Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szóstoklasiści, uwaga na PESEL!

Maria Krzos
Kody, numery i procedury. Tak wyglądają współczesne egzaminy zewnętrzne
Kody, numery i procedury. Tak wyglądają współczesne egzaminy zewnętrzne Jacek Babicz
W czwartek punktualnie o godz. 9 w szkołach podstawowych w całej Polsce rozpocznie się egzamin szóstoklasisty. Na Lubelszczyźnie przystąpi do niego ponad 23,5 tys. uczniów. Muszą wykazać się umiejętnościami i wiedzą z różnych przedmiotów oraz nie stracić głowy podczas procedur, którymi najeżony jest sprawdzian. W tym roku jest ich więcej niż w poprzednich latach.

Podczas sprawdzianu szóstoklasisty, podobnie jak podczas innych egzaminów zewnętrznych, obowiązuje anonimowość. Arkusz z zadaniami nie może być podpisany imieniem i nazwiskiem ucznia. To jedna z metod, by osoba sprawdzająca nie wiedziała, kto jest autorem danej pracy. Imiona i nazwiska uczniów zastępują cyfry.

Do tej pory podczas sprawdzianu uczniowie wpisywali specjalny kod oraz datę urodzenia. Centralna Komisja Egzaminacyjna postanowiła, że w tym roku datę zastąpi numer PESEL.

- Szkoły sygnalizowały, że zestresowani egzaminem uczniowie mogą popełniać błędy podczas jego wpisywania - mówi Renata Janicka, pracowniczka Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie. - Tym bardziej że w biuletynie informacyjnym na temat tegorocznego sprawdzianu nie zamieszczono wzoru pierwszej strony arkusza (to właśnie tam jest miejsce na kody, daty itp. - przyp. red.). Uczniowie nie mogli wcześniej się z nią oswoić.

Napisałeś test - sprawdź odpowiedzi w Kurierze Lubelskim

Janicka jednak uspokaja: - Numer wpisany przez ucznia nie jest jedyną metodą, za pomocą której będzie można zidentyfikować pracę. Na każdym arkuszu, w dwóch miejscach ma być również przyklejona specjalna nalepka z kodem szkoły, kodem ucznia oraz jego PESELEM. Oprócz tego komisje szkolne mają też sprawdzać poprawność numerów wpisanych przez uczniów.

Szkoły jednak robią wszystko, aby uniknąć jakichkolwiek pomyłek. - Przygotowania rozpoczęliśmy już w październiku - mówi Zofia Wiercińska, dyrektorka SP nr 20. - Podczas sprawdzianu uczniowie będą mieli na ławkach spec-jalne karteczki z kodami i numerami - tłumaczy.

ABC sprawdzianu szóstoklasisty

W całej Polsce napisze go ok. 388 tys. uczniów. Wśród nich będzie 23 572 szóstoklasistów z naszego regionu. Przystąpienie do sprawdzianu jest obowiązkowe, natomiast jego wynik nie ma wpływu na to, czy ktoś skończy podstawówkę. Nie ma też znaczenia przy przyjęciach do gimnazjów rejonowych. Wynik może być jednak ważny, jeśli uczeń wybierze gimnazjum spoza rejonu lub szkołę prywatną.
Uczniowie z całego kraju rozwiązują takie same zadania. Sprawdzają one ich umiejętności i wiedzę z różnych przedmiotów. Sprawdzian trwa 60 min. Dla uczniów z dysleksją może być przedłużony o 30 min.
W dniu sprawdzianu w podstawówkach nie ma lekcji.
Wyniki sprawdzianu komisja egzaminacyjna poda pod koniec maja.
Już jutro uczniowie będą mogli sprawdzić, jak im poszło. W "Kurierze" opublikujemy prawidłowe odpowiedzi do zadań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski