MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła Vetterów w Lublinie zmienia dach. Ale przebudowa potrwa dłużej niż planowano. Zobacz wideo

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Prace nie idą w planowanym tempie. Okazało się, że trzeba wykonać dodatkowe nieplanowane roboty
Prace nie idą w planowanym tempie. Okazało się, że trzeba wykonać dodatkowe nieplanowane roboty Materiały prasowe
Gołym okiem widać już efekty gruntownego remonty siedziby szkół ekonomicznych im. Vetterów. W budynku przy przy ul. Bernardyńskiej wymieniono już większość konstrukcji dachowej. Ale prace nie idą w planowanym tempie. Okazało się, że trzeba wykonać dodatkowe nieplanowane roboty. A to oznacza, że inwestycja potrwa o miesiąc dłużej, czyli do listopad.

To jedna z największych z prowadzonych obecnie inwestycji oświatowych. Remont Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Vetterów pochłonie 12, 3mln zł. - Z zewnątrz widoczna jest już wymieniona konstrukcja dachu, jego większa część - od strony budynku MDK i ul. Bernardyńskiej jest już gotowa, na ukończeniu jest część od strony ul. Wyszyńskiego – wskazuje Monika Głazik z biura prasowego ratusza.

Wymiana zawilgoconej i zniszczonej konstrukcji dachowej odbywa się z tzw. przekładką – wykorzystana ponownie jest ceramiczna dachówka położona jeszcze w latach 90. - Jest ona w dobrym stanie i tylko w części wymaga wymiany na nową. Oprócz wymiany konstrukcji, konieczny był również montaż nowych okien dachowych, wykonanie obróbek blacharskich, rur spustowych i rynien. Do największych wyzwań należało skucie tynków w liczącym 155 pomieszczeń budynku, z zachowaniem wszystkich zabytkowych elementów dekoracyjnych – dodaje Głazik.

Remont ruszył jesienią 2019 r. W części sal pojawiły się już nowe tynku. Zakończono wymianę sieci elektrycznych i teletechnicznych. Trwają prace przy montażu centralnego ogrzewania, ciepłej i zimnej wody oraz kanalizacji. Budynek po przebudowie zostanie podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej.

- Projekt przebudowy zakłada zachowanie pierwotnej bryły i wyglądu zewnętrznego budynku, ten sam układ okien i drzwi oraz oryginalnych wielkości otworów i elementów dekoracyjnych. Elewacja budynku, ponieważ jest w dobrym stanie, zostanie oczyszczona, zabezpieczona i uzupełniona w zakresie kolorystyki, ubytków i spękań. Część stolarki zostanie wymieniona albo poddana renowacji, ale sam układ drzwi, okien i ich wielkość zostaną zachowane – przypomina Głazik.
Budynek zostanie też dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Po rozpoczęciu remontu okazało się, że trzeba wykonać dodatkowe prace, które nie były pierwotnie uwzględnione w zakresie robót. - Trzeba wymienić cały pion od strony Żmigrodu, gdzie znajdują się sanitariaty. Chodzi o stropy na czterech poziomach – precyzował ich skalę po rozpoczęciu remontu Tadeusz Dziuba, dyrektor Wydz. Inwestycji i Remontów UM Lublin.

- Wydział Inwestycji i Remontów aktualnie przygotowuje aneks do umowy uwzględniający Dodatkowe roboty wydłużą o miesiąc czas remontu. - Termin zakończenia inwestycji zostanie wydłużony do 30 listopada – mówi Głazik.

Koszt praca to 12,6 mln zł, z czego 3,7 mln zł stanowi dofinansowanie z funduszy UE.
Budynek szkoły m. Vetterów powstał w latach 1906-1907. Ma kształt litery "U". Jego kubatura to ponad 20 tys. metrów sześciennych.

Vetterów wielkim placem budowy. Zobacz, jak wygląda teraz wn...

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski