Tak zaczynają mistrzowie! Dzięki Programowi Szkolny Klub Sportowy możemy poznać najmłodsze gwiazdy sportu

Materiał informacyjny PKN ORLEN
15 września 2022 roku odbyło się wydarzenie sportowe pod nazwą "Cross Kids Duathlon Bratoszewice". Na terenie kompleksu sportowego przy Szkole Podstawowej im. ks. Idziego Radziszewskiego w Bratoszewicach (pow. zgierski), rywalizowała młodzież z kilku miejscowości, położonych na terenie strykowskiej gminy. Zawody zostały zorganizowane w ramach Programu Szkolny Klub Sportowy (SKS), wspieranego przez PKN ORLEN.

W wydarzeniu udział mogli wziąć uczniowie szkół podstawowych, w których prowadzone są zajęcia w ramach Programu SKS. Łącznie w 17 różnych kategoriach - zróżnicowanych ze względu na wiek uczestników oraz dystans do pokonania - rywalizowało ponad trzystu młodych sportowców. Przyjechali do Bratoszewic z miejscowości takich jak Stryków, Niesułków czy Dobra. Uczniowie mogli sprawdzić się w duathlonie, czyli dwuboju, będącym jedną z odmian popularnego triathlonu.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Zawodnicy kolejno: biegli, jeździli na rowerach i ponownie biegli - aż do mety. Wielkie emocje towarzyszyły momentom, w których uczestnicy wydarzenia wsiadali na rowery. Musieli - niczym profesjonaliści - wpierw założyć kask, a także sprawdzić, czy ich jednoślad jest gotowy do wyścigu. Wszystko odbywało się pod presją czasu oraz przy komentarzu profesjonalnego spikera, który zagrzewał ich do boju. Większość wyścigu odbywała się na specjalnej bieżni, a peleton prowadził Łukasz Kaźmierczak, pomysłodawca wydarzenia, nauczyciel wychowania fizycznego i opiekun SKS-u w bratoszewickiej placówce.

Tak zaczynają mistrzowie! Dzięki Programowi Szkolny Klub Sportowy możemy poznać najmłodsze gwiazdy sportu

To jest pierwszy duathlon u nas w szkole. Zorganizowaliśmy go dla dzieciaków z gminy Stryków. Naszej akcji przyśpiesza hasło "Bądź aktywny - bądź bezpieczny!". Zwracamy uwagę, żeby dzieciaki zawsze nosiły kask - bez względu na to, czy jeżdżą na rowerze, hulajnodze czy na rolkach. Najlepsi młodzi duathloniści zdobyli puchary, a dla wszystkich przygotowaliśmy upominki - mówi Łukasz Kaźmierczak.

Najlepsi otrzymali też zaproszenie na badania sportowe do Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego. Badania pozwolą naukowcom ukierunkować uzdolnionych młodych sportowców, zgodnie z ich potencjałem, na te dyscypliny, w których mają największe szanse na rozwój.

Wydarzeniu towarzyszył szereg atrakcji dodatkowych. Na miejsce przybyli m.in. druhowie z jednostki OSP Stryków, którzy przygotowali specjalne stanowisko do treningu gaśniczego. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też służące im na co dzień wozy strażackie.

Tak zaczynają mistrzowie! Dzięki Programowi Szkolny Klub Sportowy możemy poznać najmłodsze gwiazdy sportu

Bardzo chętnie uczestniczymy w takich eventach. W Strykowie prowadzimy Młodzieżową Drużynę Pożarniczą, więc praca z dziećmi nie jest nam obca. Pokazujemy dzisiaj wszystkim zainteresowanym na czym polega praca strażaka, a osobiście dopinguję również mojego syna, młodego sportowca, który bierze udział w duathlonie - mówi Łukasz Ciołek, naczelnik jednostki OSP Stryków

Zawody to nie tylko rywalizacja

Na zawodach pojawili się również goście specjalni, m.in. Daniel Chądzyński, Mistrz Świata w kolarstwie, a także Anna Jachimek, Mistrzyni Polski i Europy w wyścigach skuterów wodnych. Ta druga przygotowała razem ze swoim klubem - Prima Jet Łódź - specjalne namioty, w których wystawiono skutery wodne. Pojazdy były wręcz oblegane przez zainteresowane dzieciaki.

Tak zaczynają mistrzowie! Dzięki Programowi Szkolny Klub Sportowy możemy poznać najmłodsze gwiazdy sportu

Bardzo dużo dzieci postanowiło dzisiaj spróbować swoich sił w biegu. Nawet takich najmniejszych szkrabów. Świetna inicjatywa, dobrze zorganizowana impreza i bardzo mądry przekaz. Odpowiednie zabezpieczenie - czy to kask, czy ochraniacze - jest bardzo istotne w każdym sporcie - mówi Anna Jachimek.

Szkoły w Bratoszewicach nikt też nie opuścił tego dnia głodny. Uczestnicy biegu i ich rodzice mogli napić się herbaty, a także czekały na nich kiełbaski. Nie było też czasu na nudę. DJ-e puszczali rozrywkową muzykę, która motywowała młodych duathlonistów do jak najszybszego pokonania trasy. To nie pierwsze sportowe wydarzenie zorganizowane na terenie bratoszewickiej placówki.

Tak zaczynają mistrzowie! Dzięki Programowi Szkolny Klub Sportowy możemy poznać najmłodsze gwiazdy sportu

Na terenie naszej szkoły odbywa się wiele wydarzeń sportowych dla dzieci, ale duathlon mamy po raz pierwszy. Logistycznie było to trudne do zorganizowania, ale się udało. Dzieciom bardzo się podoba taki format. Zachwyceni są też rodzice. Nawet trzylatkowie potrafili dać z siebie wszystko w trakcie biegu, a starsze roczniki doceniają współzawodnictwo oraz rywalizację. Cieszymy się, że wolą spędzić czas w ten sposób, a nie przed komputerem - mówi Ewa Piórkowska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Bratoszewicach.

SKS to program Ministerstwa Sportu i Turystyki, którego głównym założeniem jest prowadzenie bezpłatnych zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży szkolnej. Operatorem krajowym programu jest Instytut Sportu - Państwowy Instytut Badawczy. Partnerem programu jest PKN ORLEN. Koncern od lat stawia na sportową edukację całych pokoleń, sponsorując sport amatorski i zawodowy. Wspiera m.in. lekką atletykę, siatkówkę, piłkę ręczną, piłkę nożną i motosport. Koncern organizuje również szereg własnych inicjatyw, propagujących aktywność fizyczną i dostarczających sportowych emocji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Tak zaczynają mistrzowie! Dzięki Programowi Szkolny Klub Sportowy możemy poznać najmłodsze gwiazdy sportu - Portal i.pl

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski