Strona Zdrowie24 Strona Zdrowie24
  Szpital w Białej Podlaskiej zakupił onkoczepki dla pacjentów...

  Szpital w Białej Podlaskiej zakupił onkoczepki dla pacjentów onkologicznych

  Gabriela Bogaczyk

  Kurier Lubelski

  Kurier Lubelski

  Szpital w Białej Podlaskiej zakupił onkoczepki dla pacjentów onkologicznych
  1/6
  przejdź do galerii

  ©EM-MED

  Szpital w Białej Podlaskiej jest pierwszym ośrodkiem na Lubelszczyźnie, który posiada na wyposażeniu onkoczepki. Dzięki temu pacjentki walczące z rakiem nie muszą się obawiać wypadania włosów.
  O tym jak jest to ważne, najlepiej wiedzą pacjentki onkologiczne.

  - Spojrzenie w lustrze o tym nie daje zapomnieć. W miejsce amputowanej piersi można szybko włożyć protezę i jakoś przykryć bluzką, że tego nie widać. Z łysieniem po chemioterapii jest inaczej - opowiada Barbara Leśniewska, szefowa lubelskich Amazonek.

  - W maju straciłam włosy. Dzisiaj mam już takiego jeżyka i mogłabym spokojnie wyjść na ulicę. Ale nadal czuję taki dyskomfort. Mam wrażenie, że nawet jak mam kapelusz na głowie to ludzie się na mnie dziwnie patrzą. Jakbym czuła ich wzrok na sobie - wyjaśnia Amazonka.

  Onkoczepki nazywa wprost “fantastycznym pomysłem”.

  - Pozwolą zachować kobiecość i tak już okaleczonym pacjentkom, a tym samym przywrócić pewność siebie - chwali pani Barbara.

  Innowacyjny system chłodzenia skóry głowy zakupił właśnie bialski szpital. Sprzęt kosztował ponad 136 tysięcy złotych. To pierwszy szpital w woj. lubelskim, który ma onkoczepki.

  - Jest to metoda o udowodnionej naukowo skuteczności. Ogranicza lub całkowicie eliminuje wypadanie włosów podczas chemioterapii. Szczególnie jest polecana u kobiet z rakiem piersi, bo utrata włosów dla pań jest szczególnie dotkliwa. Nigdy nie ma gwarancji, że to będzie stu procentowy efekt, bo to zależy m.in. od naszej genetyki. Jednocześnie zalecenia europejskie onkologiczne rekomendują stosowanie takich czepków. Nadal jednak niewiele szpitali je posiada dr n. med. Piotr Centkowski, kierownik oddziału onkologii klinicznej w Białej Podlaskiej.

  Pierwsze onkoczepki trafiły do Polski pięć lat temu do Warszawy. Na czym polega metoda schłodzenia skóry głowy w trakcie chemioterapii?

  - Zasada jest dosyć prosta, bo intensywne schłodzenie skóry głowy powoduje, że zmniejsza się przepływ krwi przez skórę. W związku z czym cebulki włosowe nie dostają porcji cytostatyków, która by do tych miejsc dotarła w trakcie chemioterapii i w ten sposób ograniczamy utratę włosów - tłumaczy mechanizm kierownik bialskiej onkologii.

  Dzięki temu jest szansa ochronić włosy, co dla kobiet ma szczególne znaczenie.

  - Pozwala uniknąć wykluczenia społecznego. Wiadomo, że to jest na tyle dotkliwe, że panie unikają kontaktu z otoczeniem, muszą korzystać z peruki, chust - wpływa to na pewno na ich komfort leczenia - wyjaśnia dr n. med. Centkowski.

  Szpital się rozbudowuje  Przypomnijmy, że październik jest miesiącem walki z rakiem piersi. W przyszłym tygodniu odbędzie się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Bialskiej Onkologii. Czy jest potrzeba kolejnych ośrodków medycznych do walki z rakiem w naszym regionie?

  - Myślę, że tak, bo jak spojrzymy na mapę ośrodków onkologicznych w woj. lubelskim, to na południu jest Zamość, w centrum Lublin, a na północy tylko my. W ciągu ostatnich kilku lat, 4-krotnie wzrosła nam liczba hospitalizowanych chorych, a 9-krotnie w oddziale dziennym. Staramy się, aby wszyscy chorzy byli w terminie przyjmowani, ale regułą na oddziale onkologii są dostawki. Po budowie Bialskiej Onkologii będziemy mieć warunki na światowym poziomie - tłumaczy dr n. med. Centkowski.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Zobacz też: Dlaczego kobiety sięgają po sterydy?
  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gdzie Lubelszczyzna!

  Chełmianin N (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Pani Bogaczyk! Gdzie owa Lubelszczyźnie się znajduje w Polsce! Jest Lubelski!

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »