Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szybki internet na Lubelszczyźnie nie tak szybko

Aleksandra Dunajska
Dzięki realizacji projektu Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej, szybki internet ma przestać być luksusem w każdej miejscowości naszegoregionu.
Dzięki realizacji projektu Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej, szybki internet ma przestać być luksusem w każdej miejscowości naszegoregionu. archiwum
Budowa internetowej sieci szerokopasmowej znowu się opóźnia. Przetarg na wykonawcę projektu i całej inwestycji miał być w marcu, teraz - w czerwcu. Inwestycja ma być zaś gotowa do końca 2014 r.

Dzięki realizacji projektu Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej, szybki internet ma przestać być luksusem w każdej, miejscowości regionu. Zgodnie z pierwotnym planem, do końca pierwszego kwartału 2012 r. miał być wybrany wykonawca projektu i robót budowlanych. Już na początku tego roku Urząd Marszałkowski informował, że jest opóźnienie a przetarg zostanie ogłoszony w marcu. Ale wciąż się to nie stało. Obecnie urząd szuka doradcy techniczno-ekonomicznego, który pomoże w przygotowaniu dokumentacji przetargowej i przeprowadzeniu postępowania.

- Marzec był rzeczywiście wymieniany w harmonogramie sprzed kilku miesięcy. Teraz przetarg planujemy ogłosić w połowie czerwca - zapowiada Piotr Malcharek, z-ca dyrektora Departamentu Gospodarki i Innowacji UM, odpowiedzialny za realizację projektu. - Powodem przesunięcia jest wciąż trwające wyjaśnianie na ile i w jaki sposób będzie można wykorzystać przy budowie sieci obecnie istniejącą infrastrukturę. Po drugie - czekaliśmy, aż minister transportu podpisze nowelizację rozporządzenia, dzięki której na etapie przygotowania programu funkcjonalno-użytkowego dla inwestycji nie musimy dysponować terenem, na którym chcemy ją realizować, co znacznie skraca czas niezbędny do przygotowania dokumentacji. A nowelizację podpisano dopiero na początku kwietnia - wyjaśnia dyr. Malcharek.

Wybrany w przetargu wykonawca zaprojektuje i wybuduje sieć (w województwie ma powstać 2 908 km infrastruktury światłowodowej). Poza tym, będzie musiał pozyskać wszelkie niezbędne pozwolenia oraz wykupić grunty pod inwestycję. - Zakładamy, że na przełomie trzeciego i czwartego kwartału br. podpiszemy umowę z wybraną firmą a na wiosnę ruszą prace w terenie - mówi Piotr Malcharek.

Na wykonanie wszystkich robót firma będzie miała tylko nieco ponad dwa lata - zgodnie z umową o unijne dofinansowanie, projekt ma być zrealizowany do końca 2014 r. Dodatkowy rok pozostanie na rozliczenie projektu. Dotrzymanie terminów jest ważne - jeśli się to nie uda, zagrożone będzie europejskie dofinansowanie dla przedsięwzięcia (w województwie lubelskim ma kosztować 314 mln zł netto, 266 mln dokłada UE).


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski