Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital wojskowy będzie wyższy. Prace budowalne ruszą wkrótce

Michał Dybaczewski
Michał Dybaczewski
Szpital wojskowy w Lublinie powiększy się, nie będzie jednak dłuższy, a wyższy, co z kolei przełoży się na lepszą jakość usług medycznych. Szpital podpisał właśnie w tej sprawie umowę z wykonawcą nadbudowy, a prace mają ruszyć na dniach.

Umowa dotycząca nadbudowy szpitala została podpisana z firmą Warbud S.A. i opiewa na sumę 95,6 mln zł. Środki pochodzą z Ministerstwa Obrony Narodowej. Kontrakt przewiduje nadbudowę istniejącego budynku o dodatkową kondygnację w obrębie poddasza nieużytkowego, z przeznaczeniem na funkcję medyczną. W nowej części znajdą się oddziały: neurochirurgii, kardiologii, rehabilitacji kardiologicznej i neurochirurgicznej. W części centralnej zlokalizowana zostanie natomiast aula.

Inwestycja realizowana będzie w dwóch etapach. Etap I obejmuje wykonanie w części zachodniej budynku głównego prac oraz dostaw sprzętu i aparatury medycznej. W niej zlokalizowany będzie oddział kardiologii i rehabilitacji kardiologicznej. Termin zakończenie etapu I zaplanowano na marzec 2024 r. Etap II zmierzał będzie do utworzenia w skrzydle wschodnim oddziału neurochirurgicznego i rehabilitacji neurochirurgicznej. Jego zakończenie przewidziano na luty 2025 r. Natomiast cała inwestycja, łącznie z dostawą i uruchomieniem sprzętu, ma być zakończona w grudniu 2025 r.

Wyższy szpital będzie oznaczał wyższą jakość świadczeń dla pacjentów.

- Inwestycja pozwoli na rozszerzenie świadczeń, by komfort naszych pacjentów był wyższy. W zakresie kardiologii zamierzamy rozszerzyć się na elementy kardiochirurgii – mówi komendant szpitala płk dr n. biol. Aleksander Michalski.

Wtórował mu prof. Grzegorz Sobieszek, kierownik Oddziału Kardiologii i Pracowni Hemodynamiki. – Chcemy być najlepsi nie tylko w kraju, ale i w Europie, chcemy się dalej rozwijać, dlatego na nowej bazie lokalowej planujemy utworzyć specjalistyczny ośrodek chorób serca, z salą hybrydową i kardiochirurgią.

Sobieszek wyjaśnił też czym jest sala hybrydowa: - Łączy salę zabiegową, na której możemy wykonywać zabiegi strukturalne serca i na naczyniach wieńcowych, a jednocześnie jest to sala operacyjna, gdzie jednocześnie możemy współpracować z kardiochirurgami.

Prace związane z nadbudową mogą wiązać się z uciążliwościami dla pacjentów.

- Będziemy starali się je minimalizować utrudnienia, utrzymamy ciągłość świadczeń we wszystkich aspektach. W trakcie prac budowlanych planowane są czasowe wyłączenia oddziałów i przeniesienie ich w inne obszary szpitala. Utrudnienia mogą dotknąć gastroenterologię , a także kardiologię – wyjaśnia Aleksander Michalski.

Kardiologia trafi „na górę”, a co trafi na jej miejsce?

- Dojdzie do pewnej relokacji oddziałów: wewnętrznego, internistycznego, czy neurochirurgii – informuje komendant szpitala wojskowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski