MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Takiego wydarzenia nie było w Polsce od pół wieku. Przyjadą do Lublina naukowcy z różnych stron świata

Jakub Sarek
Wydział Politologii i Dziennikarstwa UMCS
Wydział Politologii i Dziennikarstwa UMCS Łukasz Kaczanowski
Prelekcje, warsztaty, wizyty studyjne w regionie - to czeka na uczestników 30. międzynarodowej konferencji naukowej „The Permanent European Conference for the Study of the Rural Landscape" dotyczącej m.in. krajobrazów wiejskich, która w dniach 9-15 września odbędzie się w Lublinie, Zamościu i na Roztoczu. Jej organizatorem jest UMCS

- Głównym celem konferencji PECSRL 2024 jest prezentacja i wymiana aktualnych rezultatów badań, osiągnięć oraz doświadczeń wśród naukowców i praktyków zajmujących się badaniami krajobrazu oraz społecznymi, kulturowymi, politycznymi i gospodarczymi procesami zachodzącymi w regionach przygranicznych. To interdyscyplinarne wydarzenie skupia naukowców z różnych dziedzin: od geografów, przez historyków i archeologów, po etnografów, ekologów i planistów, jak również przedstawicieli różnych instytucji międzynarodowych, w tym UNESCO - podaje Katarzyna Skałecka z Centrum Prasowego UMCS.

Uroczysta inauguracja wydarzenia nastąpi 9 września o godz. 9:30 w aula A.108 - A.109 na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS.

- Hasło konferencji „Borderscapes – Past and Future” odnosi się do złożonych i dynamicznych procesów społecznych, kulturowych, politycznych i gospodarczych zachodzących w krajobrazach regionów przygranicznych. Jest to temat szczególnie aktualny i ważny w nawiązaniu do współczesnej sytuacji geopolitycznej - podkreśla Skałecka.

Swój udział w wydarzenie zapowiedzieli naukowcy między innymi z Chile, Japonii, Kanady, USA, Belgii czy Finlandii.

Część naukowa konferencji potrwa do 13 września. Następnie odbędzie się dwudniowa wycieczka pokonferencyjna.

- Podczas dwóch pierwszych dni w Lublinie oraz dwóch ostatnich – w Zamościu – odbędą się prelekcje, wykłady, warsztaty oraz prezentacja lubelskiego ośrodka naukowego. Ważną częścią konferencji jest dzień trzeci, w którym odbędą się wycieczki studialne realizowane na terenie przygranicznych części województw lubelskiego i podkarpackiego. Dzięki nim uczestnicy PECSRL 2024 zyskają wiedzę dotyczącą historii oraz współczesnego stanu funkcjonowania pogranicza polsko-ukraińskiego. Poznają także najważniejsze atrakcje regionu - opisuje Skałecka.

Konferencja PECSRL ma charakter cykliczny. Organizowana jest co dwa lata w różnych europejskich państwach. Polska gościć będzie ją po raz drugi, pierwsza odbyła się w 1975 r. w Warszawie.

Tegorocznym organizatorem jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – Instytut Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej, Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS. Konferencja jest także jednym z wydarzeń towarzyszących w ramach jubileuszu 80-lecia Uczelni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcą się dorobić na nieszczęściu powodzian

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski