MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła Mistrzostwa Sportowego Górnika Łęczna przeprowadza rekrutację. Klub zaprasza młodych adeptów piłki nożnej

Bartosz Litwin
Bartosz Litwin
Szkoła Mistrzostwa Sportowego Górnika Łęczna czeka na młodych, utalentowanych piłkarzy. Jedyna na Lubelszczyźnie szkoła prowadzona przez profesjonalny klub piłkarski rozpoczęła nabór. Rekrutacja potrwa do 30 czerwca.

W ramach SMS-u prowadzone jest Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego. Uczą się w nim na co dzień zawodnicy i zawodniczki Górnika Łęczna. Organem prowadzącym szkołę, jest Fundacja Akademia Sportu Górnika Łęczna, która powstała po to, aby wspierać młodych zawodników na każdym etapie sportowej kariery i nie tylko. Fundacja jest ściśle powiązana z klubem Górnik Łęczna SA, który jest jej fundatorem.

- Jesteśmy jedną z nielicznych tego typu szkół, która nie pobiera czesnego. Gwarantujemy opiekę fizjoterapeutów, mamy znakomitych trenerów, dobre obiekty i sprzęt. Klasy są koedukacyjne, co także jest rzadko spotykane - mówił w programie TVP3 "Między Wisłą a Bugiem" prezes fundacji, Maciej Grzywa.

Poziom szkolenia w łęczyńskim Górniku nie uszedł uwadze Polskiego Związku Piłki Nożnej. Akademia piłkarska Górnika Łęczna jest jedną z dwóch szkółek na Lubelszczyźnie uhonorowanych złotą gwiazdką związku. - Jest to wyróżnienie oceniające jakość pracy akademii piłkarskich. PZPN wprowadził program certyfikacji szkółek piłkarskich. Postanowił nagradzać dobrze pracujące akademie odpowiednimi certyfikatami. W zależności od poziomu są to odznaczenia brązowe, srebrne i złote. Idzie za tym szereg warunków do spełnienia. Dotyczą one infrastruktury, trenerów, specjalnych programów szkolenia, sprzętu sportowego i tak dalej. My oczywiście spełniamy te warunki. Mieliśmy do tej pory trzy kontrole. Dziś możemy się pochwalić złotą gwiazdką - mówi Maciej Grzywa.

Jak mówi koordynator szkolenia w łęczyńskim Górniku, Artur Gadzicki, Szkoła Mistrzostwa Sportowego ma stanowić kolejny krok dla zainteresowanych karierą profesjonalnych piłkarzy i piłkarek. - SMS ma być takim wierzchołkiem piramidy. Certyfikacja dotyczy grup od skrzata, czyli dzieci sześcioletnich do 13 roku życia. Po szkoleniu podstawowym na poziomie grup certyfikowanych, chcemy by Ci zawodnicy, którzy mają do tego predyspozycje i w przyszłości mogliby związać swoje życie ze sportem, mieli możliwość kontynuowania procesu szkolenia w Szkole Mistrzostwa Sportowego - mówi Gadzicki.

Liceum sportowe Górnika klub określa jako idealne miejsce na rozwój dla młodych piłkarzy. Tradycyjne szkoły mają harmonogram zajęć przygotowany pod kątem edukacji, bez specjalnych udogodnień dla nastoletnich sportowców. Artur Gadzicki tłumaczył w TVP3 dlaczego SMS jest najlepszym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą pogodzić edukację z rozwojem piłkarskim. - Szkoła Mistrzostwa Sportowego ma to do siebie, że idealnie się wpisuje w rozwijanie zarówno aspektu sportowego jak i edukacyjnego. Jednostki treningowe są wpisane w codzienne plany szkoły. A czasem nawet inaczej. To szkoła wpisuje się w zajęcia treningowe. Dzień rozpoczynamy treningiem. Zawodnicy ze świeżym umysłem przychodzą, są wypoczęci. Możemy realizować bardzo dużo materiału w zakresie szkolenia. Następnie zawodnicy w klubie jedzą śniadanie i jadą na zajęcia szkolne. Od tego roku prawdopodobnie rozwiniemy siatkę zajęć o jednostki popołudniowe dla starszych roczników - mówił Gadzicki.

Magnesem przyciągającym talenty z regionu ma być możliwość debiutu w najwyżej sklasyfikowanej drużynie województwa. Klub chce stawiać na młodzież uczącą się w łęczyńskiej szkole. - Ostatnie pół roku pokazało, że Ci młodzi zawodnicy dostają swoje szanse i możliwość trenowania w pierwszym zespole. Paweł Perdun, rocznik 2004 przepracował z drużyną cały okres przygotowawczy u trenera Kamila Kieresia. Podobnie Cezary Zdunek, rocznik 2002. To są uczniowie naszej szkoły. Przed wybuchem pandemii mieliśmy zawodników powołanych do projektu Future Pro. Dotyczy on chłopców późno dojrzewających branych pod uwagę pod kątem młodzieżowych reprezentacji Polski. Ci zawodnicy będą dostawali systematycznie szanse. Kolejnym przykładem jest Igor Belka. Trener bramkarzy, Sergiusz Prusak bardzo mocno na niego stawia i wiążemy z nim spore nadzieje. Standaryzowanie naszej pracy będzie powodowało, że tych zawodników będzie jeszcze więcej - mówi koordynator szkolenia Górnika Łęczna.

Baza dydaktyczna Liceum znajduje się w budynku Zespołu Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej przy ul. Bogdanowicza. Kompleks treningowy stanowią obiekty klubowe Górnika Łęczna przy Al. Jana Pawła II. Do dyspozycji uczniów jest boisko ze sztuczną nawierzchnią i oświetleniem, dwa pełnowymiarowe boiska o naturalnej nawierzchni, hala sportowa, siłownia, gabinety fizjoterapeutyczne oraz pomieszczenia odnowy biologicznej z wyposażeniem (sauna, jacuzzi).

Łęczyńskie liceum zaprasza do siebie chętnych chłopców i dziewczynki z roczników 2005 i 2006. Jednocześnie szkoła prowadzi rekrutację uzupełniającą do klas 2-3, roczniki 2002-2004. Zainteresowani mogą się zgłaszać do końca czerwca. Rekrutacja odbywa się w pełni zdalnie. Kandydaci wraz z rodzicami cały proces mogą przejść elektronicznie za pośrednictwem strony internetowej szkoły www.szkola.gornik.leczna.pl/rekrutacja/. Klub gwarantuje brak konieczności osobistej wizyty czy też przesyłania dokumentów drogą pocztową. Aspirujący młodzi piłkarze przejdą testy sprawnościowe w terminach: 8 i 15 lipca. Decyzje Komisji Rekrutacyjnej zapadną nie później niż 7 sierpnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski