Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szef niemieckiej obrony terytorialnej z wizytą w Lublinie

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
materiały nadesłane
Lubelska brygada Obrody Terytorialnej gościła gen. dyw. Carstena Breuera, dowódcę Kommando Territoriale Aufgaben.

Niemiecka delegacja odwiedziła sztab 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Lublinie, obserwowała szkolenie podstawowe żołnierzy - ochotników w Srebrzyszczu k. Chełma, a także szkolenie zintegrowane w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie.

Pierwszym punktem wizyty gen. dyw. Carstena Breuera była prezentacja elementów systemu reagowania kryzysowego WOT.

Zaprezentowano m.in. sprzęt i wyposażenie 2 LBOT, służące do wspierania lokalnej społeczności podczas różnego rodzaju kataklizmów.

- Każde takie spotkanie jest bardzo pouczające - powiedział gen. dyw. Carsten Breuer. I dodał: - Celem tej wizyty jest wymiana informacji, która jest potrzebna, ponieważ mamy te same problemy, te same wyzwania stoją przed Polską i Niemcami. To nie tylko wyzwania obronne, ale też w dziedzinie rekrutacji czy utrzymania personelu w służbie.

Kolejnym punktem była wizyta w Srebrzyszczu w powiecie chełmskim, gdzie trwa szkolenie podstawowe kandydatów do terytorialnej służby wojskowej. Na pasach taktycznych, partnerzy niemieccy mogli obserwować zajęcia ze strzelectwa, taktyki, pierwszej pomocy przedmedycznej, a także porozmawiać z instruktorami i żołnierzami - ochotnikami.

- Jestem pod wrażeniem tego, co tutaj dokonaliście w tak krótkim czasie. Widziałem wasze wyniki ze szkolenia strzeleckiego, to bardzo imponujące. Wiem, że wasza służba jest ciężka, ale to, co robicie jest wspaniałe. Jesteście silnym kręgosłupem obrony terytorialnej”. – powiedział do żołnierzy – ochotników generał Breuer.

Na koniec dwudniowej wizyty delegacja udała się na poligon do Nowej Dęby. Od 27 lipca br. trwa tutaj szkolenie zintegrowane dla ponad 600 żołnierzy OT z batalionu lubelskiego i bialskiego.

Niemiecka obrona terytorialna (Kommando Territoriale Aufgaben - KTA) powstała w 2013 roku i jest bardzo mocno zorientowana na reagowanie kryzysowe. Obecnie KTA liczy 10 tysięcy żołnierzy, z czego połowa to żołnierze rezerwy, a połowa ochotnicy.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Terytorialsi złożyli przysięgę. Lada moment mogą zacząć walc...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski