"Sztukmistrz...

  "Sztukmistrz z Lublina" w Teatrze NN: opowiadanie świata z Jaszą

  Sylwia Hejno

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  - Kiedy opowiem o "Sztukmistrzu z Lublina" cała rzecz będzie działa się blisko odbiorcy, w słowie, w wyobraźni, a nie w teatralnej inscenizacji - mówi o dzisiejszej premierze Teatru NN Witold Dąbrowski.
  Witold Dąbrowski opowie historię Jaszy Mazura

  Witold Dąbrowski opowie historię Jaszy Mazura ©Joanna Zętar (Brama Grodzka- Ośrodek Brama Grodzka)

  Na scenie - albo raczej po prostu pomiędzy widzami - usiądzie sam, bez rekwizytów. W kawiarnianym klimacie Hadesu-Szerokiej ożyją perypetie Jaszy Mazura, bohatera książki I.B. Singera i duchowość ukryta między stronicami. - Czasem bardzo powierzchownie czytamy Singera, tymczasem jego kilku- czy kilkunastustronicowe opowiadania potrafią opowiedzieć świat - uważa Witold Dąbrowski - Tomasz Pietrasiewicz, który jest reżyserem i dokonał adaptacji. Połączył stronę fabularną m.in.z wątpliwościami Jaszy, które są charakterystyczne dla każdego człowieka. Chcemy przybliżyć lublinianom postać, dzięki której ich miasto kojarzy cały świat. Jasza to postać ikoniczna - tłumaczy.

  Nie ma w tym źdźbła przesady.
  "Sztukmistrz z Lublina" trafiał na deski teatrów, inspirował także filmowców. Książka noblisty, po raz kolejny wydana została w 1960 roku. Opowiada o losach człowieka - żydowskiego magika, cyrkowca, który szuka własnej, życiowej drogi. Splatają się z tym, co stanowi o przynależności kulturowej - wiarą, obyczajami, tradycją i żydowskimi rytuałami. Nad formułą teatru, jako opowiadaniem historii, Teatr NN pracował w tzw. "Tryptyku chasydzkim". Tworzą go: "Był sobie raz" (2001 r.), "Jak Fajwł szukał samego siebie" (2002 r.) i "Tajbełe i demon" (2002 r.).

  "Sztukmistrz z Lublina", Teatr NN, Hades-Szeroka, ul. Grodzka 21, środa, godz. 19, wstęp wolny

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo