Szykuje się sąd za „drzewa przy Lipowej”. Prezydent Lublina kontra miejscy radni PiS

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Nocne usuwanie drzew z Lipowej zablokowali mieszkańcy
Nocne usuwanie drzew z Lipowej zablokowali mieszkańcy Joanna Piskorz/nadesłane
Udostępnij:
Kolejna odsłona batalii o drzewa przy ul. Lipowej. I tym razem prawdopodobnie znajdzie finał w sądzie. Prezydent Lublina Krzysztof Żuk uznał, że trzej radni opozycyjnego PiS naruszyli jego dobra osobiste, mówiąc że to on polecił usunąć drzewa. Żąda od nich „oświadczeń” w mediach o wycofaniu się z tych słów. Dwóch radnych już zapowiada, że żadnych oświadczeń nie złoży.

- Czytać trzeba ze zrozumieniem i nie wyciągać pochopnych wniosków. Może prezydent miał słabszy dzień – komentuje Piotr Gawryszczak, przewodniczący klubu radnych PiS w Radzie Miasta Lublin. To reakcja na wezwanie jakie otrzymał w czwartek od prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka. Żuk żąda w nim „natychmiastowego zaprzestania dalszego rozpowszechniania (…) nieprawdziwych i niczym nieuzasadnionych informacji mających na celu moją dyskredytacje, naruszenie moich dóbr osobistych w postaci dobrego imienia”. Takie wezwanie wraz z Gawryszczakiem dostali też dwaj inni radni PiS: Marcin Jakóbczyk oraz Robert Derewenda.

W środku nocy firma zieleniarska zaczęła akcję przesadzania ...

Żuk oczekuje aby radni zamieścili w trzech lubelskich gazetach oraz na jednym z portali internetowych oświadczenie następującej treści „Nieprawdziwe jest twierdzenie, że Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk wydał polecenie usunięcia drzew w pasie drogowym przy ul. Lipowej w Lublinie oraz że działanie takie zostało podjęte na zlecenie Krzysztofa Żuka w nocy (po godzinie 22-ej) dnia 31 maja 2020 roku.”

A co jeśli radni nie złożą oświadczeń?

– Wystąpię na drogę sądową, gdzie dochodzić będę także zapłaty kwoty 30 tys. zł. na cel społeczny - na rzecz Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie

– zapowiada prezydent Żuk.

Czy radni złożą oświadczenia? Gawryszczak i Jakóbczyk deklarują, że nie. Derewenda nie zajął jednoznacznego stanowiska.
Aby zrozumieć sprawę trzeba cofnąć się kilka dni. W nocy w ostatnią niedzielę rozpoczęto przesadzanie drzew rosnących przy ul. Lipowej. Usunięto cztery drzewa. Prace przerwano po proteście mieszkańców.

W poniedziałek radni PiS poinformowali, że składają zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka. Chodzi m.in. o to czy nie został zakłócony w ten sposób okres lęgowy ptaków.

Spór dotyczy fragmentu stanowiska radnych o tym, że działanie było „podjęte na zlecenie K. Żuka w nocy (po godz. 22)”
Co na to Żuk? Przekonuje, że prace „nie były w jakikolwiek sposób uzgodnione z gminą Lublin. Podwykonawca nie uzyskał na to akceptacji, ponieważ zarówno sama gmina Lublin jak i Zarząd Dróg i Mostów w Lublinie nie byli poinformowani o tych planach, czy też już o samym prowadzeniu tych prac".

Pikieta w obronie drzew przy ul. Lipowej w Lublinie

Pikieta w obronie drzew przy ul. Lipowej w Lublinie. „Szersz...

- Wystąpiliśmy nie przeciwko Krzysztofowi Żukowi, osobie fizycznej, mieszkańcowi Lublina ale przeciwko organowi publicznemu jakim jest urząd prezydenta miasta. Czuję się zażenowany tym, że prezydent z radnymi chce rozmawiać za pośrednictwem sądu

– mówi Gawryszczak.

- Żaden z nas nie działał w interesie własnym, ale mieszkańców – dodaje Jakóbczyk.
Podczas piątkowej konferencji prasowej Jakóbczyk i Derenda użyli słów „przepraszam” wobec prezydenta Lublina. – Przepraszam jeśli coś niewłaściwie sformułowałem. Nie szargam dobrego imienia Krzysztofa Żuka ale żądam wyjaśnień od prezydenta Lublina. A kto ma to robić jak nie radny? – pyta Derewenda.

Spotkanie z mieszkańcami

W poniedziałek (8 czerwca) o godz. 18.00 odbędzie się „nadzwyczajne” spotkanie przedstawicieli ratusza z mieszkańcami w sprawie przebudowy ul. Lipowej. Zostanie zorganizowane w sali widowiskowej Szkoły Muzycznej im. T. Szeligowskiego przy ul. Narutowicza 32A.
- Ze względów epidemiologicznych liczba miejsc będzie ograniczona. Mieszkańców prosimy o zabranie ze sobą maseczek i rękawiczek ochronnych – mówi Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie