Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital Jana Bożego i lubelska onkologia: Marszałek chce fuzji, związkowcy konkretów

Gabriela Bogaczyk
Fuzja szpitali ma być lekiem dla COZL, który nie ma kontraktów z NFZ na nowe oddziały
Fuzja szpitali ma być lekiem dla COZL, który nie ma kontraktów z NFZ na nowe oddziały Anna Kurkiewicz
Marszałek przedłużył termin konsultacji społecznych w sprawie połączenia Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej ze szpitalem Jana Bożego.

- Pierwotnie konsultacje miały się zakończyć do 24 sierpnia, ale zarząd województwa zdecydował o ich przedłużeniu ze względu na to, że wpłynęło niewiele uwag, a skala przedsięwzięcia jest tak poważna, że warto udzielić głosu wszystkim zainteresowanym w tej sprawie - tłumaczy Beata Górka, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego.

Te związki, które przesłały swoje uwagi do Urzędu Marszałkowskiego, bardzo krytycznie oceniają fuzję.

- Nasz stosunek do projektu jest negatywny, ponieważ nie ma w nim żadnych konkretów. Jest zbyt wiele niejasności, które trzeba wyjaśnić - uważa Józef Krupa, przewodniczący NSZZ "Solidarność" w COZL. - Obawiamy się, że w wyniku fuzji, COZL będzie musiało zwrócić ministerstwu pieniądze za rozbudowę szpitala. Dlatego wysłaliśmy pismo w tej sprawie do Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju - dodaje Krupa.

Związkowcy ze szpitala im. Jana Bożego też uważają, że projekt uchwały jest nie do zaakceptowania.

- Przypuszczamy, że chodzi tylko o przejęcie naszych kontraktów przez COZL. - Czekamy na inne propozycje marszałka - mówi Marzena Siek, przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w szpitalu im. Jana Bożego.

Związkowcy obu szpitali zastanawiają się, dlaczego w projekcie uchwały jest mowa tylko o funkcjonowaniu 9 oddziałów. Pytają, co z resztą?

- Plan fuzji dotyczy tylko oddziałów jednoimiennych, np. ginekologii czy chirurgii. Te oddziały z COZL i ze szpitala Ja- na Bożego będą się łączyć. Pozostałe oddziały na razie mają funkcjonować w niezmienionej formie i lokalizacji - wyjaśnia rzeczniczka marszałka.

Pracowników interesuje też różnica w wysokości wynagrodzeń w obu szpitalach. - Podczas dyskusji o fuzji nie rozmawialiśmy o podwyżkach dla pracowników szpitali. Należy zakładać, że w perspektywie czasu te różnice ulegną zatarciu - dodaje Górka. Nowy szpital przyjmie nazwę Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. - Nie tworzymy nowego szpitala, więc nie ma potrzeby tworzenia nowej nazwy - dodaje Górka.

Pomocą w przeprowadzeniu restrukturyzacji ma być dla marszałka audyt zewnętrzny. Chodzi o opracowanie koncepcji połączenia szpitali. Władze województwa skierowały już do firm zapytania ofertowe.

- Czekamy teraz na odpowiedź. W ten sposób będziemy mogli uniknąć potknięć i stworzyć profesjonalny projekt, który będzie dokumentem uzupełniającym prowadzone konsultacje społeczne - wyjaśnia Beata Górka


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski