona jako droga komunikacyjna wzdłuż wewnętrznej linii starych murów obronnych. Te nadały jej łukowaty kształt. Początkowo ulica znana była jako Przywale, a swoją obecną nazwę zyskała dopiero w latach 40. XIX w. W przeszłości, ze względu na swój malowniczy charakter cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród malarzy i rysowników. Z kolei przed drugą wojną światową miejsce to uchodziło za niebezpieczne i było znanym w Lublinie siedliskiem prostytutek.

Docelowo zmiany na Starym Mieście dotyczyć będą nie tylko tej uliczki.

- Priorytetem dla nas jest to, żeby uruchomić dla turystów nie tylko Szambelańską, ale także ulicę Jezuicką czy Plac Rybny – dodaje menadżer Śródmieścia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski