Szopka w Modliborzycach z oświetleniem sterowanym przez...

  Szopka w Modliborzycach z oświetleniem sterowanym przez internet. Chętnych do zabawy nie brakuje

  Piotr Nowak

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Szopka w Modliborzycach z oświetleniem sterowanym przez internet. Chętnych do zabawy nie brakuje
  1/5
  przejdź do galerii

  ©Daniel Ożóg

  Stajenkę w niewielkim mieście w pow. janowskim obserwują internauci z całego świata. Od środy mogą też sterować jej oświetleniem.
  Użytkownicy internetu mogą zapalać, gasić i zmieniać kolory szopki. Oświetlenie składa się z sześciu kompletów po 300 diod LED, 25 metrów świecącej taśmy RGB oraz dwóch małych halogenów. Całość można oglądać za pośrednictwem kamery zainstalowanej na rynku. Po co to wszystko?

  - Uznaliśmy, że to fajny pomysł. Szczególnie dla młodych, którzy mają całodzienny kontakt z internetem - przyznaje Iwona Mańka, opiekunka Młodzieżowej Rady Miejskiej w Modliborzycach. Transmisja już teraz wzbudziła zainteresowanie internautów m.in. z USA, Wielkiej Brytanii, Iraku i Australii.

  - Wiele osób wyjechało z Polski za granicę i nie mogą nam towarzyszyć w święta. Poprzez internet możemy się z nimi połączyć. Sądzę, że to będzie sprawiało dużo radości zarówno im, jak i mieszkańcom - dodaje Mańka.

  Pomysłodawcą instalacji był Tomasz Siroń, student Politechniki Lubelskiej. W poprzednich latach instalował kolorowe lampki na swoim domu i oddawał je pod „zarząd” osób z całego świata. Dom pomysłowego studenta kilkakrotnie pokazywaliśmy w Kurierze Lubelskim. Informował o nim także Teleexpres. Zainteresowanie stroną było tak duże, że serwery kilkakrotnie odmawiały współpracy.

  - Rekordy to około 20 tysięcy wejść jednego dnia oraz około 150 tysięcy w ciągu sezonu. Generalnie najwięcej wejść to 1,5 tys. w jednej chwili - mówi twórca. Zapowiada, że w tym roku ponownie oświetli swój dom. Instalacja będzie dostępna od Wigilii.

  - Dodatkowo uruchamiamy naszą własną „infolinię”. Będzie ona dostępna w święta tak, że każdy będzie mógł zadzwonić i z nami porozmawiać - wyjaśnia Siroń. W tej chwili czynna jest jedynie poczta głosowa pod numerem (12) 444-74-41.

  Szopka, która znajduje się na rynku powstała dzięki wsparciu sponsorów i pracy wolontariuszy. Wśród nich dwóch Karolów Szpyrów z Wierzchowisk i Przemysław Kasza spod Wrocławia.

  Pieniądze na zakup niezbędnego sprzętu wyłożył Urząd Miejski w Modliborzycach. Kolory świateł można włączać, wyłączać i zmieniać samemu za pośrednictwem strony modliborzyce24.pl. Zabawa będzie trwać do 6 stycznia, kiedy to mieszkańcy spotkają się na tradycyjnym kolędowaniu.

  ZOBACZ TEŻ: Elżbieta i Lech Cwalinowie o potrawach wigilijnych. „Chyba jesteśmy bardzo tradycyjni"


  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:


  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  O tym się mówi

  Te drogi w 2019 r. będą budowane i remontowane (LISTA)

  Te drogi w 2019 r. będą budowane i remontowane (LISTA)

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.