Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital przy Jaczewskiego pozyskał egzoszkielet. Urządzenie wspomoże terapię pacjentów neurologicznych. Zdjęcia

Jakub Sarek
Jakub Sarek
We wtorek (18 października) Klinika Ortopedii i Rehabilitacji SPSK nr 4 w Lublinie zaprezentowała niedawno zakupiony egzoszkielet. Urządzenie jest wykorzystywane tylko przez nieliczne placówki kraju, a istotnie poprawia stan pacjentów. Kosztowało blisko milion złotych.

Egzoszkielet to przenośne urządzenie, która ma imitować prawdziwy ludzki szkielet. Narzędzie jest wykorzystywane podczas terapii osób zmagających się z neurologicznymi konsekwencjami nowotworów i udarów, a także pacjentów po urazach rdzenia kręgosłupa.

Trening przy użyciu egzoszkieletu polega na pracy nad pozycją stojącą (pionizacją) oraz ponowną nauką chodu. Każdą decyzję o użyciu urządzenia poprzedza szczegółowa diagnostyka. Egzoszkielet jest programowany pod kątem indywidualnych możliwości pacjenta.

- Urządzenie nakłada się na ubranie. Ćwiczącego asekuruje na początku terapii dwóch fizjoterapeutów. Trening rozpoczyna pionizacja, następnie asekurowany pacjent uczy się stania, balansu ciała i obciążenia nóg. Jeżeli w tej pozycji czuje się bezpiecznie, rozpoczynamy kolejny etap ćwiczeń, jakim jest trening chodu. Długość kroków i szybkość ich wykonywania zależą od indywidualnych predyspozycji ćwiczącego - tłumaczy Magdalena Sobiech, koordynatorka zespołu fizjoterapeutów w Klinice Ortopedii i Rehabilitacji SPSK nr 4 w Lublinie.

Egzoszkielet znajdujący się w posiadaniu ośrodka idealnie odwzorowuje wzorzec chodu. Program ćwiczeń dostosowany jest do aktualnych możliwości i stanu pacjenta. Warto podkreślić, że urządzenie pozwala terapeutom na śledzenie postępów poczynionych przez osobę poddaną treningowi.

- Fizjoterapeuci korzystający z egzoszkieletu są w trakcie przeszkolenia, dlatego przy jednym pacjencie przebywa dwóch specjalistów. Docelowo ma obowiązywać zasada jeden pacjent-jeden terapeuta - mówi Sobiech.

O korzyściach płynących z ćwiczeń przy użyciu egzoszkieletu opowiada prof. Tomasz Blicharski, zastępca kierownika Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji SPSK nr 4 w Lublinie:

- Urządzenie poprzez naśladowanie naturalnych wzorców poruszania wpływa nie tylko na narząd ruchu. Dzięki pionizacji i ćwiczeniom następuje regulacja chorób układu krążenia, przewodu pokarmowego oraz moczowego. Już podczas pierwszej sesji pacjent jest w stanie opanować poruszanie się.

Blicharski podkreśla jednak, że egzoszkielet nie zastąpi całkowicie układu neurologicznego i nie wszyscy pacjenci będą w stanie powrócić do pełnej sprawności. Mimo tego może im dać poczucie pewnej niezależności.

- Efekt pracy z egzoszkieletem zauważyliśmy m.in. u jednego z młodszych pacjentów z ciężkim uszkodzeniem odcinka szyjnego kręgosłupa. Po założeniu urządzenia był on w stanie wykonywać ćwiczenia w pozycji stojącej przez ponad 20 minut - objaśnia Magdalena Sobiech. -Tradycyjna rehabilitacja nie przynosi takich rezultatów jak użycie specjalistycznego sprzętu terapeutycznego - dodaje.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski