Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szukasz mieszkania w nowym bloku? Rząd chce walczyć z patodeweloperką. Duże zmiany dotyczące wind, balkonów i parkingów

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Rząd planuje wprowadzić obowiązek instalacji wind w nowych 3-piętrowych blokach.
Rząd planuje wprowadzić obowiązek instalacji wind w nowych 3-piętrowych blokach. Paweł Dubiel / Polska Press
Rząd pracuje nad wprowadzeniem nowych zasad montowania wind w blokach oraz obiektach użyteczności publicznej. Oznacza to, że po wdrożeniu przepisów deweloperzy będą zobowiązani do montowania dźwigów we wszystkich budynkach, które mają co najmniej trzy piętra. Zapowiadane zmiany mają też regulować kwestię budowy balkonów oraz miejsc postojowych.

Spis treści

Rząd chce walczyć z patodeweloperką

Na początku bieżącego roku rząd zapowiedział walkę z nieuczciwymi deweloperami, czyli tzw. patodeweloperką. Nowe regulacje mają regulować kwestie budowy balkonów, parkingów czy placów zabaw. Zgodnie z doniesieniami, na inwestorów zostanie nałożony m.in. obowiązek zapewnienia co najmniej 1,5 miejsca parkingowego na jedno mieszkanie. To jednak niejedyne nowości, jakie czekają mieszkańców.

Większa odległość między balkonami

Ministerstwo Rozwoju i Technologii planuje też uregulować kwestie usytuowania balkonów w blokach. Według informacji przekazanych przez Business Insidera, po zmianie przepisów między balkonami na odrębnej płycie konieczne będzie zachowanie minimum 4-metrowej odległości, a w przypadku mniejszego dystansu oraz balkonów na jednej płycie deweloper zostanie zobowiązany do montażu przegród o odpowiedniej wysokości i grubości.

Windy w każdym bloku

Szacuje się, że około 30 proc. społeczeństwa zmaga się z trwałymi lub czasowymi ograniczeniami w percepcji czy mobilności (np. ludzie poruszający się przy pomocy lasek, kul, balkoników czy wózków inwalidzkich). Osoby te często mają utrudniony dostęp do mieszkań ze względu na obowiązujące przepisy dotyczące budowania wind.

Obecnie inwestorzy zobowiązani są do montażu dźwigu osobowego w przypadku, gdy różnica poziomów posadek pomiędzy pierwszą i najwyższą kondygnacją przekracza 9,5 m. Wkrótce limit ten ma być zaostrzony, co zwiększy dostępność mieszkań dla osób starszych lub niepełnosprawnych. Niestety, zmiany nie obejmą bloków, które zostały już wybudowane.

– Jest procedowane rozporządzenie o warunkach technicznych budynków i ich usytuowania. Strona rządowa pracuje nad tym, aby obniżyć wymagania, co do instalacji dźwigów windowych. Obecnie windy są w budynkach mających więcej niż cztery pietra, natomiast jest pomysł, by winda była obowiązkowa już powyżej drugiego pietra w budynkach mieszkalnych, a w przypadku budynków użyteczności publicznej, aby taki obowiązek był już przy dwóch kondygnacjach – informował Przemysław Herman, z-ca dyrektora Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, cytowany przez portalsamorzadowy.pl.

Warto też pamiętać, że w ramach Funduszu Dostępności możliwe będzie uzyskanie pożyczki na budowę windy w pozostałych budynkach. Część z nich ze względu na stare budownictwo nie ma możliwości dołączenia dźwigu wewnątrz, jednak w tym przypadku dobrym rozwiązaniem mogą okazać się windy zewnętrzne.

„Branża troszkę się broni”

Minister rozwoju i technologii zapytany w radiu RMF FM o zapowiadane przez resort ograniczenia tzw. patodeweloperki firm budowlanych wskazał, że w piątek odbędzie się w tej sprawie „ostatnie spotkanie z branżą”. Przypomniał, że podczas poprzednich spotkań „były pewne zastrzeżenia”. – Branża troszkę się broni – stwierdził Waldemar Buda.

– W piątek mamy spotkanie z branżą budowlaną, ostatecznie przedstawię swoje propozycje i mam nadzieję, że dojdzie do takiego konsensusu, że wyjdziemy z tymi propozycjami na zewnątrz – stwierdził Buda.

Zaznaczył, że kierunek zmian w stosunku do pierwotnego projektu zostanie zachowany.

Wskazał np. na konieczność wyeliminowania możliwości wyznaczania miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych pod oknami mieszkańców. – Tego nie było w pierwotnym projekcie, ale deweloperzy wymyślają dziwne historie. Trzeba reagować na każdą tego typu sytuację – powiedział.

Szef MRiT zapowiedział też, że w ustawie o patodeweloperce zostanie zawarty przepis, „który powie jasno: wszystkie mieszkania, które deweloper wystawia, muszą mieć swoją cenę dla wszystkich na stronie internetowej”.

źródło: Business Insider, portalsamorzadowy.pl, PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szukasz mieszkania w nowym bloku? Rząd chce walczyć z patodeweloperką. Duże zmiany dotyczące wind, balkonów i parkingów - Strefa Biznesu

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski