Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szopki w lubelskich kościołach. Tutaj króluje tradycja (ZDJĘCIA)

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Największa lubelska szopka znajduje się na Starym Mieście. Instalacja przed klasztorem oo. Dominikanów jest otwarta już od 18 grudnia
Największa lubelska szopka znajduje się na Starym Mieście. Instalacja przed klasztorem oo. Dominikanów jest otwarta już od 18 grudnia Małgorzata Genca
W pełnej krasie możemy zobaczyć je podczas Pasterki i w Boże Narodzenie. Najładniejsze przygotowują sami parafianie. Prezentujemy lubelskie szopki.

Zaczęło się prawie dwa tysiące lat temu w pewnej grocie w Betlejem. Już pierwsi chrześcijanie pielgrzymowali do jaskini, uznawanej za miejsce narodzin Jezusa Chrystusa. Współcześnie prawie każdy kościół w Polsce ma swoją szopkę, w której prezentuje jedną z najbardziej znanych scen z Nowego Testamentu.

W wielu lubelskich świątyniach przygotowania do Bożego Narodzenia trwały przez cały tydzień. Za sprzątanie, budowę szopki, postawienie choinek i rozwieszenie ozdób świątecznych odpowiadają często sami parafianie. - Ręcznie wykonali ozdoby na choinki. Część zrobiły dzieci podczas zajęć w świetlicy - przyznaje ks. Arkadiusz Paśnik, proboszcz parafii św. Michała Archanioła. Tam w przygotowaniach uczestniczyło kilkadziesiąt osób. Podobnie jak w parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego. Kościół odwiedziliśmy jeszcze w trakcie prac, podczas których swoich rodziców wspomagały dzieci.

Wyjątkowe choinki w naszych domach. Czekamy na Wasze zdjęcia (GALERIA)

- Przyszłam wieszać bombki. Moją robiłam prawie cztery godziny - mówi 6-letnia Monika i z dumą pokazuje kolorową kulę oklejoną cekinami. Co jeszcze robią najmłodsi parafianie? - To samo, co w domu - przyznaje Staś, 9-latek, który przygoto-wuje się do roli ministranta. - Sprzątamy przed Wigilią, stroimy choinki i wycieramy z kurzu figurki do szopki. Nasza parafia to wspólnota, taki dom, a w domu trzeba sprzątać - dodaje chłopczyk.

W kościele na Bronowicach parafianie skrzykują się co roku. Jak przyznają, w ten sposób wspierają kapłanów w pracy.

- Troska o wystrój kościoła pozwala nam lepiej skupić się na istocie świąt, czyli narodzinach Jezusa Chrystusa oraz przeżywać wydarzenia, które działy się w historii, a teraz ich świętowanie wiąże się z tradycją chrześcijańską. Zaangażowanie osób świeckich jest wyrazem wiary i odpowiedzialności za trwanie dziedzictwa chrześcijańskiego i narodowego - tłumaczy Danuta Wartacz, katechetka i radna z parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Efekt? W piątek, w przededniu Wigilii Bożego Narodzenia, kościół jest przygotowany do uroczystych obchodów. Podobnie szopka, w całości zbudowana ze słomy i siana, nad którą znajduje się panorama Betlejem. Elementy drewniane dominują też w innych lubelskich szopkach. Takie są na pewno instalacje w kościele pobrygidkowskim przy ul. Narutowicza, parafii cywilno-wojskowej przy Al. Racławickich, św. Michała Archanioła na Kośminku i w archikatedrze lubelskiej.

Zwyczaj budowania bożonarodzeniowej szopki pojawił się prawdopodobnie jeszcze w IV wieku. Jednak za pomysłodawcę współczesnej stajenki uznaje się duchownego, który żył i działał w XIII wieku.

Od jaskini do szopki
Jaskinia w lesie, a w niej żłóbek, słoma, siano, owce, wół i osioł. Tak wyglądała pierwsza szopka, która powstała w Wigilię Bożego Narodzenia 1223 r. Jej twórcą był św. Franciszek z Asyżu, który później odprawił przy niej mszę świętą. W ten sposób chciał przybliżyć mieszkańcom włoskiej miejscowości Greccio historię narodzenia Jezusa Chrystusa.

Stajenki betlejemskie stały się popularne w całym świecie chrześcijańskim. Ich szczególną odmianą są bogato zdobione, wyposażone w ruchome figurki, szopki krakowskie, które zyskały swój kształt w XIX wieku. W innych częściach Polski, w tym w Lublinie, popularne są drewniane szopki wypełnione słomą

Taka tradycyjna szopka powstała też w najważniejszej lubelskiej świątyni. - Znajduje się na drodze od wejścia do Najświętszego Sakramentu. Ma przypominać o podstawowej prawdzie, że Bóg jest wśród nas - mówi ks. Adam Lewandowski, proboszcz archikatedry lubelskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski