Szczypiornistki Wyższej Szkoły Społeczno-Przyrodniczej w Lublinie najlepszą drużyną akademicką w Europie

AG
Nie miały sobie równych. Szczypiornistki Wyższej Szkoły Społeczno-Przyrodniczej w Lublinie przeszły jak burza przez Akademickie Mistrzostwa Europy, a w finale imprezy pokonały Uniwerystet w Hamburgu 31:25 (19:14).

Drużyna WSSP od początku uważana była za faworyta zawodów. Wszystko dlatego, że w dużej mierze składa się ona z piłkarek ręcznych mistrza Polski, MKS Perła Lublin. Na rozgrywane w Bydgoszczy mistrzostwa pojechało pięć zawodniczek, które w minionym sezonie grały w biało-zielonych barwach, a także nowe nabytki lublinianek.

Jeśli chodzi o spotkanie przesądzające o złotym medalu, zacięte było ono jedynie na samym początku, kiedy to w 6. minucie Uniwersytet w Hamburgu prowadził nawet 4:2. Później jednak WSSP przejęło inicjatywę i nie oddało jej do samego końca. Na przerwę prowadzona przez Roberta Lisa (trenera MKS) drużyna zeszła przy wyniku 19:14. W drugiej połowie lubelskie studentki dorzuciły jeszcze 12 bramek, pokonując ostatecznie rywalki różnicą sześciu trafień, 31:25.

Najlepszą piłkarką całych zawodów wybrano kołową Joannę Szarawagę, która w samym finale zdobyła aż 10 goli. - Pojechałyśmy do Bydgoszczy po wygraną i ten cel zrealizowałyśmy. W pierwszej części turnieju obyło się bez większych problemów. Trudniejsze mecze zaczęły się dopiero od ćwierćfinałów - mówi obrotowa. We wspomnianej 1/4 turnieju WSSP wyeliminował Uniwersytet w Walencji, a w półfinale mierzył się z ekipą z portugalskiego Porto.

- Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza ma tę przewagę nad innymi zespołami, że współpraca między uczelnią, a MKS Perła Lublin jest bardzo zacieśniona. Dziewczyny, które u nas grają, mają możliwość studiowania tam, a co za tym idzie obowiązek reprezentowania uczelnianej drużyny. Wszystkie bardzo chętnie wystąpiły na mistrzostwach i podeszły do nich bardzo poważnie. Występ można zaliczyć jako bardzo pozytywny. Cieszymy się, że zdobyliśmy złoto - przyznaje Robert Lis.

- W mistrzostwach Europy i igrzyskach studenckich uczestniczymy od 2008 roku. To był nasz dziewiąty wyjazd i siódmy złoty medal (raz WSSP zdobyła srebro, raz zajęła 5. miejsce). W tym roku udało nam się zbudować 11-osobową drużynę, która znów osiągnęła sukces - dodaje Henryk Stefanek, kanclerz WSSP.

Drugi z lubelskich uniwersytetów na Akademickich Mistrzostwach Europy, UMCS, uplasował się ostatecznie na dziewiątej lokacie.