Szymon Szymonowicz wróci z Bułgarii z brązowym medalem młodzieżowych mistrzostw Europy

Szymon Szymonowicz (w środku), razem z trenerami i kolegami z reprezentacji Polski Polski Związek Zapaśniczy
Kolejny międzynarodowy sukces ma na swoim koncie Szymon Szymonowicz. Zapaśnik Cementu-Gryfa Chełm, rywalizujący w stylu klasycznym, tym razem sięgnął po brązowy medal młodzieżowych mistrzostw Europy (U-23). Czempionat Starego Kontynentu w tej kategorii wiekowej odbywa się w bułgarskim mieście Płowdiw.

Szymonowicz, walczący w kategorii wagowej do 87 kg w decydującej potyczce o brąz, błyskawicznie rozprawił się z Chorwatem Matejem Mandicem, wygrywając przez przewagę techniczną (8:0). Chełmianin zdobył tym samym pierwszy w tym roku medal dla Polski, podczas międzynarodowej imprezy mistrzowskiej.

– Trzeci zawodnik ubiegłorocznych mistrzostw świata w tej samej kategorii wiekowej nie zawiódł naszych oczekiwań i tym razem stanął na najniższym stopniu podium w czempionacie Starego Kontynentu – podkreśla Mieczysław Czwaliński, wiceprezes Cementu-Gryfa i prezes Lubelskiego Związku Zapaśniczego.

– Była nawet szansa na finał, jednak w półfinale Szymon uległ minimalnie zawodnikowi z Węgier, zresztą późniejszemu mistrzowi Europy. Był to jednak niezwykle wyrównany pojedynek i o zwycięstwie zadecydowało większe doświadczenia i klasa rywala. Zapaśnik naszego klubu zasługuje jednak na wielkie słowa uznania, a swoją postawą na bułgarskich matach potwierdził przynależność do europejskiej czołówki – dodaje.

Klasyk Cementu-Gryfa europejski czempionat rozpoczął od wygranej 3:1 z Estończykiem Andreasem Vaelisem, natomiast w kolejnej rundzie zwyciężył przez przewagę techniczną Szwajcara Christiana Maxa Zempa (9:0).

W półfinale Szymonowicz musiał uznać jednak wyższość mistrza świata i Europy, Węgra Istvana Takacsa, któremu po bardzo wyrównanym boju uległ na punkty (1:3). To spowodowało, że chełmskiemu zapaśnikowi pozostała walka o brązowy krążek.

To kolejny sukces Szymonowicza na międzynarodowych matach w tej kategorii wiekowej. W listopadzie 2021 roku zdobył on bowiem brązowy medal podczas młodzieżowych mistrzostw świata U-23, które zostały rozegrane w stolicy Serbii Belgradzie.