Dworzec Lublin działa, a ławek do siedzenia brakuje
Dworzec Lublin został oficjalnie otwarty w styczniu. Impreza trwała trzy dni, było wiele atrakcji m.in. przejazdy zabytkowymi autobusami, gra miejska, występy sztukmistrzów i koncert. Chętni będą mogli posilić się w food truckach oraz wypić ciepłe napoje. Hostessy rozdadzą gościom pierniki, cukierki i balony. Zainteresowanych po budynku dworca oprowadzą natomiast przewodnicy.
- Dworzec Lublin to kompleksowe przedsięwzięcie, które w jednym miejscu integruje komunikację miejską oraz pozamiejską autobusową, busową i transport kolejowy. Został zaprojektowany, jako jeden z najbardziej ekologicznych tego typu obiektów w Polsce. Projekt spełnia najwyższe standardy w zakresie zrównoważonego rozwoju - informowała w dniu otwarcia (12 stycznia) Katarzyna Duma, rzeczniczka prasowa Krzysztofa Żuka prezydenta Lublina.
Chwalono się wtedy też garażem podziemnym, peronami dla autobusów i busów "z efektownym szklanym zadaszeniem wspartym na filarach". Nie zabrakło informacji o dachu w formie tarasu widokowego, gdzie znajdują się stoliki, krzesła oraz hamaki. Przestrzeń dworca wypełniła zieleń. Zostały posadzone drzewa, byliny, trawy ozdobne, a także widoczna z daleka zielona ściana. Napisano o betonowej ścianie z mapą Lublina, która znajduje się od strony południowej, kumuluje ona ciepło w ciągu dnia, a wieczorem je oddaje.
Wspomniano też o zadaszeniu wiat przystankowych nad kieszeniowymi stanowiskami autobusów "stanowią przejrzyste panele szklane, w które wtopiono ogniwa fotowoltaiczne o podwójnej funkcji: zaciemniania dla ochrony przed słońcem oraz dostarczania energii potrzebnej do obsługi dworca". Pochwalono się wtedy też nagrodami przyznanymi za m.in projekt obiektu.
Nie wspomniano wtedy o ławkach, które zazwyczaj znajdują się przy przystankach.
- Taki nowoczesny jest ten Dworzec Lublin, a ławek brak. Może taka jest teraz moda? - zastanawiał się nasz Czytelnik Paweł.
Argumentuje potrzebę takich siedzisk.
- Jest upał, do przystanków dalekobieżnych trzeba od budynku dworca przejść kawałek. Zdarza się, że te autobusy są opóźnione i wtedy trzeba stać w upale. A przecież z autobusów korzysta każdy - starsi i kobiety w ciąży - podaje Czytelnik.
Czy podróżni będą mogli liczyć na ławki przy przystankach?
Odpowiedzi w tej sprawie udzielił Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie, który sprawuje piecze nad Dworcem Lublin.
- Z myślą o pasażerach oczekujących na swoją podróż, obiekt zapewnia miejsca oczekiwania w wielu lokalizacjach, oferując dogodne warunki dla wszystkich grup, w tym także osób z niepełnosprawnościami - mówi Monika Fisz, rzeczniczka prasowa ZDiTM w Lublinie.
Fisz informuje, że w budynku na pierwszym piętrze znajduje się poczekalnia tzw. „premium”, którą stworzono z myślą o komforcie pasażerów oczekujących na swój kurs. Są tam miejsca z kanapami, fotelami, stolikami i krzesłami. To przestrzeń klimatyzowana w porze letniej oraz ogrzewana w zimowych okresach. Zaznacza także, że dzięki informacji pasażerskiej, można być tam na bieżąco, bo na elektronicznej tablicy wyświetlają się aktualne odjazdy z dworca.
Na parterze obiektu jest blisko 50 siedzących miejsc, których liczba została zwiększona już w pierwszej fazie funkcjonowania dworca.
- Na peronach zamontowano dodatkowo ławeczki (35 sztuk), z których można skorzystać na chwilę przed kursem. A taras widokowy na dachu budynku oferuje zarówno miejsca siedzące, stoliki jak i hamaki. Cały obszar dworca otoczony jest dużą liczbą dodatkowych ławek czy spoczników zarówno betonowych jak i drewnianych. Tym samym, każdy kto będzie korzystał z obiektu Dworca Lublin, na zewnątrz, wewnątrz czy na tarasie, znajdzie komfortowe miejsce do wygodnego oczekiwania na swój kurs - podsumowuje rzeczniczka ZDiTM w Lublinie.
Na terenie dworca funkcjonują 43 stanowiska odjazdowe i 2 przystanki komunikacji miejskiej, gdzie ustawionych jest 12 ławek. Korzystają z nich wszyscy podróżni.
Dworzec Lublin został uruchomiony w styczniu 2024 r. Jego budowa zakończyła się w październiku 2023 r., 15 miesięcy później niż pierwotnie zakładano. Koszt, wraz z przebudową dróg to 345 mln zł, z czego 197 mln zł stanowi dofinansowanie z UE.
- Na Dworcu Lublin miało być zielono, a są w donicach uschnięte drzewka
- Wszyscy przewoźnicy przeniosą się na Dworzec Lublin jeszcze w tym kwartale?
- Zielone światło dla dworca metropolitalnego. Jest pozwolenie na użytkowanie. Zdjęcia
- Budowa dworca metropolitalnego: CBA zostanie w ratuszu pół roku dłużej
- CBA w ratuszu. Pod lupą śledczych budowa dworca metropolitalnego
- Dworzec Metropolitalny niczym miś Stanisława Barei? Spór o miliony złotych
Polska walczy z powodzią. Premier zapowiada pomoc
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?