MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szpitale kliniczne nie dostały pieniędzy od lubelskiego marszałka na walkę z koronawirusem

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Łukasz Kaczanowski
Chodzi o 48 mln zł ze środków unijnych, które mają zostać przeznaczone na walkę z koronawirusem. Pieniądze otrzymały szpitale wojewódzkie podległe Urzędowi Marszałkowskiemu. Szpitale kliniczne, w tym SPSK1 - gdzie działa klinika chorób zakaźnych - nie dostały ani złotówki. Dlaczego?

- Jako rektor Uniwersytetu Medycznego wyrażam ogromne zaniepokojenie całkowitym pominięciem lubelskich szpitali klinicznych w alokacji środków (48 mln zł z RPO) dokonanej przez samorząd województwa lubelskiego - mówi prof. Andrzej Drop, rektor UM.

I dodaje, że ogromnie zdumiewa taka decyzja, ignorująca dotychczasowe prośby Uniwersytetu Medycznego oraz pozostające bez odpowiedzi apele o wsparcie finansowe dla klinik uniwersyteckich.

- Od dawna dojrzewa postulat współfinansowania działalności szpitali klinicznych przez samorząd województwa, bowiem nie leczymy elit, lecz diagnozujemy i poddajemy terapii wszystkich bez wyjątku pacjentów z Lublina, województwa i makroregionu środkowo-wschodniego, a także przybywających na leczenie z odległych od Lublina miast Polski - zwraca uwagę rektor UM.

Nie przyznanie środków dla szpitali klinicznych dziwi tym bardziej, że w szpitalu klinicznym nr 1 przy ul. Staszica działa Klinika Chorób Zakaźnych UM, gdzie leczeni są pacjenci z koronawirusem.

- Nie kryje swojego oburzenia i frustracji również społeczność uniwersytecka, a zwłaszcza rzesza ciężko pracujących w stanie narażenia życia i zdrowia, kilkuset zaangażowanych w zwalczanie skutków rozprzestrzeniającego się w zastraszającym tempie wirusowego patogenu lekarzy, stomatologów, pielęgniarek, ratowników medycznych oraz personelu pomocniczego - tłumaczy prof. Drop.

Urząd marszałkowski wyjaśnia, że przekazanie dodatkowych pieniędzy ze środków unijnych na rzecz walki z koronawirusem nastąpi w ramach projektów, które są aktualnie realizowane na terenie naszego województwa w latach 2014-2020 (szpital w Białej Podlaskiej, Puławach, Centrum Onkologii), a także w ramach zupełnie nowego projektu, który będzie zrealizowany ze środków pochodzących z EFS (szpital w Chełmie).

- Dlatego szpitale kliniczne nie mogły otrzymać pieniędzy z tej puli środków - odpowiada Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy marszałka. - Poza tym, samorząd województwa lubelskiego jest podmiotem tworzącym dla 18 jednostek ochrony zdrowia, natomiast nie nadzoruje pracy szpitali klinicznych, dlatego nie wkracza w sferę samodzielności szpitali, dla których podmiotem tworzącym jest Uniwersytet Medyczny w Lublinie - mówi rzecznik.

I dodaje, że oprócz tych pieniędzy, Urząd Marszałkowski zdecydował się przeznaczyć dodatkowo 800 tys. zł dla szpitala zakaźnego w Puławach. Za tę kwotę mają zostać zakupione śluzy wraz z wentylacją podciśnienia, testy na koronawirusa oraz maseczki.

W sprawę pominięcia szpitali klinicznych przy rozdawaniu pieniędzy na zwalczanie epidemii koronawirusa zaangażował się wojewoda lubelski. - Wojewoda i rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie ustalili, że uczelnia oszacuje potrzeby tych szpitali związane z walką z koronawirusem i stosowny wniosek, za pośrednictwem wojewody lubelskiego i z jego pozytywną opinią, zostanie przekazany do Ministerstwa Zdrowia. Ponadto, jeżeli będzie uruchomiona kolejna transza środków europejskich z programu RPO z przeznaczeniem na walkę z koronawirusem, to proces opiniowania wniosków dla poszczególnych szpitali poprzedzi opinia ogólnego planu rozdziału środków - mówi Agnieszka Strzępka, rzecznik wojewody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komentarze piłkarzy po meczu Polska-Holandia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski