Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak wojenne gazety pisały o śmierci poety Józefa Czechowicza

MS
Lublin uczcił 75. rocznicę śmierci Józefa Czechowicza
Lublin uczcił 75. rocznicę śmierci Józefa Czechowicza Anna Kurkiewicz/archwiwum
W piątek obchodzimy 77. rocznicę śmierci Józefa Czechowicza, najbardziej znanego lubelskiego poety.

Wieść rozeszła się szybko. Już 13 września 1939 roku, czyli cztery dni od śmierci Józefa Czechowicza, „Kurier Poranny. Wydanie lubelskie” donosił: „W czasie ostatniego gwałtownego nalotu lotników niemieckich na Lublin zginął pod gruzami jednego z domów najwybitniejszy poeta ziemi lubelskiej. Cześć jego pamięci”.

W zbiorach Muzeum Czechowicza w Lublinie jest tylko jeden egzemplarz jednostronicowego wydania. Zredagował je Henryk Domiński, poeta i dziennikarz, który znał Czechowicza.

- Domiński razem z Czechowiczem uciekł przed wojną z Warszawy do Lublina. Z niepotwierdzonej relacji z drugiej ręki wiemy, że miał być świadkiem śmierci poety - wspomina Jarosław Cymerman, szef Muzeum Czechowicza.

Wydanie „Kuriera Porannego” z 13 września, mimo że opisane adresem warszawskim, zostało złożone przez Domińskiego w Lublinie. - W drukarni „Polonia”, która była w okolicy Olejnej - dodaje Marcin Fedorowicz z Ośrodka Brama Grodzka - Teatu NN.

Cymerman przypuszcza, że Domiński mógł się opierać na plotkach przekazywanych przez ludzi docierających do zbombardowanego miasta. "Bohaterski opór stolicy", "Anglia i Francja rozpoczynają wielką ofensywę", czy "Niemcy prowokują Rosję", to tylko niektóre tytuły artykułów z gazety początku II wojny światowej. W "Kurierze Porannym" znajdziemy też informację o tym, że na stronę francuską miało przejść 20 oficerów niemieckich.

„Kurier Wileński” z 8 listopada 1939 r. pisał z kolei, że informacje o śmierci Czechowicza są sprzeczne i że ranny poeta może być w jednym z okolicznych miast. Artykuł kończył się informacją, że ktoś inny widział "podobno w lubelskiej mutacji "Kuriera Porannego" nekrolog, podpisany przez Henryka Domińskiego, przyjaciela poety".

Obchody rocznicy
Obchody 77. rocznicy zaczynają się dziś o godz. 9.30 przy pomniku Czechowicza, obok Poczty Głównej w Lublinie. Potrwają w tym miejscu do godz. 12.30. Uczestnicy uroczystości złożą kwiaty przy pomniku oraz odczytają wiersze Józefa Czechowicza.

O godz. 17.00 w Muzeum Czechowicza przy ul. Złotej odbędzie się projekcja filmu Hanny Etemadi "nuta człowiecza", w którym m.in. poeci Julia Hartwig i Czesław Miłosz opowiadali o swoich spotkaniach z Czechowiczem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski