Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szukajcie unidukatów na ulicach Lublina

Joanna Biegalska
Ruszyła akcja "Lublin dukatami brukowany". Dzisiaj, punktualnie o godz. 14 przed Bramą Krakowską Adam Wasilewski, Prezydent Miasta Lublin zaprosił mieszkańców do zabawy w poszukiwanie monet na trakcie królewskim od pomnika Unii Lubelskiej, po Zamek Lubelski. Codziennie o godz. 13 w miejscach gdzie wmurowano unidukaty będzie można znaleźć dwa i legalnie zabrać do domu. Poszukiwanie monet potrwa do końca lipca.

- Zachęcam do zabawy wszystkich mieszkańców Lublina. Myślę, że pomoże nam w zwiedzaniu miasta i na nowo poznaniu miejsc, które są dla niego i jego historii bardzo ważne. Mam nadzieję, że te dukaty są też przepowiednią bogactwa Lublina, takiego jak miało to miejsce w epoce jagiellońskiej.

- Monety te wyznaczają historyczny szlak, który uzmysławia nam, że Lublin to miasto pełne uroku. Cieszę się, że również nasza bazylika została w to przedsięwzięcie włączona - powiedział o. Robert Głubisz.

Jak wiadomo, część dochodu ze sprzedaży unidukatów zostanie przekazana na potrzeby renowacji kościoła oo. Dominikanów.

Unidukaty wmurowane w chodnik przed brama Krakowską odsłonięto przy dźwiękach "Eine kleine Nachtmusik" W.A. Mozarta. Krystyna Szydłowska, artystka Teatru Muzycznego w Lublinie zaśpiewała pieśń o Lublinie i... Zaczęło się.

Niestety. Nie wszyscy chyba zrozumieli reguły gry i przesłanie całego przedsięwzięcia. Już od poniedziałku, kiedy to monety zostały wmurowane w lubelski bruk, są regularnie wydłubywane. Wczoraj i dzisiaj skradziono dukaty sprzed Bramy Krakowskiej, sprzed Ratusza i z Placu po Farze.

Organizatorzy akcji Fundacja Kultura Europy tłumaczą, że spodziewali się takich "akcji" ... i uzupełniają monety na bieżąco.

- Widać wzbudziły takie zainteresowanie, że powędrowały do kieszeni jeszcze przed inauguracją naszego przedsięwzięcia. W sposób niekoniecznie legalny i konwencjonalny. Zwracam tylko uwagę, że miejsca, w których wmurowaliśmy unidukaty są monitorowane przez miejskie kamery, toteż osoby, które w ten nieuczciwy sposób chcą wejść w posiadanie monet, nie są anonimowe - przestrzega prezes Bogdan Rzążewski.

Pomysł wybicia monety upamiętniającej wydarzenia historyczne 5. lecie wejścia Polski do Unii europejskiej oraz 440. lecie podpisania unii polsko - litewskiej wyszedł od Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Lublinie. Projekt monety przygotował lubelski medalier Zbigniew Kotyłło, a Mennica Polska wybiła unidukaty w serii limitowanej: 100.000 sztuk mosiężnych, 1000 sztuk srebrnych oraz 100 sztuk złotych.

Dochód ze sprzedaży monet w całości jest przeznaczony na wsparcie finansowe Międzynarodowego Konkursu Muzycznego Młodych Skrzypków w Lublinie, Szkołę Muzyczną dla Dzieci Niepełnosprawnych w Lublinie oraz Bazylikę oo. Dominikanów i Hospicjum Małego Księcia.

- Jacek Ossowski, dyrektor naszego Towarzystwa pomysłodawca unidukatów niestety nie doczekał rozpoczęcia akcji. Zmarł 10 maja. Zrobimy wszystko, żeby kontynuować jego projekt. Ważne że Fundacja Kultura Europy i władze miasta gotowe są nam w tym pomóc - podsumował Ryszard Heliasz z Towarzystwa Muzycznego w Lublinie.

Trakt wyznaczony unidukatami:

Przed pomnikiem Unii Polsko-Litewskiej, przy Krakowskim Przedmieściu, przed LO im. Unii Lubelskiej, przed Ratuszem, przed Bramą Krakowską, w okolicach Bramy Trynitarskiej, przed Trybunałem Koronnym, na stopniach schodów kościoła oo. Dominikanów, na placu Po Farze, na Zamku Lubelskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski