18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajemnicze krypty pod kościołem na Czwartku. Zobaczcie ZDJĘCIA

Małgorzata Szlachetka
Ks. Bogdan Zagórski, proboszcz kościoła pw. św. Mikołaja na Czwartku wskazuje na kupkę gruzu. - Nie wiemy skąd te cegły wypadły - przyznaje.
Ks. Bogdan Zagórski, proboszcz kościoła pw. św. Mikołaja na Czwartku wskazuje na kupkę gruzu. - Nie wiemy skąd te cegły wypadły - przyznaje. Małgorzata Genca
Zamurowane przejścia i trumny sprzed wieków - wnętrze krypt w kościele pw. św. Mikołaja na Czwartku widzieli nieliczni.

Historycy spierają się, czy właśnie tam była pierwsza świątynia Lublina. Według niepotwierdzonej legendy kościół na czwartkowym wzgórzu stanął już za czasów Mieszka I. Obecnie trwa remont wnętrza świątyni, konserwatorzy pracują na ścianie północnej. Jednak historii tego miejsca najmocniej dotyka się po zejściu do podziemi, które dopiero czekają na gruntowne badania. Parafia na razie nie ma na nie pieniędzy.

- Materiał, z którego zbudowane są krypty, pochodzi z różnego okresu. Optymiści widzieliby tutaj nawet cegły z XV wieku, najniżej są fragmenty muru z kamienia - opowiada ks. Bogdan Zagórski, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja na Czwartku. - O proszę, nie wiadomo jak długo w tej wnęce leży nadpalona świeca. Na pewno od dawna, bo wosk zdążył się pokryć solnymi zaciekami - dodaje.

Nadal tajemnicą pozostaje, którędy do krypt były wnoszone trumny. Obecnie do środka schodzi się po drabinie. Drugie wejście - znajdujące się poza kościelną posesją - jest nakryte płytą. Trzeba ośmiu osób, aby ją podnieść. Na odpowiedź czeka też pytanie, ile pomieszczeń jest pod kościołem. - Znamy trzy krypty, ale badanie georadarem wykazało, że nie są jedyne. Urządzenie wykryło też zarysy murów, a na zewnątrz pozostałości pochówków - zdradza proboszcz Zagórski.

Niektóre części podziemi były w przeszłości przebudowywane. W jednym miejscu usunięto jakieś przejście, w innym wybito nowe. W punkcie, który znajduje się już poza murami kościoła, jest wewnętrzna wnęka w murze, w świetle latarki na jej końcu widać fragmenty ludzkich kości. - Nie wiemy, czy za ścianą jest kolejne pomieszczenie, a może w tej wnęce kiedyś była trumna - zastanawia się ks. Zagórski.

Zamurowane zostało też boczne wejście, które łączyło krypty z zakrystią. - Decyzja zapadła prawdopodobnie w latach 1900-1902, kiedy obok tego pomieszczenia była budowana kaplica Matki Bożej. Dopiero przeprowadzenie badań archeologicznych upewni nas, czy w tym miejscu były kiedyś drewniane schody - zaznacza ks. Bogdan Zagórski.

W największej krypcie jest pięć, pokrytych kurzem, trumien. Trzy z nich to oryginalne pochówki, dwie pozostałe pochodzą z lat 70. XX wieku. W tamtym czasie włożono do nich kości z trumien, które się rozsypały w ciągu wieków.

W podziemiu leży Teresa Stucka, przełożona Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo. Kobieta zmarła 16 lutego 1820 roku, w wieku 46 lat, po 25-letniej posłudze w zakonie. Wszystkie te informacje zostały wypisane na jej trumnie. Nie wiadomo natomiast, kto pochowany został w najmniejszej z trumien, na której wieku widzimy wycięty ze skóry krzyż.

W oddzielnej krypcie jest jeszcze jeden pochówek. Trumna stoi na specjalnym katafalku, zrobionym z cegły. Była kiedyś obita czerwonym suknem, zachowały się jego pozostałości. Z epitafium z kościoła dowiadujemy się, że w 1792 r. spoczął tam sam Kajetan Szeptycki, kasztelan lubelski.

W czwartek nowy miesięcznik Kuriera

W pierwszym numerze: Który kościół w Lublinie jest najstarszy? Świętego Mikołaja na Czwartku czy dominikanów na Starym Mieście - zastanawia się dr hab. Jacek Chachaj z KUL.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Tajemnicze krypty pod kościołem na Czwartku. Zobaczcie ZDJĘCIA - Kurier Lubelski

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski