Szopka w Modliborzycach z oświetleniem sterowanym przez...

  Szopka w Modliborzycach z oświetleniem sterowanym przez internet. Chętnych do zabawy nie brakuje

  Piotr Nowak

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Szopka w Modliborzycach z oświetleniem sterowanym przez internet. Chętnych do zabawy nie brakuje
  1/5
  przejdź do galerii

  ©Daniel Ożóg

  Stajenkę w niewielkim mieście w pow. janowskim obserwują internauci z całego świata. Od środy mogą też sterować jej oświetleniem.
  Użytkownicy internetu mogą zapalać, gasić i zmieniać kolory szopki. Oświetlenie składa się z sześciu kompletów po 300 diod LED, 25 metrów świecącej taśmy RGB oraz dwóch małych halogenów. Całość można oglądać za pośrednictwem kamery zainstalowanej na rynku. Po co to wszystko?

  - Uznaliśmy, że to fajny pomysł. Szczególnie dla młodych, którzy mają całodzienny kontakt z internetem - przyznaje Iwona Mańka, opiekunka Młodzieżowej Rady Miejskiej w Modliborzycach. Transmisja już teraz wzbudziła zainteresowanie internautów m.in. z USA, Wielkiej Brytanii, Iraku i Australii.

  - Wiele osób wyjechało z Polski za granicę i nie mogą nam towarzyszyć w święta. Poprzez internet możemy się z nimi połączyć. Sądzę, że to będzie sprawiało dużo radości zarówno im, jak i mieszkańcom - dodaje Mańka.

  Pomysłodawcą instalacji był Tomasz Siroń, student Politechniki Lubelskiej. W poprzednich latach instalował kolorowe lampki na swoim domu i oddawał je pod „zarząd” osób z całego świata. Dom pomysłowego studenta kilkakrotnie pokazywaliśmy w Kurierze Lubelskim. Informował o nim także Teleexpres. Zainteresowanie stroną było tak duże, że serwery kilkakrotnie odmawiały współpracy.

  - Rekordy to około 20 tysięcy wejść jednego dnia oraz około 150 tysięcy w ciągu sezonu. Generalnie najwięcej wejść to 1,5 tys. w jednej chwili - mówi twórca. Zapowiada, że w tym roku ponownie oświetli swój dom. Instalacja będzie dostępna od Wigilii.

  - Dodatkowo uruchamiamy naszą własną „infolinię”. Będzie ona dostępna w święta tak, że każdy będzie mógł zadzwonić i z nami porozmawiać - wyjaśnia Siroń. W tej chwili czynna jest jedynie poczta głosowa pod numerem (12) 444-74-41.

  Szopka, która znajduje się na rynku powstała dzięki wsparciu sponsorów i pracy wolontariuszy. Wśród nich dwóch Karolów Szpyrów z Wierzchowisk i Przemysław Kasza spod Wrocławia.

  Pieniądze na zakup niezbędnego sprzętu wyłożył Urząd Miejski w Modliborzycach. Kolory świateł można włączać, wyłączać i zmieniać samemu za pośrednictwem strony modliborzyce24.pl. Zabawa będzie trwać do 6 stycznia, kiedy to mieszkańcy spotkają się na tradycyjnym kolędowaniu.  Pod lubelskim ratuszem rozbłysła świąteczna choinka (ZDJĘCIA, WIDEO)

  Lublin na ponad 3300 zdjęciach Edwarda Hartwiga

  Tak może zmienić się kolorystka COZL. Zobacz wizualizacje

  Ekolodzy blokowali kolejne polowanie (WIDEO, ZDJĘCIA)

  PLEBISCYT SPORTOWY KURIERA LUBELSKIEGO. Głosujcie na swoich faworytów!


  Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!


  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  O tym się mówi

  Nowa iluminacja w Lublinie. Jest lepiej niż rok temu? (SONDA)

  Nowa iluminacja w Lublinie. Jest lepiej niż rok temu? (SONDA)

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Kuriera Lubelskiego

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Kuriera Lubelskiego

  Kolejny, śmiertelny wypadek na ul. Nadbystrzyckiej

  Kolejny, śmiertelny wypadek na ul. Nadbystrzyckiej