Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajemnice historii Lublina. Trwają prace przy odsłanianiu barbakanu przy Bramie Krakowskiej (ZDJĘCIA)

Małgorzata Szlachetka
- Nasz barbakan jest jedyny w swoim rodzaju. Właśnie odsłaniamy przebieg jego murów. Chcemy datować ten obiekt, ale też odkryć zasięg fosy, która istniała przed Bramą Krakowską przed wybudowaniem barkanu - mówił w piątek archeolog Piotr Zimny z firmy Archee.

Barbakan to element średniowiecznego budownictwa obronnego. Relikty tego, który stał przed wiekami przed Bramą Krakowską, zostały odsłonięte w czasie trwającego właśnie remontu deptaka. To niezwykłe odkrycie, dlatego archeolodzy przyjrzą mu się bliżej.

W środę fragmenty murów z białego kamienia były dobrze widoczne. Został też odsłonięty zarys kamiennego słupa, który znajdował się z przodu budowli. - Barbakan miał kształt trapezu rozszerzającego się od strony wejścia. Murowany słup rozdzielał wjazdy na dawne Lwowskie Przedmieście, w stronę dzisiejszej ulicy Królewskiej oraz traktu na Kraków, w kierunku obecnej ulicy Koziej - opisuje archeolog Piotr Zimny.

Mur zachował ciągłość tylko w niektórych miejscach, w innych jest poszatkowany przez współczesne instalacje. - Nie zmienia to faktu, że fragmentami jest dobrze widoczny - zaznacza Piotr Zimny.

Przy okazji archeolodzy chcą dotrzeć do fosy, która istniała przez Bramą Krakowską zanim powstał tam barbakan. Została zasypana, gdy miastu w tym miejscu bardziej był potrzebny plac handlowy nazwany Korcami.

Odkrywanie historii

Dzięki wykonaniu wykopów archeologicznych specjaliści chcą odpowiedzieć na kolejne pytania związane z historią tej części Lublina.

- Chcemy datować barbakan, ale jednocześnie znaleźć zasięg fosy, która była tutaj przed nim. Dowiedzieć się, jaka była jej głębokość, czy była pogłębiana i kiedy dokładnie została zasypana - zapowiada archeolog Piotr Zimny z firmy Archee.

Już na tym etapie prac nasz rozmówca mówi, że barbakan musiał stać w Lublinie stosunkowo krótko, co można wywnioskować na podstawie tego, że stosunkowo szybko "zniknął" z planów miasta. - Na podstawie dokumentów wiemy, że fosa została zasypana w drugiej połowi XVI wieku, za czasów Zygmunta Starego - dodaje Piotr Zimny.

Co dalej? - Skłaniamy się do tego, by po zakończeniu prac archeologicznych, które będą prowadzone w czerwcu, po ostatecznym zasypaniu murów - upamiętnić innym kolorem nawierzchni zarys barbakanu. Być może byłby to czerwony kamień - zapowiada Beata Krzyżanowska, rzeczniczka prezydenta Lublina.

ZOBACZ TEŻ: Odkrycie przed Bramą Krakowską. Strażacy zbadali dno 22-metrowej studni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski