Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczepionkę przeciwko COVID-19 można przyjąć w domu. Jednak są pewne warunki

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Szczepienia przeciw COVID-19 były tematem briefingu z udziałem wojewody lubelskiego Lecha Sprawki, dyrektora lubelskiego oddziału NFZ Karola Tarkowskiego, zastępca dyrektora ds. medycznych w Instytucie Medycyny Wsi w Lublinie Magdaleny Czarkowskiej i wójta Gminy Wysokie Doroty Dobrzyńskiej
Szczepienia przeciw COVID-19 były tematem briefingu z udziałem wojewody lubelskiego Lecha Sprawki, dyrektora lubelskiego oddziału NFZ Karola Tarkowskiego, zastępca dyrektora ds. medycznych w Instytucie Medycyny Wsi w Lublinie Magdaleny Czarkowskiej i wójta Gminy Wysokie Doroty Dobrzyńskiej lublin.uw.gov.pl
Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy nie mogą przyjąć szczepionki w punkcie stacjonarnym. NFZ zorganizował w skali kraju 117 dodatkowych punktów, na Lubelszczyźnie – dziesięć.

420 populacyjnych punktów szczepień funkcjonuje aktualnie w województwie lubelskim. 328 z nich zadeklarowało szczepienie pacjentów w ich miejscu zamieszkania. Tam, gdzie nie będą mogły dotrzeć, wspierać ich będzie dziesięć specjalnych wyjazdowych punktów.

- Cztery z tych dziesięciu punktów, są zlokalizowane mniej więcej na terenie dawnego województwa lubelskiego, dwa na terenie Białej Podlaskiej, dwa to obszar Chełma i Krasnegostawu, dwa na terenie Zamojszczyzny, w Tomaszowie Lubelskim i Zamościu. Niezależnie od tych dodatkowych dziesięciu punktów, ponad 300 punktów na terenie województwa zadeklarowało chęć wyjazdu do pacjentów - mówi Karol Tarkowski, dyrektor lubelskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wyjazdowe punkty szczepień pojadą do pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne dotarcie do stacjonarnego punktu szczepień. To tzw. pacjenci leżący. To uzupełnienie dla istniejącej od dłuższego czasu sieci punktów populacyjnych, które również dysponują zespołami gotowymi zaszczepić pacjentów w miejscu zamieszkania.

- Dziesięć mobilnych zespołów, które wyłonił lubelski oddział NFZ, służy wypełnieniu luki w stosunku do tych punktów szczepień, które tych mobilnych zespołów nie zorganizowały, ze szczególnym uwzględnieniem szpitala tymczasowego realizującego szczepienia przy ul. Radziwiłłowskiej w Lublinie – wyjaśnia wojewoda Lech Sprawka.

Aby skorzystać z wyjazdowego punktu szczepień wystarczy zadzwonić do swojej poradni podstawowej opieki zdrowotnej. Decyzję o skierowaniu na szczepienie domowe podejmie lekarz rodzinny lub pielęgniarka opieki długoterminowej.

Do piątku w regionie przeprowadzono 137 068 szczepień (pierwsza dawką 94 696, drugą 42 372). To ponad 4,5 proc. populacji województwa lubelskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski