Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczyt Trójmorza: Ukraina partnerem uczestniczącym

Wojciech Pokora
Wojciech Pokora
Fot. Marlena Gołębiowska
W Rydze trwa 7. Szczyt Inicjatywy Trójmorza, którego głównym tematem były dziś relacje z Ukrainą w kontekście rosyjskiej inwazji oraz zapobieżenie kryzysowi żywnościowemu. W Szczycie udział bierze prezydent Andrzej Duda.

Impreza składa się z dwóch wydarzeń – mówi „Kurierowi” w korespondencji z Rygi dr Łukasz Lewkowicz, kierownik Zespołu Wyszehradzkiego Instytutu Europy Środkowej. - Pierwsze to Szczyt Trójmorza z udziałem głów państw, który ma charakter polityczny. Drugi to jest Forum Biznesu, w którym uczestniczą przedstawiciele finansowych organizacji międzynarodowych, banków inwestycyjnych, ale także politycy. I to właśnie podczas części politycznej Szczytu podjęto decyzję o uznaniu Ukrainy jako Specjalnego Partnera Inicjatywy Trójmorza – tłumaczy dr Lewkowicz.

W Inicjatywie Trójmorza, do której należą kraje członkowskie Unii Europejskiej funkcjonuje już partnerstwo strategiczne, do którego należą m.in. Niemcy, Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania.

Teraz utworzono nowy rodzaj partnerstwa – partnerstwo uczestniczące – mówi Marlena Gołębiowska, starszy analityk w Zespole Bałtyckim IEŚ, która również bierze udział w Szczycie. – To będzie partnerstwo państw, które leżą w Europie Środkowej, nie są członkami Unii Europejskiej, ale do niej aspirują. Dlatego wspominano już w tym kontekście Bośnię i Hercegowinę.

Jak relacjonują analitycy Instytutu Europy Środkowej, temat Ukrainy obecny był na niemal wszystkich panelach pierwszego dnia Szczytu. Przede wszystkim zwracano uwagę na wsparcie krajów Trójmorza, Unijnych aspiracji Ukrainy oraz deklarowano chęć jej wsparcia w powojennej odbudowie.

Uczestnicy panelu prezydenckiego pochylili się również nad kryzysem żywnościowym. Jednym z pojawiających się wariantów rozwiązania tej kwestii było wykorzystanie do transportu zboża z Ukrainy polskich portów na Bałtyku. - Prezydent Andrzej Duda zauważył, że taki projekt może być bardzo kosztowny – referuje szef Zespołu Wyszehradzkiego IEŚ. - Jest to możliwe i powinniśmy w tym zakresie wspomagać Ukrainę, lecz to kosztowne i trzeba doprecyzować kto poniesie wraz z nami te koszty.

Ważnym elementem Szczytu jest jego część biznesowa. Tu także zapadły dziś ważne decyzje.

- Mieliśmy dziś ważną deklarację przedstawiciela amerykańskiej agencji DFC, że Fundusz Inicjatywy Trójmorza zostanie wsparty przez Amerykanów kwotą 300 mln dolarów – relacjonuje dr Łukasz Lewkowicz. - Te pieniądze mają być przeznaczone na wsparcie projektów energetycznych. Pokazuje to realne wsparcie Stanów Zjednoczonych dla Inicjatywy. Także jest to sygnał dla potencjalnych inwestorów z całego świata, by nie bali się inwestować w Fundusz-.

Potencjalnych inwestorów na Szczycie nie brakuje. Obok Amerykanów w części biznesowej pojawili się także przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Walutowego (IMF) czy Japońskiego Banku Współpracy Międzynarodowej (JBIC), co zdaniem specjalistów z IEŚ świadczy o szerokim zainteresowaniu ewentualnym inwestowaniem w naszym regionie przez wiele instytucji międzynarodowych, co zwiększy liczbę inwestycji infrastrukturalnych. W pierwszym dniu Szczytu zapowiedziano kolejną, już czwartą inwestycję w ramach Funduszu Inicjatywy Trójmorza, która dotyczyć ma portu w Burgas w Bułgarii.

Kolejny Szczyt będzie zorganizowany w Bukareszcie, o czym poinformował prezydent Rumunii Klaus Iohannis.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski