Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital im. Jana Bożego. "Personel obawia się powrotów do swoich rodzin. Nikt nie został wysłany na kwarantannę"

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
materiał ilustracyjny
Chodzi o sytuację związaną z wykryciem koronawirusa u jednego z pacjentów szpitala im. Jana Bożego. Otrzymaliśmy mail na temat braku decyzji o zamknięciu oddziału, jak i obaw personelu, który nie został skierowany na kwarantannę. Szpital wyjaśnia, że trwa dochodzenie epidemiologiczne i kwarantanną obejmowane są osoby, gdy są ku temu wskazania.

Na oddziale internistycznym w szpitalu im. Jana Bożego w Lublinie potwierdzono u jednego z pacjentów zakażenie koronawirusem z objawami płucnymi.

- Ordynator oddziału pomimo wielu pytań i próśb personelu nie zdecydowała o zamknięciu i kwarantannie oddziału, wykonano pojedyncze wymazy pacjentom. W środę potwierdzono zakażenie u jednego z lekarzy oddziału - pisze Czytelnik.

I relacjonuje, że w dalszym ciągu na oddział przyjmowani są ujemni pacjenci. - Personel nie został przebadany. Pielęgniarki mające kontakt z pacjentem dodatnim bez zabezpieczeń nie mają kwarantanny. W oddziale nie ma śluzy, a stosowane środki ochrony przed wejściem na skażoną salę to fizelinowe fartuchy i maski chirurgiczne - zwraca uwagę Czytelnik.

Kontynuuje, że ordynator "nie przychylił się do chęci lekarzy, co do przeniesienia pacjenta na oddział zakaźny". - Personel obawia się powrotów do swoich rodzin, nikt nie został wysłany na kwarantannę. Inne oddziały szpitala (neurologia, chirurgia, pulmonologia) zaraz po wykryciu zakażenia zostały zamknięte - wyjaśnia.

Poprosiliśmy szpital o odniesienie się do tych zarzutów. Rzecznik tłumaczy, że o dodatnim wyniku pacjenta hospitalizowanego w oddziale internistycznym zostali poinformowani w piątek, w godzinach późno popołudniowych. - W opinii lekarza kierującego oddziałem pacjent ze względu na ogólnie ciężki stan zdrowia z powodu chorób współistniejących nie kwalifikował się do transportu do oddziału obserwacyjno-zakaźnego szpitala w Tomaszowie Lubelskim/Łukowie (te szpitale dysponowały wolnymi łóżkami dla pacjenta z rozpoznanym zakażeniem Covid-19). Lekarz Kierujący Oddziałem jest w kontakcie z SPSK 1, który w momencie pojawienia się wolnego łózka w Klinice Chorób Zakaźnych przejmie pacjenta - wyjaśnia Bartosz Jencz, rzecznik szpitala im. Jana Bożego w Lublinie.

Dodaje, że prowadzone jest dochodzenie epidemiologiczne i szpital pozostaje w kontakcie z inspekcją sanitarną celem objęcia kwarantanną poszczególnych osób, w sytuacji, gdy są ku temu wskazania. - Tylko osoby z bezpośredniego kontaktu z pacjentem, które nie byłyby zabezpieczone kwalifikują się do zgłoszenia do PPIS celem objęcia kwarantanną. Gdybyśmy chcieli zgłaszać na kwarantannę wszystkich pracowników w każdym przypadku wykrycia zakażenia u pacjenta/osoby z personelu medycznego, którzy pracują w zalecanym zabezpieczeniu dróg oddechowych, bardzo szybko system zdrowotny nie tylko w naszym kraju, ale i na świecie okazałby się niewydolny SARS-CoV-2 - wyjaśnia rzecznik.

Zapewnia również, że oddział jest zabezpieczony w niezbędne środki ochrony indywidualnej (maski chirurgiczne, maski FFP2/FFP 3, przyłbice, gogle, fartuchy ochronne- flizelinowe) do stosowania w sytuacjach rutynowego kontaktu z pacjentem, oraz chirurgiczne - do stosowania podczas wykonywania procedur narażających na kontakt z materiałem zakaźnym (rękawice medyczne, kombinezony ochrony biologicznej) - Nie brakuje aktualnie jakiegokolwiek asortymentu, magazyn medyczny również dysponuje zapasami środków ochrony indywidualnej - dodaje rzecznik prasowy.

I precyzuje, że nie ma w tej chwili żadnych rekomendacji mówiących o tym, że należy przesiewowo badać personel medyczny, aby wykryć osoby z dodatnim wynikiem. Natomiast decyzja o zamknięciu oddziału będzie rozważana w przypadku znacznej ilości personelu kwalifikowanego wstępnie do objęcia kwarantanną. Szpital zapewnia, że sytuacja jest monitorowana i w momencie wykrycia zakażenia u innych pacjentów/członków personelu medycznego, takie decyzje na pewno będą podejmowane.

Bartosz Jencz zwraca również uwagę, że w szpital posiada Oddział Chorób Zakaźnych Dziecięcych, w którym hospitalizowane są aktywne przypadki COVID-19 wśród dzieci. - Jak do tej pory nie stwierdzono zachorowania u żadnego pracownika oddziału, co potwierdza, iż praca z zastosowaniem środków ochrony indywidualnej wymaganych w chorobach przenoszonych drogą oddechową, wykonywana zgodnie z obowiązującymi procedurami sanitarno- epidemiologicznymi nie jest równoznaczna z zakażeniem - mówi rzecznik prasowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski