„W produkcji szczepionek AstraZeneca i Johnson&Johnson korzysta się z linii komórkowych stworzonych na materiale biologicznym pobranym od abortowanych płodów” - napisał bp Józef Wróbel, przewodniczący Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych.
Z komórek korzysta się w procesie namnażania tzw. składnika aktywnego szczepionki, czyli pozbawionego zjadliwości adenowirusa.
„Ten fakt budzi poważny sprzeciw moralny, gdyż w tym przypadku komórki pochodzące z abortowanych płodów stanowią niezbędne ogniwo technologii wytwarzania tych szczepionek” - czytamy w komunikacie przewodniczącego Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski do spraw Bioetycznych.
Jak czytamy w dalszej części stanowiska: „katolicy nie powinni godzić się na szczepienie tymi szczepionkami, gdyż istnieją inne (...), które nie budzą wiążących sumienie zastrzeżeń moralnych”.
Zastrzeżeń teologa nie budzą szczepionki wykorzystujące mRNA (firm Pfizer i Moderna). Bp Wróbel zaznaczył jednak, że stanowisko zespołu KEP nie wyklucza możliwości skorzystania z preparatów AstraZeneca i Johnson&Johnson.
„Wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki i są wprost zobligowani określonymi uwarunkowaniami (np. zawodowymi, posłuszeństwa w ramach określonych zespołów, struktur, urzędów, służb, dla których przeznaczono właśnie te szczepionki) mogą z nich skorzystać bez winy moralnej” – podkreślił w dokumencie.
Biskup dodaje, że konieczne jest jednak zamanifestowanie swojego sprzeciwu wobec aborcji. W jaki sposób? „Na przykład pisząc listy sprzeciwu do instytucji sprowadzających lub dystrybuujących tę szczepionkę, czy też do przełożonych” - precyzuje autor stanowiska.
Biskup Józef Wróbel jest biskupem pomocniczym archidiecezji lubelskiej. Jest kierownikiem katedry bioetyki teologicznej na Wydziale Teologii KUL i profesorem tejże uczelni. Od trzech lat przewodniczy Zespołowi Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski do spraw Bioetycznych. W skład zespołu wchodzą też m.in. prof. Andrzej Kochański – lekarz, specjalista genetyki klinicznej oraz laboratoryjnej oraz teolog - ks. dr hab. Piotr Kieniewicz.
- Najrzadsze nazwiska w woj. lubelskim. Nosi je tylko garstka mieszkańców. Sprawdź
- Te budowle kiedyś zachwycały, teraz to tylko ruiny. Zobacz zdjęcia przed i po
- Pełne uroku, unikalne, zabytkowe cerkwie na Lubelszczyźnie
- Wieniawa na starych zdjęciach. Czy rozpoznajesz te miejsca? Zobacz
- Lubelskie obchody 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Zobacz zdjęcia
- Oto największe inwestycje w regionie. Ile kosztowała ich realizacja?
Włochy i Szwajcaria zmieniają swoje granice
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?