Jedną z nich jest Rafał, ósmoklasista Prywatnej Szkoły Podstawowej im. Jadwigi Królowej. Do jego 20-osobowej klasy chodzi sześcioro uczniów, którzy założyli tornister jako sześciolatki.
– Będę starał się dostać do „Staszica” do klasy IB (z maturą międzynarodową) albo mat-geo. Wiem, że w rekrutacji weźmie udział więcej osób i będzie trudniej o miejsce, ale mam szansę, bo zostałem finalistą olimpiady matematycznej i laureatem olimpiady z angielskiego – mówi Rafał.
Jak informuje Kuratorium Oświaty w Lublinie, od września naukę w szkołach ponadpodstawowych razem z Rafałem zacznie 27 424 uczniów. To prawie osiem tysięcy więcej niż w ubiegłym roku.
– Nie ma sytuacji, że dla kogoś zabraknie miejsca. Każdy organ prowadzący szkoły zawsze przygotowuje nadmiar, tak że nawet po rekrutacji uzupełniającej część zostaje. Tłok, mówiąc kolokwialnie, będzie na pewno w najbardziej obleganych miejscach, ale to nie jest wyjątkowa sytuacja, bo tak jest co roku – uspokaja Jolanta Misiak, rzeczniczka kuratorium.
W samym Lublinie w placówkach prowadzonych przez miasto do ósmych klas chodzi 3655 osób, miejsc natomiast zostało przygotowanych niemal dwa razy więcej niż chętnych – 6410. W porównaniu do ubiegłego roku to wzrost o 30 proc.
Wielu zgłoszeń spodziewa się dyrektorka VI LO przy ul. Mickiewicza. Dzięki szeroko zakrojonej promocji szkoła ciągle odbiera telefony związane z rekrutacją, więc zapadła decyzja o organizacji drugiej edycji drzwi otwartych.
– Już w pierwszym terminie odwiedziło nas dużo młodzieży, a ponieważ spływają kolejne pytania o to, jak wygląda u nas nauka, postanowiliśmy zrobić drugie dni otwarte – przyznaje Marzena Kamińska. Jak przygotowała się szkoła, żeby sprostać wymaganiu większej liczby kandydatów? – W tegorocznej rekrutacji mamy w ofercie dwa nowe oddziały, w których będą łącznie 64 nowe miejsca. Otwieramy klasę biologia-język angielski z przedmiotem ratownictwo medyczne i geografia-matematyka z turystyką. Poza tym mamy pięć tradycyjnych oddziałów – mówi Marzena Kamińska.
W 27 LO przy ul. Biedronki na kandydatów czeka 196 miejsc. Przyszli uczniowie będą mogli zacząć edukację na dwóch nowych kierunkach: w klasie mundurowej z podstawami kryminalistyki oraz w klasie cyberbezpieczeństwa z informatyką śledczą.
Z nowej oferty będą mogli skorzystać też kandydaci do Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnyh.
– Kierunek technik robotyk to nowość wprowadzona w odpowiedzi na stale postępujący proces automatyzacji i robotyzacji przedsiębiorstw. Jesteśmy jedyną szkołą w Lublinie otwierającą na niego nabór – chwali się ZSTK.
Rekrutacja rozpoczyna się dziś (16 maja) i potrwa do 24 czerwca. Każdy kandydat może wybrać maksymalnie trzy szkoły i nieograniczoną liczbę oddziałów, które są w niej utworzone. W przypadku wyboru szkoły technicznej lub branżowej trzeba pamiętać o badaniach przydatności do zawodu, a w przypadku klas międzynarodowych, dwujęzycznych i sportowych o konieczności przystąpienia do sprawdzianu ze znajomości języka lub sprawności fizycznej.
- Narodowy Dzień Zwycięstwa w Lublinie. Obchody na pl. Litewskim [ZDJĘCIA]
- Mamy więcej zdjęć kibiców Motoru! Znajdziecie się?
- MotocykLove Powitanie Sezonu w Lublinie. Zobacz zdjęcia!
- Wielki Motor! Demonstracja siły w meczu z „Bykami" (ZDJĘCIA)
- Zarządzają miliardami z kasy Lublina. A jaki mają własny majątek?
- „Odmień być”. Czas na maturę z angielskiego! Zobacz zdjęcia z V LO
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?