MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tańszy prąd dla osób niepełnosprawnych. Obniż rachunki za energię elektryczną. Zobacz, jak uzyskać cenę gwarantowaną na prąd w 2023?

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Obniżona cena prądu dla osób niepełnosprawnych w 2023.Zobacz, jakie formalności trzeba załatwić, żeby mieć niższe rachunki za prąd.
Obniżona cena prądu dla osób niepełnosprawnych w 2023.Zobacz, jakie formalności trzeba załatwić, żeby mieć niższe rachunki za prąd. stockasso/123RF.com
Ulga na prąd dla osób niepełnosprawnych wesprze domowe budżetu wielu rodzin. Wyższy limit zamrożenia cen energii elektrycznej przysługuje zarówno jednoosobowym gospodarstwom domowym, jak i też rodzinom, w których jeden z jej członków ma orzeczenie o niepełnosprawności. Zobacz, w jakim terminie trzeba złożyć oświadczenie, żeby uzyskać wyższy limit zamrożenia ceny prądu w 2023 roku. Sprawdź, jakie dokumenty są wymagane, żeby dopełnić formalności i czy da się wszystko załatwić zdalnie. Nie przegap terminów.

Spis treści

Niższa cena prądu dla osób niepełnosprawnych w 2023. Ile wynosi próg ceny gwarantowanej za prąd?

Parę tygodni temu weszła w życie ustawa o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku. Nowe przepisy określają m.in. maksymalne ceny prądu. W przyszłym roku każde gospodarstwo domowe w Polsce, w którym jeden z jej członków ma orzeczoną niepełnosprawność, może skorzystać z zamrożenia cen energii elektrycznej na obecnym poziomie do progu 2 600 kWh zużycia rocznego. Jedynie nadwyżka ponad obowiązujący pułap będzie rozliczana zgodnie z maksymalną taryfą, którą od 1 grudnia 2022 do 31 grudnia 2023 roku ustalono na kwotę 693 zł za megawatogodzinę (0,693 zł/kWh).

Jakie warunki należy spełnić, żeby uzyskać wyższy próg zamrożenia cen energii elektrycznej w 2023? Jak mieć niższe rachunki za prąd w 2023

Wg obowiązującej ustawy o podwyższony limit gwarantowanej ceny prądu do 2 600 kWh mogą ubiegać się m.in.:

  • osoby, które posiadają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;
  • osoby całkowicie niezdolne do pracy lub o niezdolności do samodzielnej egzystencji;
  • osoby poniżej 16. roku życia, którym wydano orzeczenie o niepełnosprawności;
  • I i II grupa inwalidów, która jest traktowana na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
  • osoby o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, które pobierają zasiłek pielęgnacyjny i są traktowane tak, jak osoby zaliczone do znacznego stopnia niepełnosprawności.

Co trzeba zrobić, żeby uzyskać wyższy pułap na gwarantowaną cenę prądu dla osób niepełnosprawnych na 2023? O tym warto pamiętać

Gospodarstwo domowe, które chce się ubiegać o wyższy próg zamrożenia cen prądu do poziomu 2,6 MWh, musi złożyć oświadczenie, że spełnia warunki, które umożliwiają skorzystanie z podwyższonego limitu. Trzeba pamiętać, że taki dokument składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Dokument można przekazać do dostawcy energii w formie papierowej, opatrując je własnoręcznym podpisem i zanieść osobiście lub wysyłać dokument tradycyjną pocztą.

Można też je przekazać przedsiębiorstwu energetycznemu w formie elektronicznej. Oświadczenie złożone przez Internet należy opatrzyć kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym, który należy przesłać drogą elektroniczną. Osoba niepełnosprawna nie ma obowiązku załączania do oświadczenia kopii orzeczenia o niepełnosprawności, ale sprzedawca energii może zawnioskować o taki dokument.

Terminy składania oświadczeń w celu skorzystania z wyższego limitu ceny gwarantowanej za energię elektryczną

Wg informacji zawartych w ustawie sprzedawca energii powinien otrzymać od wnioskodawcy stosowne oświadczenie niezwłocznie tj. w ciągu 30 od uzyskania uprawnień do skorzystania z progu do 3 600 kWh zużycia rocznego. Ostateczny termin na złożenie formularz mija 30 czerwca 2023.

Zobacz też: Co zrobić, żeby w mieszkaniu było cieplej? Wykorzystaj to niezawodne urządzenie

Sprawdź, czy masz wszystko, czego potrzebujesz

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Warszawa, ul. Wawelska 52/54
Autopromocja
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Tańszy prąd dla osób niepełnosprawnych. Obniż rachunki za energię elektryczną. Zobacz, jak uzyskać cenę gwarantowaną na prąd w 2023? - RegioDom.pl

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski