Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szok! Lublinianka połknęła sztuczną szczękę

Agnieszka Kasperska
Lublinianka połknęła sztuczną szczękę. Lekarze wyjęli ją specjalistycznym sprzętem
Lublinianka połknęła sztuczną szczękę. Lekarze wyjęli ją specjalistycznym sprzętem Archiwum
Lekarze ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili nietypowy zabieg: wyciągnęli gastroskopowo z okrężnicy protezę zębową, którą pacjentka niechcący połknęła. Zabieg był możliwy dzięki sprzętowi kupionemu za unijne pieniądze.

- Dzięki możliwości przeprowadzenia zabiegu metodą gastroskopową (czyli przez przełyk i jamę ustną - przyp. red.), bez konieczności rozcinania powłok skórnych, znacznie skróciliśmy pobyt pacjentki w szpitalu - mówi Marcin Wieczorski, kierownik SOR SPSK 4 w Lublinie. - Oszczędziliśmy jej też wielu powikłań.

Gdyby mieszkanka Lublina nieco dłużej nosiła w organizmie częściową protezę kilku zębów, mogłoby dojść do perforacji przewodu pokarmowego.

- A w konsekwencji nawet do konieczności usunięcia części jelita grubego - podkreśla dr Wieczorski.

Pierwszy gastroskopowy zabieg usunięcia przypadkowo połkniętej protezy zębowej z dwunastnicy pacjentki był możliwy dzięki sprzętowi, który do szpitala przy Jaczewskiego trafił w ramach projektu unijnego. Jego ostatnim etapem było doposażenie Pracowni Endoskopowej SOR z możliwością całodobowej ratunkowej bronchoskopii, gastroskopii ikolonoskopii oraz Pracowni Tlenoterapii Hiperbarycznej z jednostanowiskową komorą hiperbaryczną.

- Dodatkowo została dokupiona także specjalna szafa na endoskopy, która zapewnia czystość zdezynfekowanych aparatów przez 30 dni, przez co endoskop w praktyce jest w każdej chwili gotowy do użycia całodobowo. Gastroskop i bronchoskop mają służyć pacjentom w sytuacjach nagłych np. połknięcie ciała obcego, czy powstrzymanie krwawienia - tłumaczy Marta Podgórska, rzeczniczka prasowa SPSK 4 w Lublinie. - Personel SOR cały czas szkoli się i doskonali swoje umiejętności, aby nieść pomoc potrzebującym pacjentom.

- Proteza została wyjęta w stanie nienaruszonym i teoretycznie może być używana ponownie. Nie sądzę jednak, by pacjentka wiedząc, gdzie się znajdowała, chciała ją nosić - dodaje Wieczorski.

Możesz wiedzieć więcej! Za to warto zapłacić: Raporty, analizy, gorące tematy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski