Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szukamy pracy w sieci

Joanna Boroń [email protected] Tel. 094 347 35 99 Fot. sxc.hu
Internetowe giełdy pracy to dziś już nie tylko pośrednictwo pracy, ale także szeroko prowadzona edukacja
Internetowe giełdy pracy to dziś już nie tylko pośrednictwo pracy, ale także szeroko prowadzona edukacja
Ponad 28 procent osób aktywnych zawodowo szukało z początkiem stycznia pracy korzystając z usług internetowych giełd pracy - wynika z najnowszych danych magazynu Internet Standard.

Z drugiej strony już 50% pracodawców rekrutuje za pomocą internetu. Co ciekawe jak pokazują badania przeprowadzone przez firmę Total Forum 67% firm uznało rekrutację on-line za bardzo skuteczną.

Zdaniem ekspertów udział tzw. narzędzi internetowych w zarządzaniu zasobami ludzkimi będzie systematycznie rósł. Wielu z nich przewiduje większą aktywność pracodawców, którzy obecnie w ramach autoprezentacji ograniczają się do zamieszczania ogłoszeń o pracę, natomiast rzadko wykorzystują technologie multimedialne i społeczność internetową.

Jednak internetowe giełdy pracy to dziś już nie tylko pośrednictwo pracy, ale także szeroko prowadzona edukacja. Dzieje się to choćby przez tak podstawowe działania, jak standaryzacja dokumentów takich jak CV czy list motywacyjny, które z jednej strony ułatwiają kandydatom przygotowanie aplikacji, a pracodawcom ich analizę i klasyfikację. Pracodawcy z kolei, konfrontując swoją wiedzę o rynku pracy, mogą przygotowywać ofertę z oczekiwaniami osób poszukujących pracy.

Często wykorzystywanymi formami edukacji są różnorodne sposoby poradnictwa za pośrednictwem blogów czy też serwisów społecznościowych.

Szczególnie towarzyszące giełdzie blogi dla pracowników oraz pracodawców pełnią oprócz funkcji informacyjnej także edukacyjną. Zamieszczane tam informacje nie tylko wywołują dyskusję, ale jednocześnie podpowiadają np. jak przygotować dobre CV czy też jak negocjować wynagrodzenie.

Fora znajdują się na różnego rodzaju portalach branżowych, elektronicznych wersjach czasopism. Portal www.computer-world.pl oferuje na przykład fora dla informatyków zainteresowanych różnymi tajnikami IT.

Z ankiety przeprowadzonej w ubiegłym roku w USA przez Russel Herder pośród 500 managerów, wynika, iż 70 proc. z nich uważa środowisko Web 2.0 jako bardzo przydatne narzędzie w procesie rekrutacji. W 2009 roku firmy wykorzystujące w swojej działalności platformy społecznościowe i blogi miały średnio dwa razy większy zysk niż przedsiębiorstwa, które nie korzystały z tych rozwiązań wynika z ostatniego raportu firmy consultingowej Cerdar Crestone.

- Nasza giełda nie jest tylko i wyłącznie tablicą ogłoszeń - wyjaśnia Beata Szilf-Nitka, dyrektor generalny internetowej giełdy pracy infoPraca.pl, jednej z trzech największych tego typu serwisów w Polsce. - Celem naszych serwisów w Polsce, Hiszpanii, Włoszech czy Austrii jest nie tylko skuteczne udostępnianie narzędzi do wymiany informacji pomiędzy pracodawcami, a aplikującymi o pracę.

Cały czas podejmujemy także różnorodne działania, których celem jest szeroko rozumiana edukacja oraz pomoc w odnalezieniu się zainteresowanych na tak szerokiej płaszczyźnie, jaką jest rynek pracy.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski