Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szturm na lubelskie licea. Największym powodzeniem cieszą się klasy biologiczno-chemiczne

Agata Wójcik
Agacie Kiełbik i Kindze Dudzie udało się dostać do wymarzonej szkoły - III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej.
Agacie Kiełbik i Kindze Dudzie udało się dostać do wymarzonej szkoły - III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej. Małgorzata Genca
- Bardzo chciałam dostać się do Unii. Cieszę się, że udało mi się trafić do klasy menadżerskiej, w której będę mogła kontynuować naukę języka niemieckiego - mówi Kinga Duda, która ukończyła Gimnazjum nr 11, a w czwartek z niepokojem szukała swojego nazwiska na listach wywieszonych w III LO im. Unii Lubelskiej.

Nieco mniej powodów do radości miała Agata Kiełbik, która aplikowała do tej samej klasy. - A dostałam się do humanistycznej. Trochę się stresuję, bo w niej nie mam nikogo znajomego- zdradza przyszła licealistka.

Chwile niepewności przeżywała wczoraj większość absolwentów gimnazjów. Szkoły ponadgimnazjalne z Lublina i Lubelszczyzny ogłaszały w czwartek wstępne wyniki rekrutacji do pierwszych klas. Dziś do godz. 13 uczniowie mają czas na dostarczenie oryginałów świadectwa i zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego.

Nauki ścisłe na topie

Największym zainteresowaniem kandydatów, podobnie jak w ubiegłych latach, cieszą się klasy o profilu biologiczno-chemicznym oraz matematyczno-informatycznym. To dlatego wiele szkół uruchamia po kilka klas o takich rozszerzeniach. - Dużym zainteresowaniem w tym roku cieszyła się też klasa menadżerska z rozszerzoną matematyką i geografią.

Przygotowuje ona do studiowania na takich uczelniach jak np. SGH - informuje Adam Prus, wicedyrektor III LO. I dodaje: - Jesteśmy zadowoleni z rekrutacji. Pomimo niżu demograficznego mamy ponad 100 kandydatów więcej niż miejsc.

Podobnie jest w II LO im. Zamoyskiego. - Jak co roku mamy nadwyżkę osób w stosunku do oferowanej liczby miejsc. Pomimo, że w tym roku w ośmiu klasach mamy przygotowanych aż 256 miejsc - mówi Ryszard Kowal, dyrektor liceum.

Druga tura rekrutacji

Kandydaci, którym nie udało się dostać do wymarzonej szkoły, mają jeszcze szansę. 6 lipca poznamy ostateczne listy przyjętych, którzy zadeklarowali chęć rozpoczęcia nauki w danej placówce, oraz liczbę wolnych miejsc. Od 6 do 8 lipca szkoły, które nie wypełniły limitu, zorganizują ponowną, dodatkową rekrutację. W cieszących się popularnością szkołach będą to pewnie pojedyncze miejsca.

Klasy na topie

Maksymalna liczba punktów jaką można zdobyć w rekrutacji to 200. Poniżej podajemy informacje o progach wybranych lubelskich szkołach w klasach, które cieszyły się największą i najmniejszą popularnością.

II LO im. Jana Zamoyskiego
klasy z rozszerzoną matematyką 147-161,1 pkt,
o profilu biologiczno-chemicznym 136,6-146,6 pkt

III LO im. Unii Lubelskie
klasa o profilu biologiczno-chemicznym 157 pkt,
humanistyczna 136 pkt

IV LO im. Sempołowskiej
klasa o profilu matematyczno-fizyczno-informatycznym oraz biologiczno-chemicznym 125 pkt,
humanistyczna (dziennikarska) 113 pkt,

IX LO
klasa o profilu matematyczno-geograficznym z rozszerzonym angielskim 146,2 pkt,
dwujęzyczna z j.hiszpańskim 100,4 pkt

XXI LO
klasa o profilu matematyczno-fizycznym 146,6 pkt,
matematyczno-geograficzno-fizyczna 139 i 133,4 pkt

Technikum Elektroniczne
technik elektronik 118 pkt, technik teleinformatyk 128 pkt

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski